Lietuvos vyrų ledo ritulio rinktinė šeštadienį sukūrė šalies istoriją. IIHF pasaulio čempionato IA divizione jie 5:4 (0:2, 3:1, 2:1) įveikė Rumunijos rinktinę ir iškovojo bronzos medalius.

Lietuvos ledo ritulininkai medalius tokio aukšto lygio pasaulio čempionate iškovojo pirmą kartą šalies istorijoje. Taip pat po šiandienos rezultato buvo pakartotas geriausias visų laikų pasirodymas nepriklausomos Lietuvos istorijoje.

Kadangi ši pergalė reiškia, kad Lietuva finišuos 19 pozicijoje tarp visų pasaulio čempionato dalyvių.

Į geriausių pasaulio ledo ritulio rinktinių dvidešimtuką lietuviai buvo patekę vos kartą. 2006 metais, kai I diviziono kovos dar vyko dvejose vienodo lygmens grupėse, lietuviai užėmė antrą vietą savo grupėje ir liko 19-oje pozicijoje.

Na, o šios dienos mače netrūko tikrų dramų.

Nepaisant to, kad lietuviai pirmomis minutėmis kur kas labiau spaudė varžovus, tačiau būtent jie pelnė pirmąjį įvartį, kai jau ketvirtąją minutę Jevgenijus Skačkovas (03:49) smūgių iš arti virš peties Mantui Armaliui išvedė rumunus į priekį 1:0. Įpusėjus kėliniui lietuviai įgavo kiekybinę persvarą, tačiau suklydus varžovų zonoje, į greitą ataką išskubėjo Tamas Reszeghas (10:59) ir metimu į vartų viršų pelnė įvartį mažumoje bei padidino pranašumą iki dviejų 2:0.

Kėliniui artėjant į pabaigą smūgį pečiu į galvą sugėrė vienas Lietuvos rinktinės lyderių gynėjas Nerijus Ališauskas, tačiau teisėjai įžvelgė lietuvio pražangą ir mūsiškiai kėlinį užbaigė žaisdami mažumoje, tačiau sėkmingai apsigynę. Antrą kėlinį rumunai pradėjo du kartus iš eilės pažeisdami taisykles bei net 4 minutes rungtyniaudami 4 priešį 5, tačiau lietuviams nepavyko pasinaudoti šiuo pranašumu. Netrukus jau lietuviai žaidė mažumoje, tačiau rumunai tuo taip pat nepasinaudojo.

Sužaidus 11 minučių antrame kėlinyje ir lietuviams įsitvirtinus zonoje, Eimantas Noreika (31:10) atliko puikų smūgį iš tolimesnės distancijos ir ne tik įmušė antrą savo įvartį šiame čempionate, bet ir sumažino Lietuvos rinktinės deficitą iki minimumo 1:2. Netrukus rumunai ketvirtą kartą pažeidė taisykles ir pagaliau lietuviai sugebėjo tuo pasinaudo.

Tiksint paskutinėms sekundėms ir varžovui jau išėjus iš nubaustųjų suolelio, tačiau nespėjus grįžti į gynybą, fantastišką smūgį iš toli paleido Jaunius Jasinevičius (33:40) ir išlygino rungtynių rezultatą. Deja, jau po minutės Martynas Grinius gynyboje pažeidė taisykles, o tuo labai greitai pasinaudojo Zsomboras Molnaras (36:47) vėl mušęs M.Armaliui virš peties.

Po 13 sekundžių rumunai jau penktą kartą pažeidė taisykles, o šį kartą po sumaišties prie varžovų vartų ritulį į juos įgrūdo Ugnius Čižas (38:14) ir rezultatas vėl buvo lygus 3:3. Trečiasis kėlinys prasidėjo nuostabiai: į greitą ataką išbėgęs Markas Kaleinikovas atliko puikų perdavimą Emilijui Krakauskui (43:35), kuris nei kiek nedvėjojo ir įmušė jau ketvirtąjį savo įvartį šiame čempionate bei pirmą kartą šiose rungtynėse išvedė lietuvius į priekį 4:3.

Vos po dviejų minučių lietuviai dar kartą surengė greitą ataką, o jos smaigalyje buvo Paulius Gintautas (45:24), kurio smūgio taip pat nesugebėjo atremti Rumunijos vartininkas ir lietuviai jau įgavo dviejų įvarčių pranašumą 5:3.

Nepaisant to, kad Lietuviai toliau rengė pavojingas atakas, tačiau kėlinio viduryje Szilardas Rokaly (50:07) sugrąžino intrigą ir sušvelnino rumunų deficitą iki vieno įvarčio 4:5.

Vis dėlto lietuviai sėkmingai apsigynė, išsaugojo vieno įvarčio persvarą ir šventė istorinę pergalę.