• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Remiantis ES tyrimu, 50 % Europos paauglių internete pateikia asmeninę informaciją, kuri ten gali likti visam laikui ir kurią visi gali matyti. Minint Saugesnio interneto dieną, Europos Komisija paaugliams pataria: „Prieš rašydamas internete, pagalvok!“.

REKLAMA
REKLAMA

Komisija teigiamai įvertino veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti vaikus naudojantis 20 bendrovių, praėjusiais metais pasirašiusių susitarimą dėl  ES saugesnės socialinės tinklaveikos principų socialinių tinklų svetainėmis.

REKLAMA

Dauguma šių bendrovių suteikė paaugliams galimybę patiems įveikti interneto pavojų: jie gali lengviau pakeisti privatumo nuostatas, blokuoti vartotojus arba ištrinti nepageidaujamus komentarus ir informaciją.

Tačiau iš Komisijos paskelbtos ataskaitos taip pat matyti, kad daugiau kaip pusė bendrovių nesilaiko pažadų užtikrinti, kad jaunesnių kaip 18 metų vartotojų interneto profiliai ir kontaktinių asmenų sąrašai būtų automatiškai laikomi privačiais. Be to, daugelyje svetainių paieškos sistemos vis dar gali rasti nepilnamečių profilius. Nors daugumoje svetainių dabar vartotojams pateikiama nuoroda, kuria naudodamiesi jie gali pranešti apie priekabiavimą, tik nedaugelis svetainių nuolat reaguoja į skundus.

REKLAMA
REKLAMA

„Praėjusiais metais Europos Komisija paragino bendroves imtis veiksmų, ir aš džiaugiuosi, kad dauguma jų į šį kvietimą atsiliepė, – sakė už informacinę visuomenę atsakinga Europos Komisijos narė Viviane Reding. – Vis dėlto tikiuosi daugiau pastangų iš visų bendrovių“.

Praėjusiais metais minint Saugesnio interneto dieną socialinių tinklų bendrovės pripažino, jog reikia užtikrinti, kad jaunieji vartotojai ir jų tėvai jaustųsi saugiai bendraudami internetu, ir pasirašė susitarimą dėl saugesnės socialinės tinklaveikos principų. 2009 m. vasario mėn. susitarimą dėl saugesnės socialinės tinklaveikos principų pasirašė 18 bendrovių, o 2009 m. birželį jį pasirašė dar dvi bendrovės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po metų šių principų įgyvendinimo ataskaitą Komisija paskelbė visų juos pasirašiusių bendrovių ( Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves, Windows Live, Xboxlive, Myspace, Nasza-klaza.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Rate.ee, Skyrock, SchülerVZ StudiVZ MeinVZ, Habbo, IRC Galleria, Tuenti, Yahoo!Answers, Flickr ir Zap.lu ) interneto svetainėse.

REKLAMA

Remiantis ataskaitose pateikta informacija, 19 iš 23 svetainių pateikta patarimų apie saugą ir specialiai vaikams ir (arba) paaugliams skirtos informacijos (ši priemonė netaikoma 2 svetainėms). Šią informaciją nesunku rasti ir suprasti 14 svetainių : YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, nasza-klasa, Netlog, One, Rate, SchülerVZ, Skyrock, Yahoo!Answers, Yahoo!Flickr, Zap.

REKLAMA

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad dauguma bendrovių suteikia nepilnamečiams galimybę įveikti galimą interneto pavojų ir patikimai užsitikrinti privatumą leisdamos nesunkiai blokuoti kitus vartotojus ir ištrinti iš savo profilių komentarus. Pasikeisti privatumo nuostatas ir pasirinkti, ar internete skelbiama informacija prieinama tik draugams, ar ją gali matyti visi.Pačiam nuspręsti, ar turėtų būti matoma prijungties būsena (kad kiti žinotų, ar tas vartotojas yra prisijungęs).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto kitos ne mažiau svarbios privatumo apsaugos priemonės įgyvendintos ne taip sistemingai. 40 % vertintų socialinių tinklų svetainių (tarp jų SchülerVZ, Facebook, Tuenti, Giovani, Flickr, Yahoo Answers, One, Habbo, Windows Live ir MySpace) nepilnamečių asmeninė informacija prieinama tik jų draugams.

REKLAMA

Tik 11 iš 22 svetainių (Arto, Bebo, Facebook, YouTube, MySpace, Piczo, SchülerVZ, Windows Live, Yahoo! Answers, Yahoo!Flickr ir Zap) imtasi priemonių, kad nepilnamečių privačių profilių nebūtų galima rasti naudojantis paieškos sistemomis. Nors 19 iš 25 svetainių visuomet galima pasinaudoti nuoroda pranešimams teikti, tik 9 (iš 22) svetainėse (Arto, Dailymotion, YouTube, Habbo Hotel, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Rate, Windows Live  sureaguota į vertinimo metu pateiktus skundus.

REKLAMA

Socialinių tinklų svetainės tampa vis populiaresnės – ypač tarp jaunimo. Šiomis skaitmeninėmis asmeninės informacijos kaupyklomis besinaudojantys vartotojai skatinami manyti, kad jie bendrauja glaudžiame draugų rate.

Tačiau iš tiesų apie juos gali perskaityti milijonai žmonių. Kyla pavojus, kad su vartotojų duomenimis susipažins svetimi, tarp jų – internete reklamą skelbiantys asmenys ir seksualiniai priekabiautojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų