Europos Sąjunga (ES) pirmadienį (03.31) pradėjo pirmąją savo karinę operaciją, perimdama iš NATO nedidelę taikos palaikymo misiją Makedonijoje, tačiau šį istorinį įvykį aptemdė JAV vadovaujamas karas Irake.
Naują misiją buvusioje Jugoslavijos respublikoje, kurioje 2001 metais kilo kova tarp etninių albanų sukilėlių ir vyriausybės pajėgų, ES pareigūnai vertina kaip teigiamą postūmį kuriant Sąjungos bendrąją užsienio ir saugumo politiką tuo metu, kai bloką drasko nesutarimai dėl Irako.
"Ilgas Europos integracijos procesas žengė dar vieną žingsnį į priekį", - teigiama Briuselyje išplatintame Europos Komisijos pirmininko Romano Prodi (Romano Prodžio) pareiškime.
NATO generalinis sekretorius George'as Robertsonas (Džordžas Robertsonas) įvykį apibūdino kaip naują Europos saugumo knygos skyrių.
"Pradėdama savo pirmąją karinę misiją ES demonstruoja, kad jos Europos saugumo ir gynybos politikos projektas įžengė į pilnametystę", - teigė jis per Skopjėje surengtą ceremoniją, kurioje dalyvavo ir vietos veikėjai, tarp jų ir buvęs sukilėlių lyderis Ali Ahmetis (Alis Achmetis).
Įgaliojimai buvo oficialiai perduoti, kai karys iš naujųjų pajėgų NATO vadavietėje Makedonijos sostinėje iškėlė Europos Sąjungos vėliavą.
Tačiau operacijos "Concordia" pradžia pasaulyje gali likti beveik nepastebėta dėl karo Irake, kurį remia ES narė Britaniją, tačiau nepritaria Sąjungos narės steigėjos Vokietija ir Prancūzija.
R. Prodi pripažino, kad įvykį gali aptemdyti "didžiausia Europos vidaus santykius, transatlantinius ryšius ir Jungtines Tautas krečianti krizė" nuo Antrojo pasaulinio karo, tačiau jo reikšmė neturėtų būti sumenkinama.
300 lengvai ginkluotų taikdarių iš 27 šalių, tarp jų dabartinių ir būsimųjų ES narių, vadovaus prancūzų generolas.
EUROFOR vadinamos pajėgos pakeis NATO misiją, 2001 metų rugpjūčio mėnesį pradėtą padėti Makedonijai išsaugoti taiką po šešis mėnesius trukusio konflikto. Jos pagrindinis uždavinys yra stebėti padėtį ir demonstruoti tarptautinės bendrijos suinteresuotumą.
Kovos Makedonijoje baigėsi Vakarų tarpininkautu taikos susitarimu, pagal kurį sukilėliai sutiko sudėti ginklus mainais į platesnes teises gausiai Makedonijos albanų mažumai.
Nuo to laiko neturtingoje šalyje buvo palyginti taiku, nepaisant pavienių kruvinų incidentų bei pranešimų apie pogrindyje veikiančią sukilėlių grupuotę. Pernai valdžią šalyje perėmė nuosaikių pažiūrų vyriausybė.
"Tikiuosi, kad ši pirma misija Europos Sąjungai bus paskutinė Makedonijai", - sakė ministras pirmininkas Branko Crvenkovskis (Brankas Crvenkovskis).
ES, ketinanti suformuoti iki 60 tūkst. karių greitojo reagavimo pajėgas krizių valdymo operacijoms savo teritorijoje ir už jos ribų, taip pat tikisi 2004 metų pradžioje iš NATO perimti didesnio masto taikos palaikymo misiją Bosnijoje.
"Reuters"-BNS