• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV karinėse bazėse visoje Europoje praėjusią savaitę pirmą kartą per dešimtmetį buvo įvestas padidintas pavojaus režimas, kai JAV gavo žvalgybos informaciją, kad Rusijos remiami veikėjai svarsto galimybę surengti sabotažo atakas prieš JAV karinį personalą ir objektus. 

JAV karinėse bazėse visoje Europoje praėjusią savaitę pirmą kartą per dešimtmetį buvo įvestas padidintas pavojaus režimas, kai JAV gavo žvalgybos informaciją, kad Rusijos remiami veikėjai svarsto galimybę surengti sabotažo atakas prieš JAV karinį personalą ir objektus. 

REKLAMA

Apie tai leidiniui CNN sakė keli su klausimu susipažinę šaltiniai.

Šaltinių teigimu, JAV gauti žvalgybos duomenys rodo, kad Rusija įtraukė JAV bazes ir karinį personalą kaip galimybę atakuoti per įgaliotuosius asmenis. Panašiai kaip pastaraisiais mėnesiais visoje Europoje vykę ir sužlugdyti sąmokslai.

Pavojaus lygį kelia dėl Rusijos grėsmės

Balandį du Vokietijos ir Rusijos piliečiai buvo sulaikyti įtariant planavus Rusijos vardu susprogdinti ir padegti taikinius, įskaitant JAV karinius objektus.

Žvalgybos duomenys, kuriuos JAV gavo per pastarąsias dvi savaites ir apie kuriuos anksčiau nebuvo pranešta, buvo laikomi pakankamai keliančiais nerimą, kad būtų galima įgyvendinti papildomus saugos protokolus, CNN sakė šaltiniai. Kai kurios JAV karinės bazės Europoje padidino pavojaus lygį ir įvedė apsaugos protokolą „Charlie“. CNN pažymi, kad šis apsaugos lygis taikomas, kai „įvyksta incidentas arba gaunama žvalgybos informacija, rodanti, kad yra tikėtini tam tikri teroristiniai veiksmai arba taikomasi į personalą ar objektus“.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas aukšto rango NATO pareigūnas antradienį pareiškė, kad Aljansas „žymiai padidino“ dalijimąsi žvalgybos informacija apie „Rusijos slapto sabotažo kampaniją“ Europoje, kuri pastaraisiais mėnesiais, vykstant rinkimams Vakaruose, tapo vis įžūlesnė ir agresyvesnė – tai yra „pagrindinė galimybė“ Rusijai pabandyti sumenkinti visuomenės paramą Ukrainai, sakė pareigūnas.

REKLAMA

JAV vadovybė Europoje atsisakė tiesiogiai komentuoti, dėl ko praėjusią savaitę pasikeitė apsaugos lygis. Tačiau atstovas spaudai Danas Days'as sakė, kad „mūsų budrumo padidėjimas nėra susijęs su viena grėsme, o dėl daugelio veiksnių, galinčių turėti įtakos JAV pajėgų saugumui Europoje“.

Sabotažo kampanijos Europoje

Rusijos remiamų sabotažo kampanijų grėsmė tapo ypač aktuali pastaraisiais mėnesiais, visoje Europoje vykstant padegimų ir sprogdinimų sąmokslams, įskaitant gaisrus ir sprogimus Rygoje, Londone, Lenkijoje, Čekijoje, ir Paryžiuje – kuriuos Europos saugumo pareigūnai siejo su Rusija.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo mėnesį Londone keliems vyrams buvo pateikti kaltinimai dėl darbo su Rusijos žvalgybos tarnybomis padegus sandėlį, susijusį su Ukraina. Lenkija tiria, ar didžiausio Varšuvos prekybos centro padegimas gegužę buvo susijęs su Rusija, tačiau dėl įvykio buvo suimti devyni žmonės, susiję su agresoriumi. Prancūzijos valdžia praėjusį mėnesį sulaikė rusą ir ukrainietį, kuris, kaip įtariama, gamino bombas vykdydamas Maskvos suplanuotą sabotažo kampaniją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasigirdo nuomonių, perdavusi atakas vykdyti vietiniams veikėjams, Rusija tikriausiai tiki, kad gali pradėti hibridinį karą, kuris nukrenta žemiau ginkluoto valstybės prieš valstybę konflikto slenksčio. Tačiau su CNN kalbėjęs aukšto rango NATO pareigūnas sakė, kad sabotažo kampanijos darosi vis įžūlesnės ir agresyvesnės.

„Tai, ką matome dabar, yra labiau suderintos, agresyvesnės pastangos, nei tai, ką tikrai matėme nuo Šaltojo karo laikų“, – antradienį sakė jis. „Matome sabotažą, žmogžudysčių sąmokslus, padegimus – tikrus dalykus, kurie kainavo žmonių gyvybes“, – pridūrė pareigūnas.

TV3 atkapstė eilinę sensaciją. Beje, apie JAV karinių bazių ir personalo apsaugos Europoje sustiprinimą, ES spaudoje skaičiau dar prieš tris savaites. Matomai Blaževičiutei šią "itin slaptą" informaciją nutekino Karbauskis, arba sėdėdama tuolete perskaitė beveik mėnesio senumo CNN publikacijoje, o gal gavo tiesiai iš patikimų šaltinių Lubiankoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų