Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija (LRTA) reiškia susirūpinimą, jog teisėjo darbas nėra patrauklus. Anot asociacijos atstovų, nepakeitus esamos situacijos, ypatingai apylinkės teismo teisėjo profesija ir toliau liks nepatraukli. "Tenka pripažinti, jog situacija, kuomet tik aukštesniuose Lietuvos teismuose yra konkurencija į laisvas teisėjų vietas, nėra normali. Šiuo metu apylinkės teismo teisėjo atlyginimas dažnai nesiekia net dviejų Statistikos departamento apskaičiuotų vidutinių darbo užmokesčių valstybės sektoriuje ir tikrai neatitinka atsakingas pareigas einančio teisėjo darbo krūvio, bylų sudėtingumo ir atsakingumo. Dėl šios priežasties į apylinkių teismus neina dirbti jauni mokslininkai bei aukščiausios kvalifikacijos teisininkai", - teigiama LRTA pranešime.
Tuo metu, kai asociacija skundžiasi teisėjų profesijos nepopuliarumu, mus pasiekia žinios apie teisėjus, kurie tikrai neprisideda prie savo profesijos populiarinimo.
Neblaivus
Vėlų pirmadienio vakarą, likus maždaug pusvalandžiui iki vidurnakčio, sostinės policijos patruliai Antakalnio gatvėje, šalia SEB Vilniaus banko skyriaus ir kavinės, pastebėjo stovintį ir svyruojantį vyrą. Priėję arčiau policininkai pajuto stiprų alkoholio kvapą.
Svaigalų padauginęs žmogus nesipriešino, kai buvo vežamas į Vilniaus 1-ąjį policijos komisariatą. Paaiškėjo, kad atvežtasis yra teisėjas Zenonas Birštonas. Kai kiek prablaivėjo, jis buvo nuvežtas namo.
Pagal įstatymus policija negali bausti teisėjų. Todėl su įvykiu susijusią medžiagą Vilniaus 1-asis policijos komisariatas perdavė 5-ajam komisariatui. Pastarojo viršininkas Vytautas Baublys patvirtino, jog tą pačią dieną medžiaga buvo išsiųsta į Vilniaus apygardos teismą. Dabar Vilniaus apygardos teismo pirmininkas turės kreiptis į Teisėjų etikos ir drausmės komisiją ir prašyti iškelti drausmės bylą. Vėliau garbės teismas turėtų skirti nuobaudą.
"Pažeidimas negražus, jei galima vartoti tokį žodį. Bausmė gali būti griežta. Be to, prezidentas gali savarankiškai, be jokio garbės teismo teikimo, atleisti jį iš einamų pareigų", - aiškino Teisėjų tarybos pirmininkė Laima Garnelienė.
Anksčiau apie Z.Birštoną ne kartą buvo rašyta spaudoje dėl jo prieštaringai vertinamų sprendimų kriminalinių garsenybių bylose (Enriko Daktaro paleidimas į laisvę ir kt.). Tačiau iki šiol teisėjas nė karto nebuvo svarstomas nei Teisėjų taryboje, nei Teisėjų etikos ir drausmės komisijoje.
Teisėja nesilaikė įstatymo?
Vilniaus miesto 4-ojo apylinkės teismo teisėjai Virginijai Jurkštienei irgi gresia nemalonumai. Įtariama, kad po eismo įvykio, kai nežymiai buvo apgadintas kitas automobilis, policijos pareigūnų nesulaukusi teisėja pasišalino iš įvykio vietos.
Dėl padaryto pažeidimo V.Jurkštienei turėtų grėsti bauda iki 4 tūkst. litų arba vairuotojo pažymėjimo praradimas iki 5 metų, tačiau pagal galiojančius įstatymus teisėjai administracinėn atsakomybėn nėra traukiami. Jų elgesį gali apsvarstyti tik Teisėjų etikos ir drausmės komisija.
Vilniaus miesto policijos Eismo priežiūros tarnyba medžiagą dėl Vilniaus miesto 4-ojo apylinkės teismo teisėjos pasišalinimo iš įvykio vietos išsiuntė Temidės tarnų etikos sargams, tačiau ar V.Jurkšaitienei bus keliama drausmės byla, dar nesvarstyta.
V.Jurkštienė į policijos pareigūnų nemalonę pateko, kai Vilniuje, Olandų gatvėje, važiuodama asmeniniu automobiliu "Audi 80" bandė persirikiuoti į kitą eismo juostą ir nežymiai kliudė kito vairuotojo automobilį.
Persimetusi keliais žodžiais su nežymiai apgadinto automobilio vairuotoju, nė nelaukusi, kol atvyks policijos pareigūnai, teisėja iš įvykio vietos išvažiavo.
Toks aukštos kvalifikacijos teisininkės poelgis nustebino policijos patrulius - visiems vairuotojams yra žinoma, kad į įvykio vietą iškvietus pareigūnus būtina jų sulaukti. Tiesa, numatoma ir išimtis - jeigu pažeidimas nedidelis, abiejų transporto priemonių vairuotojai gali po įvykio atvykti į Eismo priežiūros tarnybą.
Tačiau teisėja nesutinka su Vilniaus policijos surašytu protokolu, kuriame konstatuojama, kad ji pasišalino iš įvykio vietos. V.Jurkštienė kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą ir paprašė panaikinti nutarimą dėl galimo pažeidimo.
Vilniaus miesto 4-ajame apylinkės teisme V.Jurkštienė dirba nuo 2005-ųjų gegužės, prieš tai ji 10 metų teisėjavo Klaipėdos rajono apylinkės teisme.
Kaltinama dokumentų klastojimu
Šiaulių apygardos teismas pradėjo nagrinėti precendento neturinčią baudžiamąją bylą, kurioje Panevėžio miesto apylinkės teismo teisėja Ona Laurišienė kaltinama skyrybų byloje klastojusi dokumentus ir sukursčiusi kitą moterį suklastoti sutuoktinio parašą.
Kartu su 59 metų O. Laurišiene dokumentų klastojimo byloje kaltinamąja tapo ir 46 metų panevėžietė Jūratė Machankovienė. Moteriai pareikšti kaltinimai dėl parašo klastojimo. Kaltinamajame akte teigiama, kad dokumentus klastojusi teisėja O. Laurišienė diskreditavo teismą bei teisėjo autoritetą.
Teisminėje medžiagoje nurodyta, jog teisėja O. Laurišienė prieš kelerius metus nagrinėjo J. Machankovienės ištuokos bylą. Pagal ikiteisminį tyrimą atlikusių pareigūnų surinktą medžiagą, O. Laurišienė sukursčiusi J. Machankovienę suklastoti posėdyje nedalyvavusio sutuoktinio parašą.
Teisėja taip pat suklastojusi teismo sprendimą byloje dėl santuokos nutraukimo - įrašiusi tikrovės neatitinkančią žinią, jog teismo posėdyje dalyvauja J. Machankovienės vyras.
Kaltinamoji J. Machankovienė neneigia į priesaikos tekstą įrašiusi savo sutuoktinio vardą, pavardę ir pati už jį pasirašiusi. Panevėžietės teigimu, taip pasielgti ją sukursčiusi teisėja O. Laurišienė.
Teisėja savo kaltę ir ikiteisminio tyrimo, ir teisminio proceso metu kategoriškai neigia. O. Laurišienė prisiminė, kad su išsituokti nusprendusia moterimi į posėdį buvo atėjęs rusakalbis vyras, kuris pareiškė, kad savo vardą ir pavardę priesaikoje gali parašyti tik rusiškai. Tada teisėja esą paprašiusi, kad sutuoktinio vardą ir pavardę priesaikoje lietuviškai parašytų žmona, o pasirašytų vyras. Teisėjos teigimu, išsituokiantieji taip ir padarę.
Buvęs J. Machankovienės sutuoktinis teigė nedalyvavęs ištuokos bylos posėdyje, nes tuo metu buvo suimtas. Apie tai, jog yra išsituokęs, vyras sakė sužinojęs tik tuomet, kai atgavo laisvę.