"Akistata", BNS
Korupcijos skandalai Lietuvoje nesibaigia. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai nori įrodyti, kad duoną kremtą ne veltui, ir vieną po kito krečia valdininkus. Praėjusią savaitę STT dėmesio sulaukė buvęs vyriausiasis Neringos architektas Vytautas Valančius ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkė Aurelija Kulčickienė-Gutienė.
Kalbama, kad ponia Aurelija yra artimas sveikatos apsaugos ministrui Rimvydui Turčinskui žmogus. Prieš ateidami į ministeriją, abu dirbo Marijampolėje: A. Kulčickienė-Gutienė vadovavo Marijampolės ligoninės vaistinei, o ligoninei tuo metu vadovavo R. Turčinskas. Ligoninės direktoriui tapus ministru, greitai į Vilnių persikraustė ir buvusi vaistinės vadovė. Ji laimėjo konkursą ir tapo VVKT viršininke.
Saugo žmonių sveikatą
Vilniuje įsikūrusi Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba yra vyriausybinė organizacija, kuri už savo veiklą atsiskaito Sveikatos apsaugos ministerijai. Pagrindinė VVKT pareiga - saugoti žmonių sveikatą vertinant žmonėms skirtų vaistų kokybę, saugumą ir veiksmingumą. Ji taip pat kontroliuoja vaistų gamintojų, didmeninio platinimo įmonių ir vaistinių veiklą.
Farmakologinio budrumo sistema užtikrina nuolatinį vaistų saugumo stebėjimą. Jei išanalizavus pranešimus apie nepageidaujamas reakcijas nustatomas pasikeitęs vaisto rizikos ir naudos santykis, tarnyba imasi reikiamų priemonių.
Tarnyba mokslinei veiklai naudoja savo, taip pat Kauno medicinos universiteto ir Vilniaus universiteto mokslinius resursus, kuriuos sudaro daugiau kaip 50 nacionalinių ekspertų.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistai dalyvauja Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos darbo grupėse, taip pat Europos Sąjungos institucijų (Europos vaistų agentūros (EMEA), Europos Komisijos, Europos Tarybos) komitetuose ir darbo grupėse.
Štai į šios tarnybos viršininkės kabinetą ir įžengė STT agentai. Jie atliko kratas viršininkės kabinete ir paėmė kai kuriuos dokumentus. Kratos atliktos ir keliose sostinės bendrovėse.
Ministerijos sekretorius Haroldas Baubinas spaudos konferencijoje pripažino, kad STT vizitas jam buvo netikėtas.
Pasak STT, įtariama, kad valdininkė, siekdama turtinės ir kitokios asmeninės naudos, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi. Pareigūnai ją įtaria finansiniais pažeidimais ir pasinaudojimu savo vardu ir teisėmis.
Taip jau sutapo, kad STT pareigūnų vizitas pas farmacininkus sutapo su Konkurencijos tarnybos dėmesiu įmonėms, prekiaujančioms vaistais. Beje, pernai atlikus auditą VVKT, buvo nustatyta pažeidimų, susijusių su viešaisiais pirkimais.
Brangus konkursas
Tai, kad už kokio vaisto būtų įtraukimą į kompensuojamų sąrašą valdininkai reikalauja kyšių, yra vieša paslaptis. Ją žino ir STT. Gal būt todėl ministro kabinete ir buvo įrengta pasiklausymo aparatūra. Neskaidriai įsigijami ir centralizuotai perkami vaistai. Ir ne tik vaistai. Kaip tik šiomis dienomis spauda paviešino apie tai, kaip Sveikatos apsaugos ministerija perka greitosios pagalbos automobilius. Ministerija už 123 greitąsias sumokės 42 milijonus litų. Tokius pat automobilius kitos medicinos įstaigos nusipirko gerokai pigiau. Manoma, kad ministerija permokėjo daugiau kaip 15 milijonų litų. Patys valdininkai teigia, kad konkursas mašinų pirkimui buvo skaidrus, o viešųjų pirkimų tarnyba nerado jokių pažeidimų.
Įtarimai dėl piktnaudžiavimo
Kaip jau minėta šio rašinio pradžioje, STT įtarimus pareiškė ir buvusiam Neringos miesto vyriausiajam architektui Vytautui Valančiui. Šis valdininkas, Kuršių nerijoje tvarkęs teritorijų planavimo, statybų reikalus, kontroliavęs, rengęs dokumentus ir teikęs juos kitoms valdžios institucijoms, įtariamas reikiamai neatlikęs tarnybos pareigų.
Ikiteisminį tyrimą kontroliuojantys Generalinės prokuratūros pareigūnai sako, jog V.Valančius neatliko pareigų ir darbo, už kurį gaudavo atlyginimą. Pasak jų, tai ankstesnio tyrimo tąsa.
Galimai neteisėtomis statybomis Lietuvos pajūryje susidomėta 2005 metais - siekiama nustatyti, ar teisėti yra maždaug 100 įvairių dokumentų, susijusių su abejotinomis aplinkybėmis iškilusiais objektais.
"Manoma, jog esu kalčiausias dėl to, kad Nidoje, G.D.Kuverto gatvėje, šalia Vyriausybei anksčiau priklausiusių poilsio namų "Nidos Rūta" ir Urbo kalno, iškilo keturi gyvenamieji kotedžai. Aiškinamasi, ar jie pastatyti teisėtai", - sakė V.Valančius. Paklaustas, ar teko rūpintis garsiojo Preilos botelio reikalais, architektas atsakė, kad jam pradėjus dirbti šis projektas jau buvo pajudėjęs: "Jį derino, koregavo ir Valstybės saugomų teritorijų tarnyba. Botelio statybai pritarė ir Neringos miesto valdyba".