Islandų talento istorija: nuo ūkininkavimo iki dėmesio iš NBA

Islandija niekada nebuvo žinoma kaip krepšinio šalis, tačiau ir joje po mažu atsiranda talentingi krepšininkai. Vienas iš jų –Tryggvi Hlinasonas, jau spėjęs atsidurti NBA komandų radare.

216 cm ūgio islando gyvenimo istorija yra itin įdomi. Krepšinio portalas „Tritaškis.lt“ pateikia žurnalisto Mike'o Schmitzo straipsnį apie šį aukštaūgį. Dažna T.Hlinasono diena atrodydavo taip: avių ganymas, šieno rinkimas, sniegaeigių vairavimas ir kiti ūkio darbai jo gimtajame Svartarkoto miestelyje.

„Žmogau, ten niekas niekada nestovi vietoje. Tai – darbas amžiams. Tu visada dirbi be perstojo“, – pasakoja islandas. 216 cm ūgio T.Hlinasonas gimė ir augo vienuolikos asmenų šeimoje. Jo tėvai buvo fermeriai, turintys savo ūkį Þingeyjarsveit mieste, kur gyvena vos 900 žmonių. Šis miestas – 400 metrų virš jūros lygio, aplink kurį nėra jokios parduotuvės, o artimiausia jų yra už valandos kelio. Islandija nėra krepšinio šalis ir T.Hlinasono tėvai nesidomėjo sportu. Jiems labiau patiko automobilių sportas.

REKLAMA

Visgi iki 216 centimetrų ūgio išstypęs jų sūnus susidomėjo krepšinio ir yra nauja islandų krepšinio viltis. „Tai situacija, kurios nesupras joks kitas žmogus, negyvenęs Islandijoje ar nėra susijęs su šią šalimi. Kai oras tampa bjaurus, tu įstringi vienoje vietoje, negali kažkur išvykti ar keliaut. Tai unikali istorija“, – sakė vienas garsiausių Islandijos krepšininkų Jonas Stefanssonas.

Būdamas 19 metų, T.Hlinasonas dalyvavo šių metų Europos dvidešimtmečių čempionate, kur suspindėjo ir atkreipė į save NBA skautų dėmesį. Jis sėkmingai žaidė prieš kur kas gilesnes krepšinio tradicijas turinčias šalis ir atvedė Islandiją iki rekordinių aukštumų – ketvirtfinalio etapo. Jis pelnė 16 taškų, sugriebė 15 kamuolių, atliko 4 rezultatyvius perdavimus ir blokavo 6 varžovų metimus prieš Prancūziją. Su Serbija aukštaūgis įmetė 18 taškų, atkovojo 9 kamuolius ir blokavo 5 metimus. 117 kilogramų „centras“ jau sudarė ketverių metų sutartį su Valensijos „Basket“ klubu. Ispanijos klubas labai nori matyti šį islandą, kuris 20-mečių čempionate tiesiog siautėjo ir buvo naudingiausias pirmenybių žaidėjas.

Jis įmesdavo 16,1 taško, atkovodavo 11,6 kamuolio, atlikdavo 1,9 rezultatyvaus perdavimo, blokuodavo 3,1 varžovų metimo ir rinkdavo 25,6 naudingumo balo. Iki tol tik du panašaus ūgio krepšininkai nuo 200 metų rinkdavo bent po 14 atkovotų kamuolių ir blokuodavo po 3 metimus. Tai padarė du latviai – Andris Biedrins ir NBA naujokų biržoje šiemet pašauktas Anžejus Pasečnikas. „Jis lyg nenušlifuotas deimantas. Šio vaiko potencialas yra beribis“, – teigė J.Stefanssonas. Būdamas 216 cm ūgio T.Hlinasonas gali greitai judėti aikštėje, yra stiprus ir koordinuotas. Dėl savo ilgų rankų (223 cm ilgis ištiesus rankas į šonus) jis puikiai renkasi kamuolius abiejose aikštės pusėse ir geba užbaigti atakas įvairiais būdais. Tai suintrigavo daugelį, juolab, kad iki tol aukštaūgis turėjo labai mažai žaidybinės patirties.

Islandijos krepšinio lyga – pusiau profesionali, todėl jos lygis nėra aukštas, krepšinio salių būklė nėra pati geriausia. Taip pat jaučiamas gerų trenerių stygius. Čia retai gimsta būsimi NBA žaidėjai, o ir pačioje šalyje gyvena tik 332 tūkstančiai 500 žmonių. Nepaisant J.Stefanssono ir Peturo Gudmundssono, vienintelio islando NBA, kuris išgirdo savo pavardę 1981 metų naujokų biržoje 61-u šaukimu ir sužaidė 150 rungtynių, daugiau ši šalis krepšinio rinkai nedavė jokio talento. Tą pakeisti yra linkęs T.Hlinasonas. 2013 metais T.Hlinasono tėvai nutarė savo sūnį išsiųsti mokytis į 18 tūkst. gyventojų turintį Akureirio miestą. Ten nėra krepšinio mokyklos, todėl T.Hlinasono tikslas buvo per ketverius metus išmokti kuo daugiau, ypač semtis žinių iš elektros ir elektronikos srities, kas vėliau būtų naudinga grįžus atgal į fermą, pagerinant darbą joje. V

REKLAMA

isgi T.Hlinasonas norėjo sportuoti ir paskatintas dėdės paėmė į rankas krepšinio kamuolį. T.Hlinasono dėdė paskambino Islandijos U17 rinktinės treneriui ir paprašė sudalyvauti peržiūroje. Krepšinio specialistas atvažiuodavo pasiimti T.Hlinasono iki vietinės degalinės ir vėliau po treniruotės nuveždavo jį atgal iki tos pačios vietos.

„Negalėjau patikėti savo akimis, kai jį pamačiau, – sakė treneris Bjarki Armannas Oddssonas. – Tuo metu jis buvo kiek nerangus jaunuolis, tačiau tuo pačiu labai stiprus. Paprašiau jo įdėti į krepšį ir Tryggvi ši užduotis buvo labai lengva“. Taip penkiolikmetus T.Hlinasonas treniravosi kelis mėnesius ir jau tuomet buvo pranešesnis už vyresnius krepšininkus. Po kurio laiko treneriai atvažiavo pasiimti islando į aštuoniolikmečių draugiškas rungtynes, bet čia laukė sudėtinga misija. Su savo „Jeep“ visureigiu jie turėjo sustoti likus beveik 10 kilometrų iki fermos dėl atšiaurių oro sąlygų. T.Hlinasoną po kurio laiko ant sniegomobilio atvežė jo tėvas. Įdomu tai, kad iki tol šešiolikmetis T.Hlinasonas iki tol nebuvo realiai matęs krepšinio rungtynių penki prieš penkis, todėl klausinėjo trenerio keistų dalykų.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų