• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien pamatyti oro uoste kūdikį žindančią motiną – jau nebe egzotika. Tiesa, keliauti su mažu vaiku ryžtasi ne visi tėvai. Ką apie tai mano medikai?

REKLAMA
REKLAMA

Stiuardesių lėktuvuose jau seniai nestebina mažųjų keleivių riksmas – ypač lėktuvui leidžiantis ir kylant. „Labai daug mažų vaikų būna skrendant į Londoną ar Dubliną. Mat su jais dažnai keliauja ten gyvenančios šeimos. Poilsiniais reisais į šiltuosius kraštus vyksta jau didesni vaikai“, – L.T. pasakojo avialinijų „flyLAL Lithuanian airlines“ stiuardesė Giedrė Lackutė. O ką daryti tėvams, kurie baiminasi palikti vaiką artimiesiems ar pažįstamiems? Keliauti lėktuvu ar ne? Medikai šiuo klausimu jau nėra tokie kategoriški kaip anksčiau.

REKLAMA

Ašarų neišvengsite

Tiesa, skraidyti su metų neturinčiais vaikais medikai nepataria, bet kategoriškai nedraudžia. „Dabar oro uostuose jau yra kambarių motinoms ir vaikams, kūdikių vystymo stalai. Taigi keliaujančių mamų patogumu pasirūpinta. Tačiau kelionėje pavojingiausia kūdikiui kontaktų gausa. Juk kiek didesnis kūdikio imunitetas susiformuoja tik pirmųjų metų pabaigoje, todėl jį veikia viskas – triukšmas, gausmas, žmonių minia. Dėl visų šių dirgiklių padažnėja kūdikio širdies ritmas, kvėpavimas, kyla kraujospūdis, gali pakilti ir smegenų skysčio slėgis. Ne viena mama po skrydžio skundėsi, kad vaikas kelias paras jautėsi kaip nesavas, prastai miegojo, kūkčiojo per miegus, nevalgė. Tam reikia nusiteikti“, – įspėja Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinikos Neonatologijos centro vedėja dr. Nijolė Drazdienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasirūpinkite nosimi!

Anot N.Drazdienės, kelionėje kūdikį laikyti būtina prie krūtinės, o lėktuvui kylant ir leidžiantis duoti žįsti krūtį. Mat dėl besikeičiančio slėgio jiems tenka ištverti baisų ausų skausmą. Tačiau Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Otorinolaringologijos skyriaus vedėjas dr. Virgilijus Sakalinskas kiek nuramina. „Kūdikių klausomieji vamzdžiai, pro kuriuos patenka oras, yra trumpesni ir platesni nei suaugusiųjų, todėl pavojus, kad dėl slėgio ausis bus pažeista, nedidelė. Nebent nepatyręs pilotas pradeda išdarinėti piruetus. Tuomet kenčia visų ausys“, – šmaikštavo medikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto atvejų, kai po skrydžio vaikas atsiduria jo vadovaujamame skyriuje, pasitaiko. Tiesa, būgnelis dar niekam netrūko, tačiau kraujas išsiliejęs buvo. „Gydymas nėra labai sudėtingas, tačiau porą savaičių tenka pasikamuoti“, – tikina pašnekovas. Visi į ligoninę patekę vaikai prieš skrydį slogavo. Mat ne visi tėvai žino, kad tokiu atveju į nosį jiems būtina įlašinti gleivinę sutraukiančių lašų.

REKLAMA

Ginekologai nesutaria

Vis dažniau skristi lėktuvu ryžtasi ir nėščios moterys. Ginekologai tokią jų drąsą vertina prieštaringai. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vedėja doc. dr. Gražina Drąsutienė šiuo klausimu kategoriška: „Kiekvienas žmogus pats atsako už savo sveikatą, tačiau gydytojo reikalas išaiškinti, kas patartina, o kas nepatartina. Jei nėštumas yra dvi dienos, gal ir nieko neatsitiks, bet jeigu jau 30 savaičių, skristi nerekomenduojama.“ Anot medikės, ypač pavojinga skristi toms, kurios nėštumo metu kraujavo, turėjo problemų dėl kraujospūdžio. „Jei moteriai gresia priešlaikinis gimdymas ir skrydis jį pagreitina, vaiko gyvenimo kokybė vėliau gali būti labai nekokia“, – tikina medikė. Anot ginekologės, ypač pavojingi kritiniai nėštumo laikotarpiai – trečiojo mėnesio pabaiga, kol dar nėra kaip reikiant susiformavusi placenta, taip pat paskutiniai mėnesiai.

REKLAMA

Tačiau yra ginekologų, kurie laikosi priešingos nuomonės. „Lėktuvas yra saugiausia transporto priemonė nėščiai moteriai. Daug pavojingiau keliauti traukiniu, autobusu, net automobiliu. Mat į šių transporto priemonių keliamą vibraciją labai reaguoja gimda. Kai moteris ateina pasitarti, kaip geriau keliauti, siūlau rinktis kelionę oru“, – tvirtina ginekologė Regina Giliasevičienė. Anot medikės, Lietuvoje vis dar vyrauja mitas, jog nėštumas – tai liga. R.Giliasevičienė mano, kad moteris, jausdamasi gerai, skristi gali bet kuriuo nėštumo periodu. Tuo tarpu nevažinėti automobiliu ji yra prašiusi ne vienos savo pacientės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nėščiosios neįleidžiamos

Nėščių moterų nesibaimina ir stiuardesės. „Daug baisiau, jei lėktuve pasitaiko sunkiai sergantis širdininkas, kuriam bet kas gali atsitikti“, – tikina Giedrė. Mat jiems profesionalią pagalbą gali suteikti tik medikas, o stiuardesė tik palengvina žmogaus kančias – stikline vandens, ledo gabaliukais, deguonies kauke.

Skrydžių palydovės, perėjusios pirmosios pagalbos kursus, mokomos priimti ir gimdymą. Tačiau Giedrė džiaugiasi, kad kol kas savo žinių pritaikyti nereikėjo. Beje, ne visos avialinijos nėščias moteris, kurioms jau prasidėjusi 36-ta savaitė, įleidžia į lėktuvą. Jos taip baiminasi gimdymo lėktuve, kad netgi ryžtasi pažeisti žmogaus teises. Taigi prieš skrendant nėščiai moteriai būtina tai gerai išsiaiškinti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų