„Dykumos lape“ praminto nacistinės Vokietijos karo vado Erwino Rommelio bei su juo kovojusių britų pajėgos Egipte per Antrąjį pasaulinį karą paliko šimtus tūkstančių minų ir nesprogusių sviedinių. Sprogmenys dabar kliudo egiptiečiams prieiti prie gausių naftos bei dujų telkinių, skelbia „Spiegel Online“.
Egiptas yra viena iš labiausiai užminuotų pasaulio valstybių. Per Antrąjį pasaulinį karą šalyje palikta tiek minų bei nesprogusių sviedinių, kad žemėje esančių sprogmenų skaičiumi Egiptui gali prilygti nebent Afganistanas. Prie Tarptautinio bendradarbiavimo ministerijos veikiančio išminavimo bei vystymosi padalinio projektų direktorius Fathy El_Shazly teigia, kad nuo Antrojo pasaulinio karo laikų šiaurės vakarų Egipte dar yra likę kone 22 mln. žemės minų.
Dauguma minų yra likusios žymiojo El-Alameino mūšio lauke, kuriame britų Aštuntoji armija privertė iki pat Tuniso atsitraukti E. Rommelio Afrikos brigadas. Prieštankinės minos bei nesprogę artilerijos sviediniai šiandien blokuoja susisiekimą su šia „niekieno žeme“. Tačiau svarbiausia, kad sprogmenys blokuoja priėjimą prie gausių gamtinių išteklių. Egiptas niekada negalėjo pasigirti gausiais naftos ištekliais, tačiau ekspertai šiandien teigia, kad šiaurvakarinėje šalies dalyje glūdi 4,8 mlrd. barelių naftos atsargos. Jei Egiptas galėtų įsisavinti tokius naftos telkinius, tai naftos gavyba jis galėtų pasivyti OPEC karteliui priklausančią Angolą.
Egiptas taip pat turi ir 1,94 trilijonų kubinių metrų gamtinių dujų atsargas, o tai sudaro apie 1,1 proc. visų pasaulinių gamtinių dujų atsargų. Dar papildomi 0,38 trilijono kubinių metrų dujų, kaip manoma, yra šiaurvakarinėje šalies dalyje. Tačiau naujų telkinių paieškas sunkina minos. Kol kas kariuomenė tesugebėjo iš mūšio lauko pašalinti tik 2,9 mln. minų ir artilerijos sviedinių. Tolesnius darbus stabdo lėšų stygius. Minos trukdo priėjimą net prie penktadalio šalies teritorijos ir tai stabdo Egipto šiaurės vakaruose esančio regiono, kuris gali tapti aukso gysla šaliai, vystymąsi.
Antrojo pasaulinio karo metais tarpusavyje kovojančios Ašies bei sąjungininkų pajėgos viena kitos mobilumą bandė riboti minuodamos teritorijas. E. Rommelis pakrantėje esančiame El Alameino mieste įsakė padėti pusę milijono žemės minų. Teigiama, kad britai minų padėjo dar daugiau. Minuojami buvo ir griuvėsiai bei pakrantės gynybiniai įtvirtinimai.
Nuo Egipte esančių Antrojo pasaulinio karo laikų minų jau yra nukentėję kone 8 tūkst. žmonių.