30
Vilniaus „Lietuvos rytas“ – Kauno „Žalgiris“ (nuotr. Fotodiena.lt)

Lietuvos krepšinio lygos milžinų mūšyje vakar išvydome intrigą. Eurolygoje solidžiai žaidžiantis Kauno „Žalgiris“ tik paskutinėmis minutėmis palaužė Europos taurės turnyro vidutinioką Vilniaus „Lietuvos rytą“ (79:72).

30

Kova galbūt būtų buvusi dar įnirtingesnė, jei geros sportinės būtų Artūras Gudaitis, Deividas Gailius. Pirmasis rungtyniavo po traumos, antrasis – po ligos. Be to, sostinės komandai mažai galėjo padėti mačo metu su A. Gudaičiu susidūręs ir susižeidę Laimonas Kisielius.

Dvikovos pabaigoje vilniečiams pristigo ir jėgų. „Lietuvos ryto“ treneris Tomas Pačėsas panaudojo 10 krepšininkų, bet D. Gailius ir L. Kisielius aikštėje buvo labai trumpai. Taigi iš esmės Vilniaus ekipos vežimą tempė 8 žaidėjai. 34 metų Davidas Loganas arė net 39 minutes. Tuo tarpu „Žalgirio“ strategas Šarūnas Jasikevičius pasitelkė 11 krepšininkų, iš kurių mažiausiai žaidęs Antanas Kavaliauskas rungtyniavo 6 minutes. Visi kiti – nuo 12 iki 27 minučių.

Tai, kad vakar mačas vyko apylygiai, yra vilties, kad ir ketvirtosios „Žalgirio“ bei „Lietuvos ryto“ rungtynės LKL čempionate bus įdomios. Realu, kad komandų keliai susikirs ir Karaliaus Mindaugo taurės turnyre. Tiesa, lieka intriga, ar „Lietuvos rytas“ pateks į LKL pirmenybių finalą. Jei neįvyks didelių staigmenų, Vilniaus klubas pusfinalyje turėtų susitikti su Panevėžio „Lietkabeliu“. Manau, kad sostinės ekipa turi pajėgesnę sudėtį nei veteranų prikimšta Panevėžio komanda, todėl vilniečiams likti už LKL finalo borto būtų ne tragedija, o katastrofa.

Jei taip nutiktų, beveik nėra abejonių, kad T. Pačėsui klubo vadovai parodytų duris. Tokiu atveju „Lietuvos ryto“ vadovų skambučio galbūt sulauktų Rimas Kurtinaitis. Apie tai užkulisiuose kalbama vis garsiau. Labai realu, jog po šio sezono „Žalgirį“ paliks Š. Jasikevičius, kurį medžioja garsiausi Europos klubai. Kalbama, kad tada „Žalgirio“ vairas būtų pasiūlytas D. Adomaičiui, o „Neptūnas“ vėl viliotų dabartinį „Lietkabelio“ vairininką Kazį Maksvytį.

T. Pačėsas tikrai nėra blogas treneris, bet, mano galvą, jo destruktyvios emocijos šiek tiek kenkia komandai. Taip, rėkia, keikiasi ne tik jis, bet ir Š. Jasikevičius, Željko Obradovičius, Rimas Kurtinaitis. Bet, tarkim, „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio šaukime mažiau pykčio, agresijos ir isterijos. Be to, Šaras, stovintis prieš „nusikaltusį“ auklėtinį, nemojuoja rankomis prieš veidą ir juolab netampo jo už rankų ar marškinėlių. Minučių pertraukėlių metu Šaras beveik visada mintis dėsto ramiai ir nesikarščiuodamas.

Komandą anksčiau paliko Adas Juškevičius, Mindaugas Lukauskis, Kšytštofas Lavrinovičius, psichologiškai palūžo Denisas Lukašovas, kai kurie kiti krepšininkai. Vieni tai padarė dėl besiliejančių T. Pačėso emocijų, jo griežtumo, kiti dėl sunkių treniruočių. Norint gerai žaisti alytiškio treniruojamoje ekipoje, reikia būti velniškai stipriam psichologiškai.

Grįžkime prie sekmadienio mačo. Daugiau pajėgesnių krepšininkų turintis „Žalgiris“ žaidė prastokas rungtynes, o „Lietuvos rytas“ rungtyniavo išties neblogai. Puldami solidžiai atrodė D. Loganas, A. Gudaitis, Drew Gordonas, Artūras Jomantas, kuris žaidė kaip savo geriausiais laikais. Pastarasis yra vienas geriausiai nugarą į krepšį rungtyniaujančių Lietuvos krepšininkų. Tą jis ne kartą pademonstravo ir vakar.

Šeimininkams labai trūko didesnio abiejų įžaidėjų Clevino Hannah ir Anthony Fisherio indėlio. Kartu jie sukrapštė tik 6 taškus ir atliko vos 2 rezultatyvius perdavimus. Pirmojo numerio pozicijoje dėl to kurį laiką teko rungtyniauti ir D. Loganui. Nors šis amerikietis fiziškai pasirengęs nuostabiai, vis dėlto jam žaisti beveik be keitimų nelogiška. D. Loganą irgi palaužė nuovargis rungtynių pabaigoje. Kvapo ketvirtajame kėlinyje trūko ir A. Gudaičiui bei kai kuriems kitiems vilniečiams.

Kaip ir per daugelį svarbių rungtynių su pajėgiais varžovais tuščias buvo 217 cm ūgio Adamas Lapeta. Jis per 15,5 minutes sugraibė 4 taškelius, neatkovojo nė vieno kamuolio. Nė vieno! Lenkas pirmojoje tarpusavio akistatoje su „Žalgiriu“ per 17 min. išstenėjo 2 taškus, antrojoje nesurinko nė vieno ir sugriebė vieną atšokusį kamuolį per 14 min. Praėjusiame mače su „Neptūnu“ legionierius irgi surinko „riestainį“, nors žaidė 20 min.

Sunkoka suprasti, kodėl A. Lapeta tiek daug laiko praleidžia aikštėje, net jei sveikas būna A. Gudaitis. Lenkas yra labai lėtas, todėl daugelis varžovų lengvai išsklaido „Lietuvos ryto“ gynybą pikenrolo (derinio dviese prieš du) situacijose. Puldamas dėl savo nerangumo jis irgi negali efektyviai sužaisti pikenrolo. Be to, A. Lapeta prastai rungtyniauja nugara į krepšį.

Lenko nauda tik ta, kad gali pristabdyti aukštus fiziškai stiprius vidurio puolėjus. Be to, oponentų antrosios linijos žaidėjai, prasiveržę prie krepšio, priversti atlikti sudėtingus metimus (neretai per rankas), jei A. Lapeta stovi baudos aikštelėje. Truputį keista, kad rotacijoje dažniausiai beveik nelieka vietos Juliui Jucikui, kuris puola visai neblogai. Tada didžiulis krūvis tenka kitiems trims tipiškiems baudos aikštelės žaidėjams – D. Gordonui, A. Gudaičiui ir A. Lapetai. Sezono pabaigoje jiems paprasčiausiai gali pristigti „smarvės“.

Vakar „Lietuvos rytui“ svarbiausiais momentais mirtiną smūgį sudavė Brockas Motumas, Paulius Jankūnas ir Kevinas Pangosas. Šeimininkams pritrūko ne tik jėgų ir susiklausymo ginantis. „Žalgiris“ turi keletą efektyvių derinių B. Motumui, kuriais idealiai pasinaudojo. Kai australas ketvirtajame kėlinyje smeigė pirmą tritaškį, komandiniuose gynybos veiksmuose pasiklydo D. Gordonas. Kitoje situacijoje nesusigaudė prie B. Motumo turėjęs prišokti C. Hannah.

Be to, T. Pačėso auklėtiniai itin silpnai gynėsi prieš pikenpopą – įžaidėjui užtvarą pastatęs Paulius Jankūnas atšokdavo atgal ar į šoną ir gavęs kamuolį nuolat atakavo laisvas. Kažkodėl D. Loganas ir kiti „Lietuvos ryto“ žaidėjai vietoj to, kad liktų prie P. Jankūno, bandydavo išlįsti iš užtvaros ir grįžti prie tiesioginių savo oponentų, o „Žalgirio“ kapitonas vis mesdavo netrukdomas.

Apskritai Kauno komandos deriniai veikė kur kas efektyviau nei Vilniaus ekipos. Kauniečiai lengviau susikurdavo progas metimams. Kai „Lietuvos ryto“ puolimas strigo, vilniečius kartais gelbėjo individualūs veiksmai, pirmiausia – D. Logano.

Sostinės klubas nenusileido varžovams agresyvumu, fiziniu kontaktu, netgi juos pranoko. „Lietuvos ryto“ krepšininkai metė net 36 baudas, o kauniečiai – tik 12.

Šeimininkai po oponentų lenta nusiėmė 12 kamuolių, svečiai – 9. Vilniečiai pavogė 8 kamuolius, priešininkai – 5. Be to, Vilniaus komanda kur kas rečiau klydo – pametė kamuolį vos 9 kartus, o žalgiriečiai – 16. Tiesa, „Žalgiris“ „Lietuvos rytą“ akivaizdžiai pranoko taiklumu. Visiškai nekrito Rokui Giedraičiui (1/6 metimų), A. Fisheriui (0/3).

Sekmadienį visus nustebino Renaldas Seibutis, kuris į vilniečių krepšį įmetė 12 taškų. Šį sezoną šis „Žalgirio“ gynėjas dažnai lieka apskritai be taškų arba sugraibo tik vieną kitą. Vakarykštė dvikova leidžia daryti prielaidą, kad R. Seibučio itin menkas rezultatyvumas turbūt susijęs su prasta psichologine būsena, ritmo nepagavimu, o ne dėl to, kad Renaldas neva tapo lėtesnis ir ne toks staigus.

Nors vakar „Žalgiris“ palaužė varžovus tik rungtynių pabaigoje, vis dėlto žalgiriečiai šį sezoną yra solidesnė komanda nei „Lietuvos rytas“. Tačiau lemiami mūšiai dar priešakyje. Ne visada laimi tie, kurie turi galingesnę sudėtį ir didesnį biudžetą.