Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Klaipėdos ligoninėje mirė 26 metų Skuodo rajono gyventojas Rimas Bagdonas. Rugsėjo 7-osios naktį per kilusį konfliktą gindamas savo turtą bei gyvybę R. Bagdoną peršovė 68 metų uostamiesčio gyventojas Algirdas Jonas Petrauskis.
Basas, bet su ginklu
Tai atsitiko vėlų sekmadienio vakarą, apie 23 valandą. Debreceno gatvėje gyvenantis A. J. Petrauskis žvilgterėjęs pro langą pastebėjo, jog kieme pastatytame jo mikroautobuse "Fiat Ducato" sėdi keli nepažįstami asmenys. Kadangi pensininko automobilį (ne tik šį, bet ir anksčiau turėtus) ne kartą kėsintasi apvogti arba net nuvairuoti, jis, nedelsdamas nė minutės, čiupo legaliai savigynai išduotą pistoletą ir pusnuogis, basomis kojomis puolė pro duris. Kieme tarp jo ir automobilyje sėdėjusių dviejų vyrų kilo konfliktas. Kuomet vienas iš jų užsimojo buteliu ir trenkė A. J. Petrauskiui per galvą (ar taip buvo iš tiesų, paaiškės tiktai baigus ikiteisminį tyrimą), šis du kartus iššovė. Kulka kliudė vieną vaikiną, kitas pabėgo. Įvykio vietoje rastos dvi tūtelės ir vienas šovinys (šios aplinkybės gana svarbios tyrimui). Pastarasis greičiausiai iškrito užtaisant ginklą. Manoma, jog antroji kulka galėjo kliudyti sužalotojo bendrininką.
Liūdnos medikų prognozės
Sužeistą jauną vyrą medikai išgabeno į miesto ligoninę. Paaiškėjo, jog tai Skuodo rajono gyventojas Rimas Bagdonas. Pensininko paleista kulka pataikė šiam jaunam žmogui į juosmenį ir sužalojo ne tik stuburo slankstelį, bet ir vidaus organus. Tą pačią naktį R. Bagdonas buvo operuotas. Tada medikai tikino, jog pavojus jo gyvybei negresia, tačiau pripažino, kad dėl sužaloto stuburo slankstelio vyrukas visam gyvenimui gali tapti invalidu ir nevaldyti kojų. Bet po dešimties parų R. Bagdonas mirė. Apie jį kaip apie nusikaltėlį Skuodo rajono policijos pareigūnai jokių duomenų neturi. Šiais metais R. Bagdonas buvo sulaikytas neblaivus vairavęs automobilį, todėl už tai penkiolikai mėnesių neteko vairuotojo pažymėjimo.
Kaltinimai gali keistis
Iškart po šio įvykio Klaipėdos 3-iojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kurį vėliau perėmė uostamiesčio VPK. Apžiūrėję A. J. Petrauskiui priklausantį "Fiat Ducato", policininkai rado išlaužtas jo durelių bei užvedimo spyneles, išplėštą magnetofoną, tad galima manyti, jog jis bandytas apiplėšti. A. J. Petrauskis savigynai laikytą ginklą tą patį vakarą pats perdavė policijos pareigūnams. Šį tyrimą kontroliuojantis Klaipėdos apygardos prokuroras Arūnas Saunorius konkrečių įvykio aplinkybių nekomentuoja. Jis patikino, jog A. J. Petrauskiui pranešta apie įtarimą dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo peržengus būtinosios ginties ribas. Šiuo metu atliekamas balistinis tyrimas.
Vagys nuskriaudė penkis kartus
Įtariamuoju tapęs A. J. Petrauskis dėl šio įvykio skaudžiai išgyvena. Garbaus amžiaus vyriškio žmona (beje, pedagogė) patikino, jog jis nesijaučia esąs kaltas. Moters teigimu, vyras ne kartą kreipėsi į policiją, kad apgintų jo turtą. Esą iš tiesų bent penkis kartus buvo įsibrauta į A. J. Petrauskiui priklausančius automobilius, jie buvo apiplėšti ar net bandyti nuvairuoti, tačiau vagišių atžvilgiu pareigūnai jokių aktyvių veiksmų nesiėmė. Tad ir vėl matydamas, jog gali netekti savo turto, vyras išbėgo jo ginti. Žmonos tvirtinimu, sutuoktinis nebūtų iššovęs, jei tarp jo ir automobilyje sėdėjusio vyruko nebūtų kilusios grumtynės... A. J. Petrauskis buvo puolamas, todėl gynėsi visais įmanomais būdais...
Iššovė ne pirmą kartą
Yra žinoma, jog A. J. Petrauskis savigynai išduotą pistoletą panaudojo jau ne pirmą kartą. Maždaug prieš šešerius metus eidamas gatve mokyklos kieme pastebėjo vyrą mušusį moterį. Kadangi A. J. Petrauskis su savimi nešėsi fofoaparatą, pabandė šį incidentą įamžinti, tačiau pastebėjęs, jog yra fotografuojamas, mušeika savo agresiją nukreipė į fotografą. Supratęs, jog gresia rimtas pavojus, A. J. Petrauskis išsitraukė pistoletą ir kelis kartus iššovė į orą, tačiau paaiškėjus, jog tai negelbės, dar porą šūvių paleido į žemę ir sužalojo užpuoliką į koją. Dėl šio įvykio nė vienas konflikto dalyvis nebuvo sulaikytas.
Žmogus turi teisę gintis
Naujojo Baudžiamojo kodekso 28 straipsnyje teigiama, jog asmuo turi teisę į būtinąją gintį. Šią teisę jis gali įgyvendinti neatsižvelgdamas į tai, ar galėjo išvengti kėsinimosi arba kreiptis pagalbos į kitus asmenis ar institucijas. Žodžiu, žmogus turi teisę ginti save, savo artimuosius, nuosavybę, būsto neliečiamybę ir kitas teises. Būtinoji gintis laikoma peržengta tuomet, kai "tiesiogine tyčia nužudoma arba sunkiai sutrikdoma sveikata, jeigu gynyba aiškiai neatitiko kėsinimosi pobūdžio ir pavojingumo". Minėtas straipsnis taip pat numato, jog būtinosios ginties ribų peržengimu nelaikoma dėl didelio sumišimo ar išgąsčio, kurį sukėlė pavojingas kėsinimasis, arba ginantis nuo įsibrovimo į būstą padaryta veika.
Žmogaus gyvybė vertingesnė už bet kokį turtą
Keletas kalbintų prokurorų beveik vienbalsiai tvirtino, jog neįmanoma įlįsti į žmogaus vidų ir objektyviai nustatyti, kokia iš tiesų buvo susiklosčiusi situacija. Paprastai abi pusės (konflikto dalyviai) turi savo argumentus ir juos gina. Kai kurie pareigūnai mano, jog žmogaus gyvybė yra vertingesnė už bet kokį turtą, už bet kokias materialines vertybes (tokiais atvejais neatsižvelgiama net į vagišiaus ar plėšiko asmenybes), todėl tiriant tokius įvykius labai svarbu nustatyti pavojingumo gyvybei laipsnį, atsižvelgti į tai, kokie parodymai buvo užfiksuoti įvykio vietoje. Vėliau turi būti atlikta labai gili visų šių įvykių analizė. Pirminiai duomenys leidžia įvertinti, ar gynyba panaudojant ginklą iš tikrųjų atitiko pavojaus pobūdį, ar reikėjo naudotis tokiomis kraštutinėmis priemonėmis. Net ir policijos pareigūnams panaudojus ginklą (tai leidžia įstatymai) kiekvienu konkrečiu atveju atliekamas tarnybinis patikrinimas.
Ginklas - ne žaislas
Žmogus, gaudamas ginklą savigynai, ne tik išklauso atitinkamus kursus, išmoksta juo naudotis, bet ir turi suvokti, kada, kokias atvejais reikia jį panaudoti, ir kiekvieną akimirką jausti didžiulę atsakomybę. Juk ginklas - ne žaislas. Gavęs ginklą asmuo privalo turėti labai greitą orientaciją. Jis turi sugebėti akimirksniu įvertinti susiklosčiusią situaciją ir žaibiškai priimti sprendimą, pasirinkti teisingą poziciją. Beje, bet kuriuo atveju ginklą reikia labai saugoti, nes jeigu juo ir neiššausi, tai gali prarasti - tiesiog jį gali atimti nusikaltėlis...
Šiuo metu šalyje yra ginkluoti apie 20 000 civilių. Policijos duomenimis, apie 10 žmonių per metus panaudoja ginklą prieš kitą asmenį.
Sunku priimti galutinį sprendimą
Ar lengva nagrinėti bylas, kuriose pateikiami įtarimai dėl būtinosios ginties viršijimo? Teisėjai į šį klausimą atsakė paprastai - tai iš tiesų gana sudėtingos bylos ir priimti vienokį ar kitokį sprendimą nėra paprasta. Temidės tarnai tvirtino, jog labai svarbu išsiaiškinti, ką konkrečiais atvejais gynė žmogus, kokiomis priemonėmis, ar jo gynyba iš tiesų buvo būtina ir t. t. Naujieji įstatymai išplėtė būtinosios ginties ribas, numatytos didesnės besiginančiojo teisės... Ir nors būtinąją gintį peržengęs asmuo atsako pagal baudžiamąjį įstatymą, bausmė jam gali būti švelninama...
Įsibrovimai - nelygūs
Galima pateikti tokį pavyzdį. Štai buvo atvejis, kai savo darže pamatęs vaiką, skinantį braškes, šeimininkas šovė medžiokliniu šautuvu ir jį sužalojo. Iš pirmo žvilgsnio galima manyti, jog žmogus gynė savo interesus (šiuo atveju norėjo apsaugoti braškes), o iš tiesų toks suaugusiojo elgesys nesuvokiamas. Ar galima lyginti vaiką su užpuoliku, įsibrovusiu į privačias valdas... Juolab jog iš vaiko pusės jokios grėsmės nebuvo... Tačiau visai kitaip būtų vertinami veiksmai bandant atremti pro langą ar duris besiveržiantį ginkluotą, grėsmingai nusiteikusį plėšiką. Tokiais atvejais pateisinamos bet kokios gynybos priemonės...
Užpuoliką nušovęs senukas išteisintas
Štai šių metų pradžioje "Akistatos" kalbintas Asiūklių kaimo (Prienų r.) gyventojas 75 metų Juozas V. iki šiol nesigaili dėl savo poelgio. Prieš kelerius metus jau užmigusį namų šeimininką (jis gyveno vienas didžiuliame name) pažadino keistas garsas. Lovoje atsisėdęs vyriškis pamatė pro lango stiklą švystelėjusią prožektoriaus šviesą ir iškart suprato, jog kažkas braunasi į jo namus. Senukas tyliai išlipo iš lovos, užsimetė kailinius, apsiavė batus, sugraibė palovyje gulėjusį medžioklinį šautuvą ir pasieniais nuslinko prie durų. Tačiau nespėjęs jų atrakinti išgirdo dūžtantį lango stiklą. Pamatęs pro išdaužtą langą vidun besibraunantį vyriškį, J. V. nuspaudė gaiduką. Jis sakė nenorėjęs įsibrovėlio nušauti - tiesiog bandęs jį kliudyti, kad šis niekur nepabėgtų. Tačiau šūvis buvo pernelyg taiklus. Tada šeimininkas iškvietė policiją bei medikus. Į jo namus bandęs įsibrauti vyras gulėjo negyvas ant stiklo krūvos. Šratai jam pataikė į kaklą. Paaiškėjo, jog tai net 12 kartų teistas itin pavojingu recidyvistu pripažintas Alfonsas Veselka.
- Jeigu gresia pavojus, reikia daryti bet ką, kad tiktai apsaugotum save, - šių metų pradžioje "Akistatai" teigė J. V. - Aš specialiai nežudžiau, gyniausi ir manau, kad taip turėtų pasielgti kiekvienas užpultas žmogus...
Teismas pripažino, jog garbaus amžiaus sulaukęs žmogus būtinosios ginties neperžengė, ir jį išteisino... Gerokai anksčiau panašiai susiklostė likimas ir keliems Panevėžio verslininkams. Mindaugas J. buvo užpultas savo gyvenamojo namo laiptinėje vėloką vakarą grįžtantis namo. Gindamasis nuo užpuoliko jis iššovė iš savigynai turėto ginklo. Užpuolikas buvo mirtinai sužalotas. Nagrinėdami šio įvykio aplinkybes pareigūnai nepaliko be dėmesio fakto, jog verslininkas anksčiau jau buvo ne kartą užpultas, todėl jautėsi nesaugus. Lemtingąją naktį jis nematė kitos išeities, tiktai paspausti pistoleto gaiduką. Dar vienas vyriškis peršovė du iš jo automobilio benziną vogusius asmenis. Vienas iš jų vėliau nuo sužalojimų mirė, tačiau ir šiuo atveju teismas panevėžietį, paleidusį šūvius į vagišius, išteisino...