Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčios A. G. Casparinio vargonų restauravimo programa, kurią jau keleri metai vykdo Kultūros ministerija ir Švedijos Geteborgo vargonų meno centras (“GOArt”), pradėjo naują etapą.
Šį mėnesį susipažinti su A. G. Casparinio vargonais į Vilnių buvo atvykę Ročesterio (JAV) aukštosios muzikos mokyklos profesoriai - “GOArt” įkūrėjas Hansas Davidssonas ir Davidas Higgsas, Kristaus bažnyčios vargonininkas Dave’as Marshallas, televizijos prodiuseris Stephenas Kennedy, “GOArt” koordinatorius Henrikas Tobinas, Europos Sąjungos fondų ekspertas Claesas Stahle, Švedijos vargonų meistras Matsas Arvidssonas, vargonų ekspertas Goranas Grahnas bei naujasis Švedijos vargonų paminklosaugos vadovas Niclasas Fredrikssonas, kuris atliko A. G. Casparinio vargonų matavimus, parengė dokumentaciją bei restauravimo programą.
Pasauline kultūros vertybe laikomus vargonus numatyta ne tik restauruoti, bet ir padirbti jų kopiją. Kartu su kopijos klausimais ekspertai rūpinosi ir Vilniaus vargonų restauravimo klausimais, kurie buvo aptarti Kultūros ministerijoje.
Kopijos vietai parinkta Ročesterio Kristaus bažnyčia, o jos padirbimu rūpinasi šio miesto aukštoji muzikos mokykla (Eastman School of Music), kuri jau seniai žinoma kaip vienas reikšmingiausių JAV vargonų kultūros centrų. Vargonų pritaikymo Ročesterio bažnyčiai projektą parengė M. Arvidssonas, garsėjantis kaip ypač kruopštus švedų vargonų meistras. Šiuo metu kopijai sukurti JAV surengta plati lėšų rinkimo kampanija.
Vilniaus A. G. Casparinio vargonų restauravimo darbai atnaujinti 2002 m. gruodį, kai buvo paskelbti viešojo konkurso rezultatai. Konkursą laimėjo UAB “Vilniaus vargonų dirbtuvė”, jau nuo 1993 dirbusi šių vargonų tyrinėjimo ir restauravimo darbus. Numatyta, kad restauravimo darbai vyks pagal tarptautinės ekspertų grupės sprendimus ir rekomendacijas. Tai - prof. Luigi Ferdinando Tagliavini (Italija), prof. Ludgeris Lohmannas (Vokietija), dr. Axelis Unnerbäckas (Švedija), prof. Haraldas Vogelis (Vokietija), prof. Hansas Davidssonas (JAV), prof. Julianas Gembalskis (Lenkija), dr. Hilke Frach-Renner (Vokietija) ir prof. Leonidas Melnikas (Lietuva).
Rangovo funkciją atliks UAB “Vilniaus vargonų dirbtuvė”, o restauravimo darbuose dalyvaus Matsas Arvidssonas (Švedija), Niclasas Fredrikssonas (Švedija), Rimantas Gučas (Lietuva), Janis Kalniņšas (Latvija), Nijolė Rauckienė (Lietuva), Kristianas Wegscheideris (Vokietija).
Vyriausybei iš privatizavimo fondo skyrus daugiau 450 tūkstančių litų, šiuo metu vykdomi vargonų antiseptikavimo, fasado polichromijos ir drožybos restauravimo darbai. “GOArt” ir Kultūros ministerijos atstovai taip pat aptarė galimybes ieškoti papildomų lėšų tiek Lietuvoje, tiek ir Europos Sąjungoje.