D. Trumpas savo patarėju paskyrė itin griežtos linijos besilaikantį apžvalgininką

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskyrė itin griežtos linijos besilaikantį televizijos „Fox News“ apžvalgininką ir buvusį šalies ambasadorių prie Jungtinių Tautų Johną Boltoną savo naujuoju nacionalinio saugumo patarėju, pakeisiantį generolą Herbertą R. McMasterį.

H. R. McMasterio pasitraukimas papildė virtinę aukšto rango pareigūnų Baltųjų rūmų pareigūnų atleidimų, prasidėjusią nuo nacionalinio saugumo patarėjo Michaelo Flynno. Tarp pasitraukusiųjų taip pat buvo Baltųjų rūmų personalo vadovas Reince'as Priebusas, vyriausiasis strategas Steve'as Bannonas, ekonomikos patarėjas Gary Cohnas ir valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

„Man malonu paskelbti, kad nuo 2018 metų balandžio 4-osios @AmbJohnBolton bus mano naujasis nacionalinio saugumo patarėjas“, – sakoma D. Trumpo „Twitter“ žinutėje.

„Esu labai dėkingas už tarnybą generolui H.R. McMasteriui, kuris atliko nuostabų darbą ir visada liks mano draugas. Oficialus kontaktų perdavimas įvyks balandžio 9-ąją“, – pridūrė prezidentas.

REKLAMA

Planuota, kad H. R. McMasteris baigs darbą vėliau šiais metais, todėl jo pasitraukimas nebuvo itin stebinantis. Tačiau „vanago“ J. Boltono paskyrimas daugelį Vašingtone apstulbino.

Šis balsingas Irako karo šalininkas taip pat pasisakydavo už prevencinius smūgius Šiaurės Korėjai ir Iranui, todėl buvo laikomas radikalu netgi tarp respublikonų.

Daugelis D. Trumpo artimiausios aplinkos veikėjų J. Boltono paskyrimui griežtai priešinosi – ypač buvę kariškiai, tiesiogiai susidurdavę su žiauria karo tikrove.

J. Boltonas dabar atliks itin svarbų vaidmenį kuriant JAV užsienio politiką – jis padės rengti D. Trumpo sprendimus gynybos ir saugumo srityje.

Jo ideologinis požiūris į užsienio politiką puikiai atitinka karingą D. Trumpo retoriką, nors jiedu ne visada sutardavo, kokiais atvejais reikėtų naudoti jėgą.

Kitaip negu valstybės arba gynybos sekretoriai, nacionalinio saugumo patarėjas yra tiesiogiai pavaldus prezidentui, tad jo paskyrimas neprivalo būti patvirtintas Senato.

Jis pradės darbą svarbiu laikotarpiu: D. Trumpas šiuo metu svarsto galimybę susitikti su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu (Kim Čen Unu) ir grasina pasitraukti iš šešių galingųjų šalių susitarimo su Iranu dėl Teherano branduolinės programos, turinčio neleisti šiitiškai respublikai pasigaminti branduolinių ginklų.

 

Kryžkelė

 

Anksčiau prognozuota, kad JAV sausumos pajėgų trijų žvaigždučių generolas H. R. McMasteris po darbo Baltuosiuose rūmuose grįš į kariuomenę ir gaus keturių žvaigždučių generolo postą.

Tačiau dabar jis ketina pasitraukti iš viešojo gyvenimo.

„Po 34 metus trukusios tarnybos mūsų šaliai paprašiau dimisijos iš JAV armijos nuo ateinančios vasaros, po to aš paliksiu valstybės tarnybą“, – sakoma generolo pareiškime.

„Per savo karjerą man buvo didžiausia privilegija tarnauti kartu su nepaprastais ginkluotųjų pajėgų nariai ir pasišventusiai civiliais“, – pridūrė jis.

H. R. McMasteris buvo pakviestas pakeisti M. Flynną, D. Trumpo pirmąjį nacionalinio saugumo patarėją, kai šis prisipažino melavęs specialiajam prokurorui Robertui Muelleriui ir tapo valstybės liudytoju.

REKLAMA

Žinia apie J. Boltono paskyrimą sulaukė itin skirtingų reakcijų, atitinkančių partijų linijas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų