Bedarbystė kol kas negresia
Kauno apygardos teismo teisėjos Emilijos Akelienės paklausėme, ar dar neišblėso atostogų įspūdžiai?
- Su šeima (vyru, dukra ir dviem jos vaikais bei sūnaus dukrele, žodžiu, su trimis vaikaičiais) buvau išvykusi į Šventąją. Kadangi anūkai nėra labai dideli (vyriausiajam Juliui - 10, Linai spalį bus 4, o mažajai Emilei - pustrečių metukų), atostogauti nebuvo paprasta. Tarp mažųjų nuolat vyko grumtynės, peštynės, todėl jiems visąlaik teko skirti ypatingą dėmesį, žodžiu, gerokai pavargti. Tačiau niekas neatėmė malonumo iki soties maudytis, mėgautis saulės voniomis. Oras tikrai buvo puikus - nereikia jokių užsienio kurortų... Man iš tiesų jokio skirtumo, ar gulėti Lietuvos, ar Ispanijos kurortuose, mat šiemet lietuviška vasara tam buvo itin palanki. Tolimi ar, kaip sakoma, egzotiški kraštai nelabai vilioja. Tiesa, pernai su vyru buvome išvykę į Kroatiją (kai niekur nebuvus, tai gana tolima kelionė), aplankėme ir Veneciją. Iš tiesų puikiai pailsėjome, tačiau tokios kelionėms esu gana abejinga. Tiesa, jau šiemet vis dėlto nusprendėme, jog, ko gero, kitąmet keliausime prie Baikalo ežero...
Turiu sodą, kuris man - visai nebloga poilsio vieta. Rinktis kokias nors ypatingas atostogas neleidžia ir tai, jog jau dešimt metų esu močiutė (tiek pat ir teisėja), todėl visą šį laiką ir neturėjau nerūpestingų atostogų, nes teko pagelbėti savo vaikams, prižiūrėti anūkus.
- Ar pernelyg didelis atsipalaidavimas netrukdo susikaupti bent jau pirmosiomis darbo dienomis?
- Ne, nes sugrįžau žinodama, jog laukia bylos. Ir, beje, darbo pradžia buvo gana produktyvi - per pirmąsias aštuonias darbo dienas po atostogų išnagrinėjau 10 bylų apeliacine tvarka, vieną pirmosios instancijos bylą dėl privalomojo medicininio pobūdžio priemonių taikymo ir du skundus dėl kardomojo kalinimo. Viskas surašyta, padaryta, žodžiu, bylos sutvarkytos iki galo. Tiesa, teko paaukoti vieną poilsio dieną, porą dienų pratęsti darbo laiką... Ir tai nė kiek nenuostabu - tokiu tempu reikia dirbti visą laiką.
- Ar galite įsivaizduoti, kaip pasikeis teismų darbas netolimoje ateityje (galbūt kitų metų pradžioje) įsigaliojus naujiesiems - Baudžiamajam, Baudžiamojo proceso, Administracinių teisės pažeidimų bei Bausmių vykdymo kodeksams?
- Manau, kad pradėjus galioti šiems įstatymams, teismams darbo ypatingai padaugės. Juk numatoma švelninti nuteistųjų padėtį, o įstatymai, apimantys bausmės švelninimą, galioja atbuline tvarka. Taigi suteikiama galimybė peržiūrėti baudžiamąsias bylas. Būtų naivu tikėtis, jog tuo nepasinaudos net ir tie nuteistieji, kuriems tokios galimybės apribotos. Jau dabar galima įsivaizduoti, kiek teks dirbti... Juk apygardos teismas nagrinėja ne tik pirmosios instancijos bylas, bet ir skundus dėl apylinkių teismuose priimtų sprendimų. 1999 metų lapkričio 25 dieną Seimas priėmė kelių Baudžiamojo kodekso straipsnių pakeitimo įstatymą (jis, beje, buvo pramintas "Sakalo įstatymu"). Įsigaliojo tik kelių straipsnių pataisos, o teismai buvo užversti prašymais švelninti bausmes. Todėl kas bus, kuomet keisis dauguma baudžiamųjų įstatymų, galima numanyti. Juk teismui atmetus prašymą dėl bausmės sušvelninimo, nuteistasis turi teisę jį apskųsti. Tada skundas keliaus į aukštesnės pakopos teismą. Taigi, kaip teisėjai kartais tarpusavyje pajuokauja, darbo tikrai netrūks - bedarbystė Temidės tarnams negresia...
Kalbėjosi Ramutė PEČELIŪNIENĖ