Vilniuje gyvenančio JAV piliečio, kuris tiriamas, ar neserga ūmiu kvėpavimo takų uždegimu SARS, sveikatos būklė penktadienio (04.25) naktį pablogėjo. Pasak medikų, jam pakilo temperatūra, ligoniui nustatytas abiejų plaučių uždegimas.
Kaip BNS informavo Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ULPKC) direktorius Bronius Morkūnas, penktadienį, remdamiesi klinikiniais ir epidemiologiniais duomenimis, medikų konsiliumas turėtų atmesti arba patvirtinti SARS diagnozę.
Pasak B. Morkūno, dėl SARS diagnozės išlieka labai maža tikimybė.
Specialūs tyrimai šiai diagnozei nustatyti jau išsiųsti į Lietuvos AIDS centro laboratoriją, kuri specializuojasi virusų diagnostikoje. Laboratorijoje, be gripo tyrimų, bus bandoma išskirti ir virusą, kuris sukelia SARS.
AIDS centro laboratorija iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) yra gavusi rekomendacijas ir atitinkamas priemones SARS viruso nustatymui. Preliminarūs atsakymai, pasak laboratorijos gydytojos Vilnelės Lipniskienės, bus kitą savaitę, o visa virusologinė diagnostika ir patvirtinimas užtruks keletą savaičių.
ULPKC direktoriaus pavaduotoja gydytoja epidemiologė Viktorija Jasiulaitienė taip pat abejoja SARS diagnoze.
V. Jasiulaitienės teigimu, Vilniaus infekcinėje universitetinėje ligoninėje gydomas pacientas tikriausiai sirgo gripu, tinkamai nesigydė ir šis jam komplikavosi.
Vyriškis į Vilniaus infekcinę ligoninę buvo paguldytas trečiadienį vakare, po to, kai pasijuto blogai, jis labai karščiavo - temperatūra buvo apie 40 laipsnių, kosėjo. Šie simptomai būdingi sergantiems SARS.
Vilniuje gyvenantis 51 metų lietuvių kilmės JAV pilietis lankėsi Malaizijoje, vėliau keliavo po Indiją, Jungtinius Arabų Emyratus ir Kiprą.
Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyti 4439 SARS atvejai, iš kurių 236 - mirtini.
Europoje jau 10 šalių susidūrė su šia infekcija. Prancūzijoje nustatyti 5 SARS atvejai, iš kurių 1 mirtinas, Vokietijoje - 7 ir 1 mirtinas, Italijoje - 4, Rumunijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje, Šveicarijoje ir Airijoje - po 1, Švedijoje - 3, Anglijoje - 6 SARS atvejai.
Pirmąkart šis sindromas buvo diagnozuotas vasario mėnesį Kinijoje.
Pasaulyje kylant panikai dėl SARS viruso, kovo viduryje Lietuvos sveikatos apsaugos ministras šalies medikams nurodė atidžiau stebėti karščiuojančius ligonius, ypač tuos, kurie buvo išvykę į šalis, kur jau nustatyti susirgimai SARS.
Užkrečiamų ligų specialistų siūlymu, sveikatos apsaugos ministras įpareigojo vietovėse, kur yra jūrų ir oro uostai, vykdyti medicininį karantininį patikrinimą atkreipiant dėmesį į karščiuojančius, kostinčius, raumenų, gerklės, galvos skausmais bei kitais negalavimais besiskundžiančius keleivius ar įgulos narius.
Lėktuvuose ar laivuose pastebėjus žmones su tokiais negalavimais, lėktuvų ar laivų vadovai turės pranešti atitinkamoms medicininėms karantininėms tarnyboms, kurios užtikrins tolesnį šių žmonių stebėjimą.
Tie keleiviai, kuriems po apžiūros ir apklausos bus įtariamas SARS, bus skubiai hospitalizuojami į specializuotas infekcines ligonines ar atskirus skyrius. Ligoninėse tokie ligoniai turės būti izoliuojamoje specialioje palatoje.
Medikai ragina gyventojus, ypač tuos, kurie neseniai grįžo ar bendravo su Azijos regiono piliečiais, pastebėjusius įtartinus simptomus nesigydyti patiems, o neatidėliojant kreiptis į medikus.
Pasak medikų, susirgimas pasireiškia simptomais, labai panašiais į gripą. Pirmiausia smarkiai pradeda skaudėti galvą, pakyla aukšta, daugiau kaip 38 laipsnių temperatūra, kankina alinantis kosulys, silpnumas, galvos svaigimas.
BNS