Katastrofa jau netoli: žmonės tokios Žemės dar nėra matę

Šiltnamio efektą sukeliančių anglies dioksido dujų kiekis pasiekė naują rekordą. Havajuose įsikūrusioje seniausioje stebėjimo stotyje gauti per visą žmonijos istoriją neregėti rodikliai.

Katastrofiškas užterštumas: žmonės tokios Žemės dar nėra matę (nuotr. SCANPIX)

„Mauna Loa“ observatorija, kuri atmosferoje išskiriamą CO2 matuoja nuo 1958 metų, gegužės 11-ąją užfiksavo 415,26 ppm (milijoninės dalys). Tai yra didžiausias rodiklis nuo pat žmonijos evoliucijos pradžios, rašoma „The Independent“.

Havajai buvo pasirinkti dėl to, kad jie yra nutolę nuo žemyninės dalies civilizacijos ir pramonės fabrikų, kurie galėtų paveikti tyrimų tikslumą.

1958-aisiais CO2 dalelių skaičius atmosferoje siekė 313 ppm, o 2013-ųjų gegužę – jau 400 ppm.

Meteorologas: to nebuvo milijonus metų

Meteorologas Ericas Holthouse’as savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje taip komentavo naujausius duomenis: „Tai yra pirmas sykis žmonijos istorijoje, kuomet mūsų planetos atmosfera turi daugiau nei 415 ppm CO2.“

„Nei mums žinomoje istorijoje, nei kuomet prieš 10 tūkst. metų buvo atrasta žemdirbystė. Netgi prieš šiuolaikinio žmogaus atsiradimą prieš milijonus metų“, – aiškino jis.

REKLAMA

„Su tokia planeta, kokia ji yra dabar, mes nesame susidūrę“, – pridūrė mokslininkas.

„Matyt, susidūrėme su tam tikru „El Nino“ poveikiu, kartu su tebesitęsiančiu neatsinaujinančių kuro šaltinių naudojimu“, – aiškino taršos lygio augimą Okeanografijos instituto CO2 programos direktorius Ralphas Keelingas.

Yra paskaičiuota, kad paskutinį sykį tokia didelė CO2 koncentracija buvo užfiksuota plioceno epochos viduryje – prieš 2,5-5 mln. metus.

Tuomet globali Žemės temperatūra buvo 2-3 laipsniais aukštesnė, negu šiandien, o jūrų aukštis net 25 metrais didesnis. Arktyje tuo metu buvo ištirpę ledynai, kurie užleido vietas miškams, o vasaromis temperatūra dažniausiai pasiekdavo 15 laipsnių pagal Celsijų.

Katastrofiškas užterštumas: žmonės tokios Žemės dar nėra matę (nuotr. SCANPIX)

Totali katastrofa – jau šį šimtmetį

Paryžiaus klimato kaitos susitarimas, kurį daugelis pasaulio šalių pasirašė 2015-aisiais, yra numatęs sumažinti vidutinę Žemės temperatūrą iki 1,5 laipsnio Celsijaus virš taip vadinamos priešindustrinės eros.


Rašyti komentarą...
j
joo
2019-05-19 21:29:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Zemes laukia apokalipse. Kas bus su musu anukais?
Atsakyti
-4

A
Aušrinė
2019-05-20 09:03:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Miškus ir pas mumis labai sparčiai kertami miškai
Atsakyti
0

I
Irena
2019-05-19 21:51:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Baisu . Kodėl? Juk visi nori gyventi ilgai ir laimingai. Deja, patys ribojamas savo galimybes. Gal galima griežčiau ši CO2 skleidėjais? Kodėl neribojamas savęs ir savo poreikių? Gal net galima riboti transporto srautus. Bent 1 val per parą, ir jau būtų smagiau. O kur dar gamintojai? Jiems irgi laisvės į valias. Man tai kartais būna sunku kvėpuoti, kai toji tarša padidėja. Gaila, kad mažai kas apie tai mąsto. Visi miega ant pinigų laurų. Kada pajusime saiką? Ar tik tada, kai užgrius katastrofos.? Mylėkime pasaulį, kol dar nevėlu.
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (41)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų