• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dantukų dygimas turbūt vienas įsimintiniausių etapų tėveliams pirmaisiais vaiko metais, sukėlęs daugybę bemiegių naktų ir papildomų rūpesčių, kurie nesibaigia ir vėliau, kai reikia pradėti valyti dantukus, formuoti taisyklingus mitybos įpročius, taisyti pirmąsias skylutes. O jei dar vizitai pas vaikų odontologą Jūsų mažyliui tampa baisiausiu gyvenime įvykiu ir niekaip nepavyksta susikalbėti ar nugalėti neaiškios kilmės baimės, tėvams sprendimo paieškos gali tapti didžiuliu iššūkiu... Į klausimus, kaip prižiūrėti dantukus, kaip skiepyti teisingą suvokimą apie gydymą ir kokius sprendimus taikyti kritinėse situacijoje, atsako Estetinės chirurgijos centre Kaune dirbanti vaikų gydytoja odontologė Sandra Žemgulytė ir gydytojas anesteziologas reanimatologas Erikas Užkurnys.

REKLAMA
REKLAMA

- Ką daryti, jei niekaip nepavyksta prikalbinti mažylio gydymui ir vizitas pas dantų gydytoją baigiasi su ašaromis, riksmais?

REKLAMA

- Jei vaikas nesileidžia gydomas, visada rekomenduojama įvertinti padėtį, kokios tokio elgesio priežastys: galbūt pasirinktas netinkamas laikas, nes vaikas turi rūpesčių namuose ar mokykloje? Galbūt tėvų odontologų baimė persidavė ir vaikui?

Galbūt netinkamas dantų gydytojas, pakeistas kitu, kuriuo vaikas labiau pasitikės, problemą išspręs? O gal jei nėra ypatingos skubos, dantų gydymą galima atidėti vėlesniam laikui? Šių ir panašių klausimų - priežasčių gali būti tikrai daug. Niekada nereikia daryti skubotų išvadų, nuleisti rankų po „pirmų bandymų“. Tačiau, jei viskas išbandyta ir dantukų gydymas įprastomis sąlygomis yra neįmanomas, gali tekti dantis gydyti bendrinėje nejautroje.

REKLAMA
REKLAMA

- Kuo ypatingas dantukų gydymas bendrinėje nejautroje?

- Pirmiausia galima pasakyti, kad didžiausias skirtumas nuo įprastinio dantukų gydymo yra tas, kad dantukai gydomi vaikui miegant (narkozėje). Dantų gydymo bendrinėje nejautroje principas – vienos procedūros metu sugydyti visus dantukus ir/ arba pašalinti komplikuotus, stipriai pažeistus dantukus. Taip pat gydymo metu dantukai padengiami silantais, kurie užpildo vageles ir neleidžia juose užsilaikyti maistui, apnašoms. Be to, silantai išskiria fluorą, kuris sutvirtina danties emalį. Atliekami visi galimi gydymo etapai vienu metu, kad kuo ilgesnį laiką nereikėtų vėl lankytis pas odontologą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Bet argi bendrinė nejautra nėra pavojinga, o ypatingai tokiems mažiems vaikams?

- Galima būtų sakyti, kad bendrinė nejautra yra kenksminga tiek pat, kiek ir paprasti vaistai. Sedacijos, atliktos geriamaisiais medikamentais, metu, vaikams duodami tie patys vaistai, kurie naudojami ir premedikacijai prieš dantukų gydymą bendrinėje nejautroje. Jų skilimo laikotarpis – laikas per kurį preparatas pasišalina iš organizmo - yra ilgiausiais iš visų naudojamų medikamentų vaikų anestezijos metu, kiti vaistai pasišalina dar greičiau. Galima sakyti, kad po 6 valandų visus vaistus organizmas pašalina, o liekamųjų medžiagų ar reiškinių nebelieka paros bėgyje. Anestezijos metu naudojami medikamentai yra specialiai sukurti vaikams ir turi ypač švelnų poveikį - vaikai po bendrinės nejautros atsibunda per 10 minučių, o po valandos – dviejų jau gali su tėveliais vykti į namus.

REKLAMA

- Minėjote sedaciją. Kas ji yra? Ar vien jos nepakanka vaikams, kuriems įprastas gydymas yra neįmanomas?

- Sedacija – reiškia raminimą, slopinimą. Priklausomai nuo jos pobūdžio, ir slopinimas gali būti ir labai paviršutiniškas, ir gilus. Sedacijos, sukeltos geriamaisiais medikamentais, sąmonės slopinimo lygis yra labai žemas, vaikas gali blaškytis, todėl šios nejautros metu galima atlikti trumpą procedūrą (pavyzdžiui, pakeisti danties vaistus). Kai reikia pašalinti vieną ar du dantukus, ar sugydyti vieną nekomplikuotą, dažnai naudojama kaukinė nejautra. Ją taikome, kai numatyta gydymo trukmė yra 15- 30 min. Kai susiduriame su diagnoze „išplitęs dantų ėduonis“, taikome anksčiau minėtą bendrinę nejautrą.

REKLAMA

- Kaip dažnai ir nuo kokio amžiaus galima taikyti bendrinę nejautrą?

- Vieno seanso metu stengiamasi sugydyti visus dantukus, kad nereikėtų lankytis kas savaitę ar mėnesį. Nors laiko apribojimų ir nėra. Be abejo, savaime suprantama minimali rizika, kaip ir po bet kokių intervencijų, išlieka. Toks gydymas atliekamas dažniausiai nuo dviejų metų, nors vieną kartą taisėme nuskilusį dantuką ir 1,5 metų mergaitei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ką reikėtų žinoti prieš atvykstant gydymui?

- Pirmiausia reikėtų paruošti vaiką psichologiškai (aišku, kiek tai yra įmanoma) – negąsdinti vizitu, nepapirkinėti vaiko dovanėlėmis, pasakyti, kad gydytojas tik suskaičiuos dantukus. Jokiu būdu neįtikinėti, kad neskaudės, nes tai automatiškai žadina vaiko nerimą ir baimę. Galbūt po konsultacijos su didžiulėmis tėvelių ir specialistų pastangomis netgi pavyks pasiekti kompromisą ir dantukus gydyti įprastai, galbūt gydysime miegant. Įsigilinę į Jūsų situaciją, surasime palankiausią sprendimą.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų