naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltarusijos opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius, pernai suimtas po priverstinio „Ryanair“ lainerio nutupdymo Minske, ketvirtadienį pareiškė ruošiantis pareikšti ieškinį šiai oro linijų bendrovei.

Baltarusijos opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius, pernai suimtas po priverstinio „Ryanair“ lainerio nutupdymo Minske, ketvirtadienį pareiškė ruošiantis pareikšti ieškinį šiai oro linijų bendrovei.

REKLAMA

„Dabar neatskleisiu visų detalių, bet planuoju iškelti ieškinį oro linijoms „Ryanair“. Taip pat raginu visus keleivius, kurie skrido tuo lėktuvu, iškelti identiškus ieškinius“, – provyriausybinės grupės „Sistemnaja pravaabarona“ („Sisteminė teisių gynyba“) kanale paskelbtame vaizdo įraše sakė R. Pratasevičius.

Dėl vaidmens protestuose prieš Baltarusijos autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos režimą teisiamas aktyvistas pareiškė, kad prie ieškinio dirba teisininkų komanda, ir pažadėjo vėliau pateikti išsamesnės informacijos.

Jis pridūrė besitikįs, kad į jo pareiškimą atsižvelgs Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO).

„Nes esu pasirengęs pateikti dokumentais pagrįstus įrodymus, patvirtinančius visus mano žodžius. Oficialūs Baltarusijos Respublikos organai taip pat yra pasirengę pateikti tokius pat įrodymus, kurių jie turi“, – teigė tinklaraštininkas.

REKLAMA

ICAO pernai pradėjo tyrimą po to, kai gegužės 23 dieną iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas su 126 keleiviais buvo nutupdytas Minske. Per šį incidentą į orą buvo pakeltas naikintuvas.

REKLAMA

Laineris buvo priverstas nusileisti Minske, kur buvo sulaikytas R. Pratasevičius ir jo draugė Sofija Sapega. Jų sulaikymas sulaukė tarptautinio pasipiktinimo.

„Ryanair“ sakė, kad Baltarusijos oro dispečeriai nurodė oro bendrovės pilotams nutupdyti lėktuvą dėl jame esą padėtos bombos. Patikrinus lėktuvą, jokių sprogmenų jame nebuvo rasta.

Peržiūrėjusi ataskaitą apie ICAO atliktą incidento tyrimą, agentūros 36 narių valdyba „paprašė ICAO tyrėjų grupės tęsti savo darbą“.

REKLAMA

Savo pareiškime Monrealyje įsikūrusi agentūra nurodė, kad ICAO taryba „išreiškė susirūpinimą dėl spragų Baltarusijos pateiktoje informacijoje ir tyrimo metu prieinamų įrodymų neatitikimų, susijusių su esminiais faktinio įvykių atkūrimo aspektais“.

Ji taip pat atkreipė dėmesį į „naujai atsirandančią informaciją, susijusią su FR4978 [reiso] įvykiais ir jų seka“, bet daugiau nedetalizavo.

Su tyrimu susipažinęs šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad šią naują informaciją pateikė Lenkija, „kuri sugebėjo apklausti tą dieną dirbusį skrydžių vadovą, po to pabėgusį iš šalies“.

REKLAMA
REKLAMA

„Jis tvirtino, kad vienas Baltarusijos slaptosios tarnybos narys nuo pat ryto buvo valdymo bokšte“, – sakė tas pats šaltinis.

Ataskaitoje, kurią peržiūrėjo AFP, nustatyta, kad įspėjimas apie bombą buvo „tyčia klaidingas“.

Baltarusijos valdžia, įskaitant autoritarinį prezidentą Aleksandrą Lukašenką, tvirtino, kad lėktuvas buvo nukreiptas į Minską dėl jame esą padėtos bombos.

ICAO ataskaitoje patvirtinta, jog per lėktuvo apžiūras prieš kylant ir nusileidus bombos nerasta, tad „laikoma, kad įspėjimas apie bombą buvo tyčia klaidingas“.

REKLAMA

Vis dėlto tyrimas „negalėjo priskirti šio neteisėto kišimosi padarymo jokiam asmeniui ar valstybei“, teigiama ataskaitoje.

Ataskaitoje, kurioje 2021-ųjų gegužės 23-ioji nagrinėjama minutė po minutės, matyti, kad Baltarusija slepia tyrimui svarbią informaciją.

JAV Teisingumo departamentas sausį dėl priverstinio lėktuvo nutupdymo Minske apkaltino keturis Baltarusijos pareigūnus oro piratavimu.

JAV, Kanada, Britanija ir Europos Sąjunga, reaguodamos į šį incidentą, oficialiai įvedė sankcijas svarbiems Baltarusijos ekonomikos sektoriams bei atskiriems asmenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų