BNS, "Akistata"
Generalinė prokuratūra antradienį po pietų išdavė Europos arešto orderį Vokietijos piliečiui Michaeliui Rinau suimti. Prokuratūros sprendimas priimtas po antradienį Klaipėdos apylinkės teismo sprendimo leisti suimti M.Rinau.
Teisingumo ministerijos Baudžiamosios justicijos departamento direktorius Raimundas Jurka paaiškino, kad Europos arešto orderis - tai vienos ES valstybės teismo išduotas sprendimas, kuriuo kita valstybė narė būtų įpareigota suimti ir perduoti atitinkamai nurodytą asmenį. "Lietuva gali išduoti arešto orderį tuo atveju, jeigu, tarkim, asmuo, dėl kurio turėtų vykti baudžiamasis procesas, nėra Lietuvos teritorijoje, bet yra Europos Sąjungos valstybėje", - sakė R.Jurka. Anot teisininko, remiantis teisės aktais, gavusi arešto orderį valstybė vykdo ieškomo asmens paiešką, suradusi suima ir perduoda jį orderį išdavusiai valstybei.
Ar bus M. Rinau iš tikrųjų atvežtas į Lietuvą, kol kas kai kurie teisininkai abejoja. Juk jis, kaip tėvas, įvykdė Vokietijos ir Lietuvos teismų jau pripažintą išskirtinę teisę į dukros globą. M. Rinau, kuris nieko neinformavęs pasiėmė savo dukrą, buvo sulaikytas Rygos oro uoste kartu su dukterimi Luisa, bet tuoj pat paleistas, nes Latvijos generalinė prokuratūra išnagrinėjusi situaciją pamatė, kad sulaikyti M. Rinau ilgiau kaip 3 valandas nėra jokio teisinio pagrindo. Buvo nustatyta, kad vaikas buvo surastas kartu su tėvu, turėjusiu Lietuvos sprendimą, suteikiantį jam šios mažametės globos teises.
Pats M. Rinau teigė nieko blogo nepadaręs: "Negaliu pagrobti to, kas man priklauso". Vokietis tikino nepasitikintis Lietuvos teisėsaugos institucijomis ir grasino skųstis Europos Žmogaus Teisių Teismui. Taip pat jis sakė, kad daugiau negrįš į Lietuvą, kuri jam buvo nedraugiška.
Lietuvos pareigūnus pribloškė toks M. Rinau elgesys. Jų nuomone, tai akivaizdus vaiko pagrobimas. "Taip susigrąžindamas mergaitę, tėvas pažeidė teismo nustatytą tvarką", - sakė vaiko globos institucijų pareigūnai.
Prieš keletą savaičių Inga Rinau buvo padavusi pareiškimą policijai teigdama, jog buvęs jos vyras grasina tiesiog išsivežti jųdviejų trimetę dukterį į Vokietiją.
M.Rinau atvyko į Lietuvą tikėdamasis išsivežti Luisą į Vokietiją. Buvusi žmona vaiko išsivežti neatidavė ir teigė kovosianti, kad dukra liktų gyventi Lietuvoje. Vokietijos pilietis yra išreiškęs viltį, kad Lietuva pajėgs užtikrinti savo pačios teismų sprendimų įgyvendinimą.
I.Rinau kelerius metus Vokietijos ir Lietuvos teismuose bylinėjosi dėl dukros. Ir Vokietijos, ir Lietuvos teismai nusprendė, kad ji neteisėtai išvežė dukrą iš Vokietijos, todėl privalo ją grąžinti tėvui. Įsigaliojęs neskundžiamas Aukščiausiojo Teismo sprendimas nurodo, kad Luisa Rinau turi būti grąžinta į Vokietiją.
2006 metų liepą I. Rinau, gavusi buvusio sutuoktinio leidimą, išvažiavo su dukra į Lietuvą, iš kur pranešė nežadanti grįžti. Kadangi motina turėjo mergaitės tėvo sutikimą ribotam laikui (2 savaitėms) išvežti mergaitę, teismai pripažino, kad jos išvežimas yra teisėtas, tačiau mergaitės laikymas Lietuvoje be tėvo sutikimo ir pasibaigus nustatytam terminui esąs neteisėtas.