REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos kultūrizmo padangėje – teisinė kova. Į ginčą įsivėlė Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengybos federacija (LKKRF) ir viena tituluočiausių ir žymiausių pastarųjų metų šalies atlečių Kristina Narbutaitytė. Profesionali sportininkė padavė federaciją į teismą po to, kai buvo pašalinta iš šios valdybos ir veiklos.

Lietuvos kultūrizmo padangėje – teisinė kova. Į ginčą įsivėlė Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengybos federacija (LKKRF) ir viena tituluočiausių ir žymiausių pastarųjų metų šalies atlečių Kristina Narbutaitytė. Profesionali sportininkė padavė federaciją į teismą po to, kai buvo pašalinta iš šios valdybos ir veiklos.

REKLAMA

Istorijos pradžia, atrodytų, ganėtinai paprasta – viename iš federacijos spaudos pranešimų apie sportininkų dalyvavimą varžybose nebuvo paskelbta tai, kad K. Narbutaitytė varžėsi Ispanijoje.

Iš pirmo žvilgsnio galima pagalvoti, kad tai – tik žmogiška klaida, tačiau, pasak atletės, federacijoje atsirado daugybė problemų, kai pasikeitė LKKRF vadovybė ir profesionalių sportininkų ignoravimas – tik viena mažesnių iš jų.

2020 m. prezidento pareigose Ramutį Kairaitį pakeitė Sandra Martinkienė.

K. Narbutaitytė teigia, kad neužsimerkė prieš šias problemas ir dažnai išsakydavo savo nuomonę, stengdamasi apginti sportininkų interesus. Tuo labiau, kad ir kolegos jai išsakydavo nuoskaudas, nes tikėjosi pagalbos – sportininkė dirba Tarptautinėje kultūrizmo federacijoje (IFBB).

REKLAMA
REKLAMA

Visos šios pastangos ir kalbos baigėsi tuo, kad praėjusių metų spalio mėnesį po vieno federacijos valdybos susirinkimo K. Narbutaitytė gavo laišką, kuriuo pranešta, kad yra nušalinama nuo federacijos ir valdybos veiklos.

REKLAMA

Nušalinimas nuo federacijos veiklos reiškė tai, kad ji nebegalėjo toliau treniruoti sportininkių, kurios ją atstovautų kaip trenerę.

„Daug laiko praleidžiu Ispanijoje, tačiau grįžtu į Lietuvą susitikti su sportininkėmis, jas treniruoti, apžiūrėti formą. Jos yra iš skirtingų miestų ir norint susitikti, reikalingas patvirtinimas iš federacijos dėl šiuo metu galiojančio draudimo keliauti tarp savivaldybių.

Dėl neteisėto nušalinimo man užkertamas kelias dirbti savo darbą ir toliau ruošti sportininkes Lietuvos, Europos ir pasaulio čempionatams. Esu paruošusi ne vieną čempionę ir prizininkę, o dabar mano, kaip trenerės, rankos yra surišamos“, – dėstė ji.

REKLAMA
REKLAMA

K. Narbutaitytė tv3.lt papasakojo apie konfliktą su federacija. Tuo tarpu susisiekus su LKKRF prezidente S. Martinkiene ir paprašius pakomentuoti susidariusią situaciją, ji nukreipė į federacijos advokatą. Vis tik jis atsisakė situaciją komentuoti, kol vyksta teisinis ginčas.

„Pozicijos kol kas dar nekomentuosime. Šiuo metu nelabai ką viešai reikėtų komentuoti“, – teigė jis.

Sportininkams – įžeidimai

Pasak K. Narbutaitytės, federacijos valdyme yra daug blogų dalykų, bet jų iniciavimu užsiima prezidentė ir jos vyras.

„Manau, kad tokius prezidentės veiksmus iššaukė mano keliami klausimai, negalėjimas susitaikyti su prieš sportininkus nuteiktu elgesiu, patyčiomis ir grasinimais“, – teigia ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sportininkė pasakoja, kad tiek S. Martinkienė, tiek jos vyras, kuris federacijoje šiuo metu užima antidopingo komisijos pirmininko pareigas, dažnai netinkamai bendrauja su atletais.

Pavydžiui – vieši pasakymai, kad „šiai sportininkei iki „Welness“ kategorijos, kaip pėsčiom iki Paryžiaus”, „stulpas“, „eik jau gimdyt vaikų“, „kreivas, šleivas“, „išsioperuok porą šonkaulių, gal tada bus talija plonesnė“.

„Ir daug kitų įžeidimų, užkulisiniai keiksmažodžiai, apie kuriuos gali paliudyti atletai.

Esu ne kartą išsakiusi nuomonę, kad taip kalbėti su sportininkais negalima, nes tai kartais priveda iki ašarų ir nepasitikėjimo savimi. Daugelis sportininkų bijo kažką pasakyti, bijo susidorojimo varžybų metu ir jie teisūs – esu mačiusi tokių pavyzdžių, kai „pasišakojusio“ sportininko rezultatai nukenčia per varžybas“, – pridūrė K. Narbutaitytė.

REKLAMA

Išpūstos kainos

K. Narbutaitytė kritikos pažėrė ir dėl to, kad sportininkų bilietus į varžybas reikalaujama pirkti per federaciją, jos tarpininkus ir agentūras, o ne savarankiškai.

Taip siekiama, kad rinktinė keliautų kartu, bet taip pat išpučiama pačios kelionės kaina.

Kaip pavyzdį ji pateikė praėjusių metų Europos čempionatą, vykusį Ispanijoje. Nors buvo galima įsigyti tiesioginių bilietų po 60 eurų žmogui, galiausiai bilietas atsiėjo šešis kartus daugiau – 360 eurų.

„Aš dar prieš kelionę siūliau pirkti pigesnius bilietus, siūliau padėti su pirkimu tiesiai iš skrydžio bendrovių, kad gautume pigiausius bilietus. Tačiau federacijos prezidentė atsakė, kad taip pirkti bilietų negalima. Kodėl? Lieka neaišku.

REKLAMA

Aš dalyvauju varžybose be pertraukų 10 metų ir puikiai suprantu, kai sportininkas skaičiuoja kiekvieną eurą, kad nuvažiuotų į varžybas“, – teigė ji.

Šis klausimas buvo aštriai aptartas ir praėjusių metų spalio 4 d. vykusiame federacijos susitikime.

Ji į šį atskubėjo neplanuotai, sužinojusi, kad yra šmeižiama už akių.

„Tą savaitgalį buvome suplanavę, tarptautinė federacija mus siuntė į IFBB varžybas Čekijoje. Tačiau nusprendžiau neleisti šmeižti savęs ir grįžti į Lietuvą“.

Sportininkus tildo grasinimais?

Atvykusi į susirinkimą K. Narbutaitytė išgirdo kaltinimą, kad viena iš jos rengiamų auklėtinių nedalyvavo rinktinės susirinkimuose Europos čempionate, nors, sportininkės teigimu, buvo priešingai – atletė dalyvavo 4 iš 5 minėtų susirinkimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau užvirė diskusija ir dėl bilietų pirkimo, galiausiai pasibaigusi S. Martinkienės vyro grasinimais, sako K. Narbutaitytė.

„Nenorit gražiuoju, rytoj bus patikrinti dopingo kontrole visi, nebus iškirtinių trenerių, aš visus sutvarkysiu“, – esą tokius žodžius jis ištarė susirinkime.

K. Narbutaitytė pasakoja, kad tokia praktika yra nuolatinė, siekiant nutildyti kritikus – prasideda grasinimai galima dopingo kontrole.

„Mano sportininkės yra ne kartą tikrintos, yra švarios ir visada pasisakau, kad gali būti savanorėmis. Tačiau matydama kai kurių trenerių baimę kalbėti, nesusilaikiau po tokių grasinimų ir manipuliacijų.

Federacijos prezidentė, kartu su vyru, naudojasi padėtimi grasindami treneriams ir jų sportininkams. Netyli tik tie, kurie tiksliai gali atsakyti už visus savo sportininkus, tačiau yra ir tokių, kurie baiminasi – nežino kaip gali būti, ne už visus sportininkus gali atsakyti“, – pasakoja ji.

REKLAMA

Nušalinta nesilaikant įstatų?

Būtent po šio susirinkimo ir atskriejo žinia, kad K. Narbutaitytė yra nušalinama nuo federacijos veiklos – jokių paaiškinimų, kodėl taip pasielgta, ji nesulaukė. Kaip ir pačio raštiško sprendimo, kuris pagrįstų priimtą sprendimą.

Tik iš kitų trenerių sportininkė sužinojo, kad S. Martinkienė ją kaltina pažeidus drausmės ir etikos kodeksą.

Pagal pastarąjį, tokius nusižengimus nagrinėja ta pati valdyba, kuriai priklauso pati K. Narbutaitytė – ši turėjo atlikti tyrimą, išklausydama abi puses ir tik tada priimti sprendimą, bet šį kartą situaciją spręsti ėmėsi drausmės ir apeliacijos komisija. Tiksliau, vienas iš trijų šios narių davė rekomendaciją papeikinimui, kitiems dviems nariam sprendime nedalyvaujant.

REKLAMA

Joks sprendimas dėl atletės nušalinimo neatsirado ir protokole, šiame net neminima, kad toks klausimas buvo spręstas, nors įprastai visai tai būna protokoluojama.

K. Narbutaitytė pripažįsta, kad karštų diskusijų metu kelis kartus nusikeikė – galbūt tai ir tapo pretekstu ją nušalinant?

„Neteisėtas draudimas neribotam laikui ruošti sportininkes varžyboms – dėl poros negražių žodžių, kai jie buvo išprovokuoti grąsinimų sportininkams yra absurdiškas“, – sako ji.

Kreipėsi į teismą

Negana to, kad tokie veiksmai prasilenkia su federacijos įstatais, po sprendimo priėmimo K. Narbutaitytės pavardė buvo pradėta šalinti iš visų trenerių reitingo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mano advokatas ilgą laiką bandė išpešti iš federacijos sprendimą, kurio pagrindu esu nušalinta. Mano pavardė iš visur trinama, negaunu atsakymo į laiškus, kuriuos siunčiu federacijai“, – pasakoja ji.

K. Narbutaitytei galiausiai neliko nieko kito – ji kreipėsi į Tauragės apylinkės teismą ir Šveicarijoje esantį sporto arbitražo teismą.

Po šio ėjimo sportininkė pasiekė ir pirmąją pergalę – kovo viduryje Tauragės apylinkės teismas įpareigojo federaciją per dvi savaites paruošti atsakymą ir pritaikė laikinąsias apsaugos priemones – įpareigojo K. Narbutaitytę įrašyti į praėjusių metų trenerių reitingus, iš kurių buvo ištrynę ir kol vyksta teismo procesas toliau leisti vykdyti trenerės veiklą.

REKLAMA

Vis tik federacija, pasak K. Narbutaitytės, toliau kiša pagalius į ratus.

Toliau trukdo?

Šį savaitgalį ji ketino grįžti į Lietuvą, kur kovo 27 d. vyks rinktinės stovykla – šioje dalyvauja visi šalies sportiininkai ir jų treneriai, kurie varžysis tarptautinėse varžybose.

Vis tik prieš pat rinktinės stovyklą buvo pranešta, kad į ją nebus įleidžiami tie, kurie tuo metu turės izoliuotis.

Ispanijoje gyvenanti K. Narbutaitytė tikra, kad ši taisyklė atsirado nenorint įsileisti būtent jos. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos numatytas reikalavimus izoliuotis sportininkei reikia, tačiau izoliacijos metu aukšto meistriškumo sportininkams ir treneriams taikomos išimtys – jie gali vykti į treniruotes, stovyklas, varžybas ir kitas su sportu susijusias institucijas.

REKLAMA

„Galbūt federacija mano, kad jų taisyklės yra aukščiau?“, – ironiškai klausė ji.

Negana to, federacija pareikalavo, kad K. Narbutaitytės sportininkės pasirinktų tik vieną iš dviejų trenerių, su kuriais dirba – kitų atlečių to nebuvo prašoma.

Sportininkė žada nenusileisti ir kovoti iki galo.

„Iki šiol, jeigu kuris nors narys buvo „išstumiamas“ iš federacijos, nes ieškojo teisybės ar pasisakė prieš esamą tvarką, tai įvykdavo tyliai. Žmonės numodavo ranka, nors buvo skaudu. Tačiau sportas mano aistra, darbas ir didžiąją mano gyvenimo dalį užimanti veikla, todėl kovosiu už tiesą ir sportininkų gerovę“, – pasiryžusi ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų