Lietuvą užtvindžiusi okultinizmo banga kelia pavojų dvasinei bei fizinei žmonių sveikatai, tačiau piliečių apsaugą nuo žalingo okultinių praktikų poveikio numatantys teisės aktai yra visiškai ignoruojami. Tai teigiama Lietuvos vyskupų konferencijos ketvirtadienį išplatintame laiške visuomenei.
Dvasininkams nerimą kelia tai, kad Lietuvoje gausėja būrimo salonų, parapsichologų kabinetų, šamanų kursų ir televizijos laidų, kurios propaguoja pačias įvairiausias okultines praktikas.
"Vadinamojo Naujojo Amžiaus ezoteriniai kultai, gydymai, su "dvasiniais mokslais" susieti kovos menų pratimai, likimą bei "vidinę energiją" "reguliuojančios" priemonės yra iš esmės nesuderinamos su katalikišku tikėjimu, tačiau jos plinta ir įgyja vis aukštesnį visuomeninį statusą. Kai kurios savivaldybės net imasi šiuos kultus skleisti už mokesčių mokėtojų pinigus", - rašoma vyskupų laiške.
Dvasininkų teigimu, įvairūs prietarai, burtai, magija ir visoks okultizmas yra "blogis, kuris gali turėti pražūtingų padarinių asmens psichinei sveikatai ir jo dvasios būsenai". Todėl vyskupai stebisi, jog yra ignoruojami šalyje veikiantys teisės aktai ir etikos kodeksai, kurie numato piliečių apsaugą nuo žalingo okultinių praktikų poveikio.
Vyskupai savo laiške atkreipia dėmesį, kad Lietuvos radijo ir televizijos komisija yra patvirtinusi "Televizijos programų rengimo ir transliavimo nuostatas", kurios, katalikų dvasininkų vertinimu, "aiškiai ir tinkamai" apibrėžia paranormalių reiškinių, ezoterinių dalykų rodymo sąlygas bei laiką.
"Tačiau nei pati komisija, nei kitos institucijos nesiėmė priemonių, kad minėtas dokumentas įgytų visavertę teisinę galią, o jį akivaizdžiai pažeidžiančių laidų transliavimas būtų nutrauktas", - rašoma laiške.
Kitas vyskupų pateikiamas pavyzdys - gydymo, psichologinės pagalbos paslaugas siūlantys žiniuonių skelbimai. Dvasininkų įsitikinimu, valstybės pripažįstamos, licencijuojamos medicinos ir psichoterapijos paslaugos turėtų būti aiškiai atskirtos nuo magų veiklos.
"Sunkiai pateisinama situacija, kai tradicinių religinių bendruomenių labdaringose globos ir rūpybos įstaigose dirbantys asmenys privalo turėti socialinių darbuotojų, pedagogų ir medikų diplomus, tuo tarpu "energetinio gydymo" klinikų savininkams jokie reikalavimai nekeliami", - teigia Lietuvos vyskupai.
Dvasininkų manymu, Švietimo ir mokslo ministerija bei Mokslo taryba turėtų imtis veiksmų ir neleisti parapsichologams ir būrėjams registruoti savo įstaigų kaip "institutų", "akademijų", "universitetų", "kolegijų" ir "mokslo centrų", nes tokie solidžiai skambantys pavadinimai klaidina lengvatikius.
Vyskupų kritikos sulaukė ir žurnalistai, kurie "išrado naują eksperto tipą - burtininką arba raganą, kurie kviečiami pareikšti savo vertinimus svarbiais visuomenės gyvenimo klausimais". Katalikų dvasininkams nesuprantama, kaip viešose diskusijose mokslininkai ir burtininkai gali būti pristatomi kaip lygiaverčiai pašnekovai.
Didelį nerimą vyskupams kelia ir tai, kad okultinės praktikos braunasi į nepilnamečių pasaulį. "Norisi tikėti, kad pedagogai nesunkiai atskiria Hario Poterio ir kitus meninės išmonės pagimdytus "burtus" nuo sparčiai plintančių būrimo knygų ir vaizdajuosčių su juoko nekeliančiomis instrukcijomis kaip iškviesti dvasias ir bendrauti su mirusiais", - rašoma Lietuvos vyskupų konferencijos laiške.
Anot dvasininkų, žinomas jau ne vienas atsitikimas, kai spiritizmą išmėginusiems mokiniams prireikė rimtos psichologų pagalbos. Todėl mėginimą Lietuvos vaikų ir jaunimo centre įsteigti astrologijos būrelį reikėtų laikyti rimtu pavojaus signalu.
"Nuoširdžiai viliamės, jog visuomenėje pakanka geravalių ir išmintingų žmonių, kurių pastangos įveiks grėsmingą okultizmo suvešėjimą, apsaugos Lietuvą nuo dar didesnio blogio įsiveržimo", - baigia savo laišką visuomenei vyskupai.
OMNI naujienos