Garsūs teismo procesai, kuriuose atpildo sulaukia žiauriausi nusikaltėliai, neužtikrina visiško teisingumo.
Kaip rašo "Klaipėda", nukentėjusieji dažniausiai negali turėti net vilties, kad jiems bus kompensuota už patirtus nuostolius ar atlyginta moralinė žala. Kaltieji sugeba savo turtus paslėpti registruodami jį svetimomis arba savo artimųjų pavardėmis.
Iki šiol sklinda gandai apie iki gyvos galvos kalėti nuteisto pajūrio nusikaltėlių vadeivos Sigito Gaidjurgio turtus.
Didelis namas prie Vilhelmo kanalo Šilutės rajone, butai Klaipėdoje, Vilniuje ir Trakuose, laivas - tai tik visuotinai žinomas 48 metų S.Gaidjurgio turtas.
Tačiau Generalinės prokuratūros prokuroras Artūras Urbelis pasakojo, kad Sigiu pravardžiuojamas nusikaltėlių autoritetas oficialiai turi turto tik tiek, kiek jį sulaikant rasta kišenėse - kelis litus. Visi turtai priklauso jo giminėms ir artimiesiems: trims buvusioms žmonoms, uošvei, seseriai.
Teismui nebuvo sunku apsispręsti dėl civilinių ieškinių priteisimo. Kaltininkas turto neturi, tad ir žalos atlyginimo nėra iš kur gauti.
Pasityčiodamas iš nukentėjusiųjų teisme S.Gaidjurgis pareiškė užkasęs statinę su milijonu dolerių.
Nors S.Gaidjurgis jau seniai tūno už grotų, jo žmonos ir vaikai vargo nemato. Buvusioje mažalietuvio sodyboje šalia Priekulės pastatęs kelis didelius pastatus S.Gaidjurgis juose paliko gyventi antrąją savo žmoną Rasą su trimis vaikais ir močiute. Sodyboje yra du gyvenamieji namai. Sigio namas stovi nenaudojamas. Šeima gyvena atskirame name. Sodyboje ir šiandien verda gyvenimas. Savaitgalį samdytas darbininkas tvarkė aplinką, tvirtino akmeninę tvorą.
Tiesa, kiek sumenko sodybą saugančių šunų banda. Anksčiau nakčiai į teritoriją laisvai lakstyti ir saugoti nuo nelauktų svečių būdavo paleidžiama iki 12 aštriadančių šunų. Dabar sodyboje jų liko bene keturi.
Kaimynystėje maždaug už poros kilometrų Kliošių kaime gyvenantys žmonės stebi ką tik prasidėjusį S.Gaidjurgio apeliacine tvarka nagrinėjamą teismo procesą per televiziją, skaito laikraščiuose. Žmonės stebisi nenutuokę, kad mielas ir paslaugus kaimynas buvęs toks žiaurus ir prikrėtęs tiek piktadarybių. 1994 metais šalia kaimo kapinaičių S.Gaidjurgis pastatė ąžuolinį kryžių. Danutė Lazickienė prisiminė, kaip kartą iš kaimyno sodybos ištrūkęs šuo sužalojo jos aveles. Tada pats S.Gaidjurgis atėjo atsiprašyti ir dosniai jai atsilygino.
S.Gaidjurgio nusikaltimus tyrę pareigūnai juokauja, kad Sigis pravalgė savo turtus. Iš tiesų turima galvoje, kad nusikalstamu būdu įgyti turtai teko jo moterims ir vaikams.
S.Gaidjurgis dalį pelno taip pat gaudavo ir iš teisėtos veiklos. Brangiai išnuomojęs patalpas parduotuvei, nuomos mokestį leisdavo naudoti vienai savo žmonų.
Klaipėdos nusikaltėlių vadeiva turėjo ne tik nekilnojamojo, bet ir kitokio turto. 2000 metų vasario 9 dieną Kuršių marių pakrantėje skendo prišvartuotas laivas. Kai pareigūnai pasidomėjo, kam jis priklauso, paaiškėjo, kad tai yra šilutiškės Angelės Urbutienės nuosavybė. Ši moteris yra S.Gaidjurgio uošvė.
2000-aisiais buvo priimtas, o po 3 metų naujai suredaguotas Asmenų turto įsigijimo ir pajamų teisėtumo pagrindimo įstatymas. Jis turėjo užkirsti kelią lobti iš nusikaltimų. Tačiau kol kas šis įstatymas taikomas itin retai.
Konfiskuoti nusikaltėliu pripažinto asmens turtą įstatymas leidžia tik tada, kai įrodoma, kad jis gautas nusikalstamu būdu arba buvo panaudotas nusikaltimui daryti. Norint konfiskuoti nusikaltėlio savo artimiesiems perduotą turtą, reikia įrodyti, kad jie žinojo, kad tas turtas gautas vykdant nusikaltimą. Vargu ar nors viena S.Gaidjurgio ar kurio kito nusikaltėlio žmona prisipažintų žinojusi, kad jai tekęs butas nupirktas už "išmuštus" ar atimtus pinigus. Įrodyti, kad artimieji žinojo apie savo geradario nusikaltimus, privalo pareigūnai.