0

Ketvirtojo Europos čempionų titulo lietuviams dar teks palaukti. Europos vyrų krepšinio čempionato finale sekmadienį Jono Kazlausko auklėtiniai neatsigavo po įspūdingo varžovų spurto antrame kėlinyje ir pralaimėjo kovą dėl „Eurobasket 2013“ aukso 66:80 (19:22, 31:12, 18:16, 12:16). Prancūzijos nacionalinė ekipa pirmą kartą istorijoje tapo Europos čempione.

Rungtynių eiga

Rungtynių pradžia geriau susiklostė prancūzams – po kelių taiklių metimų iš po krepšio ir Nicolaso Batumo individualių reidų jie išsiveržė į priekį 15:10. Komandos apsikeitė tuščiomis atakomis, po pirmųjų Tony Parkerio taškų – 17:12. Traukti rinktinės vežimą ėmėsi Linas Kleiza. Po jo 8 taškų iš eilės – 19:20, o baigiantis kėliniui dar du taškus iš po krepšio aštriu prasiveržimu pelnė Mantas Kalnietis – 19:22.

Užvirė atkakli, lygi kova, pirmaujanti komanda keitėsi vos ne po kiekvienos atakos. Prancūzai jau nuo pirmojo kėlinio pabaigos žaidė be T. Parkerio, lyderio vaidmenį perėmė N. Batumas, per du kėlinius pelnęs 17 taškų. Lietuvos rinktinės puolimo mašina užsikirto, o tuo pasinaudoję Europos vicečempionai surengė įspūdingą spurtą su fantastišku tolimu tritaškiu paskutinę kėlinio sekundę – 21:3 ir įpusėjus dvikovai pirmavo jau 16 taškų skirtumu 50:34.

Įsibėgėjusius prancūzus sunku sustabdyti. Po didžiosios pertraukos iš N. Batumo estafetę perėmė B. Diaw, sulaužęs visus lietuvių gynybos ramsčius jis vieną po kito vertė metimus iš po krepšio ir leido prancūzams dar padidinti skirtumą – 64:42. Lietuvių žaidimas vilties suteikė mažai. Likus žaisti 10 minučių – 68:50.

Vincento Collet auklėtiniai užtikrintai laikė žaidimo gijas savo rankose ir neleido mūsų nacionalinei komandai priartėti. Prastas pataikymas, šlubuojanti gynyba baudos aikštelėje ir tiesiog nusisukusi sėkmė Lietuvos krepšininkams ką nors pakeisti šiose rungtynėse daugiau neleido. Kad ir kaip ten būtų, sveikiname Lietuvą su Europos vicečempionų titulu.

Lietuva: L. Kleiza 20, M. Kalnietis 19, R. Seibutis 10, D. Lavrinovičius ir J. Mačiulis – po 7, M. Pocius 3.

Prancūzija: N. Batumas 17, B. Diawas 15, T. Parkeris 12, J. Petro 8.

Starto penketai

Prancūzija: T. Parkeris, N. Batumas, B. Diaw, M. Gelabale, A. Ajinca. Lietuva: M. Kalnietis, D. Lavrinovičius, J. Mačiulis, R. Seibutis, L. Kleiza.

Situacija prieš rungtynes

„Les bleus“ (red. past. „Mėlynieji“ taip rinktinė vadinami tėvynėje) 2011 metų Europos čempionate Lietuvoje finale nusileido ispanams. O revanšą pasiekė Slovėnijoje – pusfinalyje po pratęsimo parklupdę raudonai geltoną armiją – 75:72.

Prieš 10 metų Stokholmą šturmavę Lietuvos krepšinio aistruoliai dabar rengiasi tą patį padaryti ir Liublianoje. 2003 metais lietuviai pusfinalyje parklupdė būtent prancūzus, tačiau 2005 metų ketvirtfinalyje Prancūzijos rinktinė atsirevanšavo mūsiškiams, eliminuodami iš kovos dėl medalių.

Prancūzijos ir Lietuvos krepšininkai šiame čempionate susitiks antrą kartą. Pirmoje – dar grupės rungtynėse lietuviai gerokai „įkrėtė“ į kailį T. Parkerio diriguojamai komandai – 76:62. Ketvirtojo kėlinio pradžioje 9:0 spurtavę lietuviai antrą kartą šiose pirmenybėse pasiuntė prancūzus į nokdauną.

Po tragedija vos nesibaigusio lietuviams čempionato, kuomet tik per plauką išsigelbėjo rungtynėse su bosniais, Lietuvos rinktinė atrado raktą į sėkmę. Iki tol gerokai „buksavęs“ Linas Kleiza atrado savąjį žaidimą ir  mūsiškiai tapo tiesiog nenuspėjami. Lietuviai pagal praleidžiamus taškus šiose pirmenybėse užima antrą vietą – į savo krepšį praleidžia tik po 66,8 , o prancūzai – po 72,2 taško per rungtynes.

Mantas Kalnietis tapo tikru komandos vedliu, o jam į pagalbą stojo visi kas tik galėjo. Jaunoji Lietuvos žvaigždė Jonas Valančiūnas varžovams tapo tikru siaubu kovojant dėl atšokusių kamuolių. Lietuvis jų vidutiniškai susirenka po 5,4 per rungtynes.

Jonas Kazlauskas nebenori nieko keisti – komanda turi nugalėtojų mentalitetą, tai, ką ši rinktinė padarė pirmenybėse nustebino daugelį krepšinio ekspertų. Tetrūksta vieno žingsnio iki išsvajotojo titulo.

Nepriklausomai nuo to, kaip baigsis finalo dvikova, tik 3 milijonus gyventojų turinti šalis turi kuo didžiuotis.