• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is penktadienį sakė, kad deklaruos savo ištikimybę karaliui Charlesui III per jo karūnaciją, nors ir mano, kad Australija turėtų turėti savo valstybės vadovą.

1999 metais per nesėkmingą referendumą A. Albanese'is balsavo už tai, kad britų monarchą Australijos valstybės vadovo poste pakeistų Australijos pilietis. Jis sakė priėmęs faktą, kad dauguma australų pasirinko tolesnį konstitucinės monarchijos, o ne respublikos kelią, ir turės tai galvoje šeštadienį dalyvaudamas karūnacijoje Londone.

„Nepakeičiau savo pozicijos šiuo klausimu ir kalbėjau labai aiškiai. Australijos valstybės vadovu noriu matyti australą“, – transliuotojui ABC sakė A. Albanese'is.

„Tai nereiškia, kad negalima gerbti šios institucijos, mūsų turimos valdymo sistemos, – sakė jis. – Manau, jog kaip Australijos ministrui pirmininkui man tenka ypatinga atsakomybė atstovauti šaliai taip, kad būtų gerbiama esama konstitucinė tvarka.“

REKLAMA
REKLAMA

Organizacija „Australian Republic Movement“, agituojanti už tai, kad britų monarchą Australijos valstybės vadovo vietoje pakeistų australų prezidentas, ragino A. Albanese'į tylėti, kai Kenterberio arkivyskupas kvies visus Vestminsterio abatijoje būsiančius ir ištikimybę karaliui prisiekti norinčius žmones tai padaryti.

REKLAMA

Tačiau A. Albanese'is sakė, kad laikysis protokolo ir prisieks, nors jo biuras neatsakė į klausimą, ar jis ketina patvirtinti, ar prisiekti savo ištikimybę karaliui.

„Galvoju, žmonės tikisi, kad aš, kaip Australijos ministras pirmininkas, nevyksiu į karaliaus karūnaciją kelti kontroversijos“, – pridūrė jis.

A. Albanese'is augo kaip katalikas, bet prieš metus, kai jį ministru pirmininku paskyrė tuometinės monarchės Elžbietos II generalbubernatorius Davidas Hurley, nusprendė neprisiekti Biblija ir pasirinko pasaulietišką alternatyvą – įsipareigojimų patvirtinimą neminint Dievo ir monarcho.

REKLAMA
REKLAMA

A. Albanese’io delegacijoje bus D. Hurley, visų šešių valstijų gubernatoriai, australų moterų futbolo žvaigždė Sam Kerr, šiuo metu žaidžianti Londono klube „Chelsea“, postpanko muzikos pionierius Nickas Cave'as, komikas Adamas Hillsas.

Kaip dovaną karūnacijos proga Australijos vyriausybė paaukos 10 tūkst. Australijos dolerių (6 tūkst. eurų) labdaros organizacijai, bandančiai išsaugoti retą Australijos paukštį – papūgą Pezoporus flaviventris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Albanese'is atmetė galimybę per savo pirmą trejų metų kadenciją surengti referendumą dėl britų monarcho pakeitimo australų prezidentu. Šiemet ministro pirmininko prioritetas yra referendumas dėl Australijos autochtonų pripažinimo konstitucijoje ir institucijos, kuri patarinėtų parlamentui autochtonų klausimais, įsteigimo.

A. Albanese'is yra paskyręs respublikos reikalų ministrą, bet nenustatė termino, kada australai turės balsuoti dėl tokio konstitucinio pakeitimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų