REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėvėtų drabužių verslas mafijos akiratyje

Praėjusią savaitę Airijos sostinėje Dubline buvo nušautas kriminalinio pasaulio atstovas Gintaras Želvys (43 m.), pravarde Gincioras. Manoma, jog žmogžudystės priežastis – padėvėtų rūbų verslas.

REKLAMA
REKLAMA

Gegužės 1-osios rytą G. Želvys su žmona Edita (33 m) atvyko atidaryti savo padėvėtų drabužių parduotuvės, kai staiga prie jų privažiavo sidabrinės spalvos „Audi A3“. Pasak Airijos spaudos, gerai policijai žinomas G. Želvys greičiausiai tikėjosi, jog į jį bus pasikėsinta, mat iškart griebė savo žmoną ir bandė su ja prisidengti, tačiau žudikai buvo greitesni. Į Gincioro pilvą buvo suvarytos net kelios kulkos. Atvykę medikai išvežė G. Želvį į ligoninę, tačiau padėti jam nebegalėjo.

REKLAMA

Tuo tarpu Gardos pareigūnai į įvykio vietą smarkiai pavėlavo – važiuojant sulūžo detektyvų automobilis. Pareigūnams teko ieškotis, kas juos nuveš iki žmogžudystės vietos. Tai padarė vienas pareigūnas, kuris pro tą vietą važiavo į darbą.

Tad nuvykus į įvykio vietą, žmogžudžių pėdos jau buvo ataušusios.

Buvo žinoma, tik tai, jog žudikai važiavo sidabrinės spalvos „Audi A3“, kurios pirmiausiai ir buvo ieškoma. Netrukus ji buvo surasta Niukasle, smarkiai apgadinta.

REKLAMA
REKLAMA

Gardos pareigūnai mano, jog žmogžudystė susijusi su dėvėtų drabužių gaujų karais.

Žiauriai sumuštas

Tos pačios dienos vakarą kitame Dublino gale buvo žiauriai sumuštas dar vienas lietuvis. Į jo namus įsiveržė keturi beisbolo lazdomis ir kastetais ginkluoti tautiečiai ir žmogų smarkiai sudaužė. Apie šį incidentą pareigūnai galėjo ir nesužinoti, mat pats sumuštas lietuvis niekur nesikreipė. Policininkus iškvietė budrūs kaimynai.

Atvykus Gardos pareigūnams lietuvis atsisakė rašyti pareiškimą, taip pat atsisakė ir medikų pagalbos. Pareigūnai šį incidentą sieja su G. Želvio žmogžudyste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policininkai baiminasi, kad tokių išpuolių gali padaugėti, dėl to gatvėse sustiprino saugumą, patruliuoja daugiau pareigūnų.

Sukėlė riaušes

Pats G. Želvys yra charakterizuojamas ypač neigiamai. Iš Kauno, Vilijampolės rajono kilęs, ir pasak portalo „balsas.lt“, netgi su H. Daktaru besigiminuojantis Gincioras problemų su teisėsauga turėjo tiek Lietuvoje, tiek ir Airijoje.

Kalėdamas tėvynėje G. Želvys sukėlė vieną didžiausių maištų kada nors buvusių Lietuvos įkalinimo įstaigose. Čia jis 6 metams buvo pasodintas už plėšimą.

REKLAMA

Riaušės tuometinėje Marijampolės griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje (dabar – Pataisos namai) buvo sukeltos 2002 metų spalio 26-osios pavakarę. Bene 20 vieno būrio kaukėtų ir metaliniais aštriais strypais ginkluotų nuteistųjų, vadinamųjų autoritetų, numušę spynas, sugebėjo įsimaišyti į didelį būrį kitų nuteistųjų ir šiuos agitavo vienytis. Vienam nuteistajam, beje, priklausančiam „nuskriaustųjų“ kastai, buvo paliepta užlipti ant stogo ir sekti padėtį – skubiai pranešti, kai sumaištį pastebės kolonijos darbuotojai ir iškvies kareivius.

REKLAMA

Liudininkų teigimu, šiam „nuskriaustajam“ buvo pažadėta atsilyginti cigaretėmis ir arbata. Mobiliaisiais telefonais aktyviai bendraudami riaušių organizatoriai ketino padegti butelį su degia medžiaga ir dūmais išprašyti nuteistuosius iš gyvenamųjų patalpų. Bene 300 agresyviai nusiteikusių maištininkų pradėjo šturmuoti 4-ojo lokalinio sektoriaus vartus ir juos išlaužė. Užpultųjų būrių nuteistieji, pajutę grėsmę, iš metalinių lovų skubėjo statytis barikadas, kad agresyviai nusiteikę priešai jų nepasiektų. Paraku pakvipusios kovos lauke atsidūrę kai kurie kolonijos darbuotojai, gelbėdami savo kailį nuo nenuspėjamo elgesio ir įpykusių nuteistųjų, slapstėsi kur jiems atrodė saugiausia, nors kaliniai tikino jų neliesią.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Riaušių dalyviai padeginėjo čiužinius, laužė lovas bei spinteles ir agresyviai švaistėsi baldų nuolaužomis. Vėliau paaiškėjo, kad per muštynes buvo sužaloti šeši nuteistieji – penki palikti gydytis kolonijos sveikatos priežiūros stacionare, vienas, rimtą medikų pagalbą suteikus Marijampolės ligoninėje, išgabentas į Vilniuje esančią Laisvės atėmimo vietų ligoninę. Jam buvo nustatyta gili kirstinė žaizda kaukolėje.

Riaušių užuomazga

Kalinių riaušes malšino iškviestas ginkluotas Vidaus reikalų ministerijos pirmasis vidaus tarnybos pulkas – pusketvirto šimto karių. Po riaušių atlikus kratas nuteistųjų gyvenamosiose patalpose buvo rasta ir paimta nuaštrintų metalinių strypų, išardytų lovų galų, peilių, du mobiliojo ryšio telefonai. Trylika pačių atkakliausių maištininkų buvo skubiai izoliuoti ir naktį išgabenti iš Marijampolės kolonijos – jie buvo išskirstyti po Vilniaus ir Alytaus tokio pat režimo kolonijas.

REKLAMA

Kruviną konfliktą pradėję tirti pareigūnai dvejojo, ar lengva bus nustatyti ir nubausti riaušių organizatorius, nes „zonoje“ gyvenama pagal nerašytus kalinių įstatymus - aukščiausiųjų kastų kaliniai vieni kitų neišduoda, nepageidauja teisėsaugininkų įsikišimo ir linkę patys vykdyti savo „teismus“.

Vis dėlto buvo nustatyta, kad kalinių maištas buvo „autoritetų“ keršto akcijos pasekmė. Prieš kurį laiką Marijampolės „zonoje“ kalintys kauniečiai buvo sumušę vieną vilniečių „autoritetą“. Šiam nespėjus „atsiskaityti“ ir išėjus į laisvę, tebekalintys vilniečiai gavo nurodymą išsiaiškinti buvusio konflikto dalyvius ir juos sumušti. Nurodymo auka netrukus tapo G. Želvys – aukščiausiajai („vierchų“) kastai priklausantis nuteistasis vilniečių buvo nestipriai apstumdytas kolonijos valgykloje. Vyrui buvo lengvai sužalota galva. Štai tada ir buvo suorganizuota riaušėmis pasibaigusi keršto akcija. Įtampa „zonoje“ tvyrojo kelias dienas.

REKLAMA

Airijoje irgi siautėjo

Riaušių iniciatoriumi pripažintas G. Želvys buvo nuteistas kalėti šešerius metus. Tačiau į laisvę jis ištrūko anksčiau ir 2005 metais išvažiavo gyventi į Airiją. Čia labai greitai įkliuvo policijai – 2007 metais jis su broliu Edvardu (41 m.) bei dar keliais gaujos nariais buvo nuteisti už reketą, plėšimus, automobilio vagystę.

Dažniausiai jų aukomis tapdavo tautiečiai, kurie įdėdavo skelbimus apie parduodamą mašiną. Grasindamas susidoroti, Gincioras iš sunkiai dirbančių lietuvių susirinkdavo tūkstančius eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažįstantieji G. Želvį pasakojo, jog šis buvo neįtikėtinai žiaurus, o ant nugaros ištatuiruotas angelas, daug kam kėlė asociacijų su „Mirties angelu“. Vienas policininkas, kuris buvo susitikęs su viena iš G. Želvio aukų, pasakojo, jog nukentėjęs žmogus Ginciorą apibūdino kaip „patį baisiausią kada nors matytą žmogų“.

Daugybę kalbų sukėlė ir G. Želvio žmona Edita, kuri 2006 metais buvo nuteista už pareigūno įžeidimą. Ji į visus teismo posėdžius palaikyti vyro atvykdavo vis kitais itin prabangiais automobiliais.

REKLAMA

Gincioras ir kalėjime nesnaudė. 2012 metais jis buvo sugautas pardavinėjantis mobiliuosius telefonus, mobilųjį internetą bei steroidinius preparatus kitiems kaliniams. Už šią veiklą jis buvo izoliuotas nuo kitų kalinių. Visos „prekės“ buvo pririšamas prie vielos ir įkišamos pro G. Želvio kameros grotas.

Atkalėjęs 6 metus G. Želvys buvo deportuotas į Lietuvą ir iškart ėmė regzti planus kaip jam sugrįžti į Airiją. Kuomet G. Želvys buvo nušautas, jis Dubline buvo tik trečia para.

Beje, į Airiją jis pateko su padirbtais dokumentais, važiuodamas per Angliją.

Pareigūnai sako, kad žudikai G. Želvį turėjo gerai pažinoti, nes jau žinojo, kad jis sugrįžęs į Airiją. Manoma, kad Ginciorą galėjo nužudyti konkurentai.

REKLAMA

Dar viena auka

G. Želvio žmogžudystė priminė ir dar vieną su dėvėtų rūbų parduotuvėmis susijusią istoriją. 2011 metų kovą taip pat Dubline buvo pasikėsinta ir į dar vieną lietuvį – Virginijų Aleksiūną (40 m.).

Užpuolimas taip pat įvykdytas ryte, kai vyras automobiliu į mokyklą vežė septyniolikmetį sūnų Aleksą.

Lietuvio vairuojamam „Mercedes“ automobiliui kelią staiga užblokavo sidabrinės spalvos „Ford Mondeo“. Iš jo iššokę du vyrai pribėgo prie automobilio ir per priekinį langą pradėjo šaudyti į V. Aleksiūną. Į lietuvio kūną susmigo šešios kulkos. Jos pataikė į krūtinę ir veidą. Šalia sėdėjęs Aleksas nukentėjo nuo po šūvių pažirusių stiklo šukių. Jis taip pat buvo sužeistas į ranką.

REKLAMA
REKLAMA

Šaudę vyriškiai iš įvykio vietos pasišalino palikę savo automobilį ir įsėdę į kitą, specialiai laukusį automobilį.

Po užpuolimo V. Aleksiūnas dar bandė grįžti į namus, tačiau kieme susmuko. Greitąją jam iškvietė kaimynai. Vyras dar ilgai buvo gydomas ligoninėje, jo būklė ilgą laiką buvo kritinė.

Kas kėsinosi į V. Aleksiūno gyvybę, taip ir nepaaiškėjo, bet pareigūnai mano, jog tai taip pat susiję su dėvėtų drabužių verslu.

Žana KAPUSTINA

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų