Koronavirusas atskleidė liūdną realybę: smogia pažeidžiamiausiems

Koronavirusas nėra žiaurus visiems vienodai. Mes tai jau galime pasakyti užtikrintai, nes pagyvenę žmonės ar turintys kitų ligų yra labiau pažeidžiami. Tačiau yra ir dar vienas dalykas, pagal kurį šis virusas išsiskiria: didesnė ar mažesnė grėsmė užsikrėsti Covid-19 priklausys nuo to, kur mes dirbame ir gyvename, o gydymo perspektyvos – nuo to gydymo įstaigos pajėgumų.

Covid-19 yra masinis reiškinys, kuris sustiprino pastaraisiais dešimtmečiais išryškėjusią „klasinę nelygybę“. Dėl natūralaus galimybių ir aplinkos skirtumų ar ypatybių, koronavirusas taikosi į silpniausius ir neturtinguosius.

Vakarų šalyse silpnieji ir neturtingieji dažniausiai yra migrantai ar tautinės mažumos, todėl jiems ir kliūva neproporcingai daug susirgimų Covid-19.

Rugpjūtį medicinos žurnale „Journal of the American Medical Association“ buvo publikuotas pacientų etninės kilmės tyrimas. Covid-19 ligonių informacija buvo tiriama 12-oje JAV valstijų, duomenys imti nuo 2020-ųjų balandžio iki birželio pabaigos, rašoma „Le Temps“.

Išvados pateiktos tokios: „Juodaodžių pacientų hospitalizavimo lygis viršija jų dalį visuomenėje“. Pavyzdžiui, Ohajo valstijoje beveik 32 proc. pacientų buvo afroamerikiečiai, tuo metu kai jie sudaro vos 13 proc. valstijos gyventojų. Mokslininkai pažymi, kad toks reiškinys pastebimas ir tarp lotynų amerikiečių. 

Darosi vis aiškiau, kad tam tikros grupės rasių ir etninių mažumų neproporcingai stipriai kenčia nuo Covid-19 viruso, teigiama JAV ligų profilaktikos ir kontrolės centro (CDC) ataskaitoje. 

CDC įvardijamos priežastys gali būti pritaikomos bet kuriame pasaulio taške, nes jos yra universalios mažesnes pajamas uždirbantiems ir skurdesnėje aplinkoje gyvenantiems asmenims: mažumos JAV gausiai dirba sveikatos apsaugos srityje, o taip pat aptarnavimo, žemės ūkio, viešojo transporto – tų svarbių sričių, kur nuotolinis darbas nėra įmanomas, o kurių darbuotojus kartais vadina „herojais“.

REKLAMA

Maža to, pandemijos metu, šiose srityse kaip tik trūksta darbo jėgos, todėl jie buvo aktyviai „mobilizuoti“ į darbus ir, atitinkamai, dažniau užsikrėsdavo. 

Yra ir kitas paaiškinimas, liečiantis jau ir gyvenamąją aplinką: etninės mažumos, dažniau priklausančios mažesnes pajamas turinčiai grupei žmonių, dažniau gyvena nedidelėse patalpose, o tai padidina riziką užsikrėsti koronavirusu. Galų gale, labiau JAV specifinė problema, tokie namų ūkiai ne visada turi medicinos draudimą ir, neatmestina, jie tiesiog mažiau gydomi už likusius. 

Dėl prastesnės sveikatos šiems pažeidžiamų grupių yra išsivysčiusios chroniškos ligos, kurios tautines mažumas JAV paverčia tik dar labiau pažeidžiamomis. 

Didžiosios Britanijos Nacionalinio sveikatos apsaugos tyrimų instituto vadovas Chrisas Whitty taip apibūdino situaciją Anglijoje: „Dabar yra įrodymų, kad etninių mažumų atstovai dažniau kenčia nuo sunkios Covid formos“.

Anot tyrimo „Eclinical Medicine“ publikuotų duomenų, tokiems žmonėms triskart didesnė rizika patekti į ligoninę už baltuosius, gyvenančius tame pačiame regione. Taip pat jų yra daug didesnis mirtingumo lygis, pažymima tyrimo autorių.

Daugelyje Europos valstybių apie ligonius yra pateikiama labai apibendrinta informacija: amžius, lytis ir gyvenamoji vieta. Tačiau ekspertai neabejoja, kad ir kitur situacija yra panaši. „Visai tikėtina, kad ir Šveicarijoje Covid stipriau palietė labiausiai neturtingas klases, o tai reiškia, ir užsieniečius“, – cituojamas Ženevos universiteto sociologas Sandro Cattacinas.

Azijos šalys rudenį su nauja pandemijos banga tvarkosi daug geriau už likusį pasaulį. Pagrindine to priežastimi laikoma griežta koronaviruso atvejų sekimo sistema, karantinas ir masinis visų testavimas.


Rašyti komentarą...
T
Tadas
2020-11-23 07:12:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taip migrantai dirba ir labiau užsikrečia nes ju darbo nepadirbsi nuotoliniu. O Lietuvoj papradti darbininkėliai turi eiti i darbus ju irgi niekas nesaugo tik administracijos darbuotojai yra saugomi ir jie dirba nuotoliniu. Tai ka ju gyvybės yra nesvarbios ?
Atsakyti
-2

I
Ir vel
2020-11-23 08:12:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Propogandos masina isisuka is naujo.Kada visa tai baigsis?
Atsakyti
-3

P
Petras
2020-11-23 14:17:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
COVID-19 gera proga demokratinems valstybems atsikratyti sunkiai serganciu ir pensininku kovojant uz zmoniu gerove.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų