Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Dėl nepakankamo finansavimo yra įvestos kvotos, ribojančios į sanatorijas reabilitaciniam ar sveikatą grąžinančiam gydymui siunčiamų vaikų skaičių. Kurį laiką tokie siuntimai nebuvo išrašomi išvis, tad pastaruoju metu geriausiose šalies vaikų sanatorijose susidarė laukiančių gydytis mažųjų ligoniukų eilės. Viena iš tokių vaikų itin pamėgtų gydyklų - Elektrėnų savivaldybėje, pušyne, ant Elektrėnų marių kranto įsikūręs Abromiškių reabilitacinės ligoninės Vaikų skyrius.
Dešimtmetis Tomukas pateko į avariją, kurios metu patyrė sunkią galvos traumą. Mažasis nukentėjėlis kelias savaites praleido ligoninėje, o vėliau reabilitaciniam gydymui buvo išsiųstas į vaikų sanatoriją. Tomuko tėveliai apie Abromiškių vaikų sanatoriją buvo girdėję ypač gerų atsiliepimų, tad abejonių, kur vežti vaiką, nekilo...
Čia su Tomuku (kaip, be abejo, ir su kitais ligoniais) nuo pat pirmosios dienos ėmė dirbti visa specialistų komanda (gydytojas pediatras, neurologas, kineziterapeutas, psichologas, socialinės darbuotojos ir kt.). Kiek buvo džiaugsmo, kai į sanatoriją vos ne vos įžengusio vaiko sveikatos būklė bemat ėmė gerėti, o po trijų gydymo kurso savaičių jis išvyko namo taip sustiprėjęs, jog nepasakytum, kad dar visai neseniai buvo sunkus, be pagalbos negalintis apsitarnauti ligonis...
Penkiolikmetis Audrius į sanatoriją vyksta keleri metai iš eilės. Nuo septynerių bronchų astma sergantis berniukas iškart pajuto skirtumą tarp ambulatorinio gydymo vietos poliklinikoje ir stacionarinio - vaikų sanatorijoje (žinoma, pastarosios naudai). Kai savo nuolatinio paciento būklę įvertinusi ir ligos paūmėjimą konstatavusi Kauno medicinos universiteto klinikų gydytoja pulmonologė Valdonė Misevičienė rekomendavo Audriui vykti į sanatoriją, berniukas labai apsidžiaugė ir pareiškė nevažiuosiąs niekur kitur - tik į Abromiškes! Mat čia, Audriaus žodžiais, ne tik skiriamos "pačios geriausios" procedūros, dirba šauni masažistė Kristina, labai mieli gydytojai bei visas personalas, bet ir "gydančiai veikianti" nuostabi gamta (kaip minėta, sanatorija įsikūrusi ypač ramioje vietoje, prie pat pušynėlio, ant Elektrėnų marių kranto).
Trisdešimtmetė Monika sanatorijoje - kartu su cerebriniu paralyžiumi sergančia penkiamete dukrele. Nors vaiko liga - nepagydoma, jau įpusėjus tris savaites trunkančiam reabilitaciniam gydymui žymiai pagerėjo ne tik fizinė, bet ir dvasinė mažylės būklė. Monika sakė liksianti amžinai dėkinga sanatorijos gydytojams už invalidei dukrelei teikiamą visokeriopą pagalbą ir apgailestavo, kad net ir tokiems sunkiems ligoniams į sanatoriją nemokamai leidžiama vykti tik kartą per metus (toks esąs Ligonių kasų valdininkų nurodymas).
Pasak Abromiškių reabilitacinės ligoninės Vaikų skyriaus vedėjos gydytojos Lilijos Sugintienės, reabilitacinis arba sveikatą grąžinantis gydymas taikomas sergantiems kvėpavimo sistemos ligomis (pneumonija, bronchinė astma, obstrukcinės plaučių ligos, kvėpavimo organų navikai ir kt.), nervų sistemos ligomis (cerebrinis paralyžius, galvos smegenų pažeidimai, tarpslankstelinių diskų ligos, epilepsija, kraujagysliniai galvos skausmai ir kt.), turintiesiems psichikos sutrikimų (depresinis epizodas, nervinė anoreksija, neuroziniai, stresiniai sutrikimai ir kt.), taip pat esant įvairiems judamojo-atramos aparato pažeidimams bei sergantiesiems akių ligomis (silpnas regėjimas, žvairumas, ragenos ligos, akių augliai ir kt.).
Sanatorinis gydymas skiriamas tik sunkiausiems ligoniams (tęsiant gydymą po ligoninės stacionaro arba kai poliklinikoje skirtas ambulatorinis reabilitacinis gydymas nedavė norimo rezultato).
Anot gydytojos L. Sugintienės, sanatorinis gydymas yra kur kas efektyvesnis už ambulatorinį, nes pirmuoju atveju vienu metu ligoniui teikiama visokeriopa pagalba, kiekvieną dieną tikrinama ligoniuko sveikatos būklė, taigi galima koreguoti skirtą gydymą. Kitaip sakant, sanatorijoje ligoniui sudaromos galimybės kur kas greičiau pajausti sveikatos būklės pagerėjimą ir ilgesnį laiką išvengti lėtinės ligos paūmėjimo. Tuo tarpu gydantis namų sąlygomis, tai yra ambulatoriškai, tokių gydymosi rezultatų pasiekti neįmanoma. Juo labiau kad, kaip rodo praktika, neretai lėtinės ligos paūmėjimas būna susijęs su žalingais namų aplinkos veiksniais (pavyzdžiui, pelėsių nusėtos sienos, drėgnas namas ar butas, plunksninė patalynė, daug kilimų, kuriuose veisiasi dulkių erkutės, alergizuojančios kambarinės gėlės, gyvūnai ir t. t.). O štai sanatorijoje ligoniuką teigiamai veikia jau ir sukurta sveika aplinka...
Be to, sanatorijoje pabuvę lėtinėmis ligomis sergantys mažieji pacientai išmokomi, kaip su liga "sugyventi", ko saugotis, kad nebūtų išprovokuotas jos paūmėjimas, kaip kovoti su liga paūmėjimo metu ir pan. Tad esą sunku suvokti, kodėl limituojamas į sanatorijas siunčiamų vaikų skaičius, kodėl taupoma vaikų sveikatos sąskaita, nepagalvojant apie tai, kad ambulatorinis gydymas (ligai dažnai paūmėjant ligoniuko priėmimas į pediatro ir specialistų konsultacijas, skiriami brangūs vaistai ir kt.) valstybei neretai atsieina kur kas brangiau.
Sanatorijoje yra taikomos kuo įvairiausios reabilitacinės priemonės: kineziterapija, fizioterapija, ergoterapija, psichoterapija ir t. t. Aišku, skiriamas ir gydymas vaistais. Pažymėtina tai, jog po sanatorijoje praleisto laiko lėtinėmis ligomis sergančių ligonių būklė pagerėja taip žymiai, jog galima sumažinti kasdien vartojamų brangių vaistų dozes.
Kineziterapija
Tai gydymas judesiu ir fiziniais veiksniais (masažas, šiluma, šaltis ir kt.). Gerina judamojo aparato, kraujotakos ir kvėpavimo sistemų būklę, atstato pažeistų organų funkcijas. Taip pat atstatomas sąnarių paslankumas, stiprinami raumenys, koreguojama laikysena, judesių koordinacija, treniruojama širdies ir kraujagyslių sistemos funkcija.
Fizioterapija
Tai natūralių ir dirbtinių veiksnių naudojimas ligoms ir traumoms gydyti bei reabilitacijai. Veikiant atitinkamiems fiziniams faktoriams (elektros ar impulsinės srovių taikymas, magnetoterapija, ultragarsas, fototerapija, aerozolių terapija, vandens terapija, peloterapija, krioterapija ir kt.) audiniuose išsiskiria biologiškai aktyvių medžiagų, dėl to atsiranda organizmo funkcijas normalizuojantis poveikis. Be to, fizioterapinės procedūros nuskausmina, slopina uždegiminius procesus, gerina kraujotaką ir kt.
Ergoterapija
Tai paciento funkcinių galimybių atstatymas, palaikymas ar sutrikimų kompensavimas tikslinga veikla, padedančia pacientui savarankiškai gyventi, užsiimti kasdiene veikla, leisti laisvalaikį. Ergoterapija skiriama pacientams, kurie yra daugiau ar mažiau priklausomi nuo aplinkinių (esant galvos smegenų kraujotakos sutrikimams, patyrus nugaros, galvos smegenų ar galūnių traumą, sutrikusios raidos vaikams ir kt.). Specialiais testais ištiriamas paciento savarankiškumas, išsiaiškinama, kokios pagalbos reikia. Atlikdamas procedūras, ergoterapeutas padeda ligoniui pasijusti savarankiškesniam, moko įgūdžių, lavina suvokimą, padeda atstatyti sutrikusias funkcijas.
Psichoterapija
Tai psichologinė pagalba. Pokalbio metu arba specialiais testais įvertinama paciento psichoemocinė būklė (nerimo, depresijos lygis, nuotaikos sutrikimai ir kt.) ir pasiūloma reikiama psichologinė pagalba - individualios konsultacijos, grupiniai savireguliacijos užsiėmimai, fito, muzikos bei šviesos terapijos procedūros, psichologinė parama visai šeimai ir t. t. Vaikams dažniausiai skiriama muzikos bei fitoterapija. Parenkami muzikos kūriniai, padedantys susikurti pageidaujamą nuotaiką. Kartu su muzikos terapija dažnai taikoma ir fitoterapija (tai gydymas vaistingųjų augalų kvapais).