Trakų pusiasalio pilyje šeštadienį (birželio 6 d.) prasideda dvi dienas truksiantis II tarptautinis riterių turnyras kariuomenės vado kalavijui laimėti.
Dvi dešimtys viduramžių karybos entuziastų iš Italijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Lietuvos riterių brolijų kausis dėl pagrindinio turnyro prizo – kalavijo. Šis kalavijas yra atitikmuo Vytauto Didžiojo karo muziejuje saugomo XIII amžiaus Desiukiškių kalavijo, rasto 1986 metais Raudonėje, Jurbarko rajone. Ginklas yra pusantros rankos ilgio, pagamintas iš sluoksniuoto plieno, rankena – medinė, dengta oda, buoželė inkrustuota pagal XIV a. lietuvišką ornamentiką. Kalavijo svoris – 1,4 kg, ilgis 105 cm., makštis – medinė iš dviejų dalių, dengta versta oda, kabinama skeltu diržu ant juosmens.
Ginklą pagal viduramžių pavyzdžius nukaldino mažeikiškiai meninės kalvystės meistrai Algirdas, Martynas ir Mindaugas Stankai bei jiems talkininkavęs kalvis Donatas Liekmanis.
Garsieji kalviai savo dirbtuvėse yra nukaldinę daugybę kalavijų.
„Tai labai atsakingas darbas. Didelė rizika, kad paskutiniu momentu, grūdinant kalaviją, jis gali trūkti ir tada gali tekti pradėti viską iš naujo. Nors taip ir yra nutikę anksčiau, tačiau šis kalavijas pavyko iš pirmo karto, o baimės tikrai buvo“,- prisipažįsta kalvis Martynas Stankus.
Meistrai didžiuojasi savo darbu ir tiki, kad riterių turnyro nugalėtojas, gavęs tokią dovaną, ją vertins ne mažiau, nei patys kalviai.