Teismai peržengė dar vieną pavojingą nuolaidžiavimo narkotikų prekeiviams ribą - su 125 000 litų vertės heroino kroviniu įkliuvusi J.Bagdanavičiūtė, kurią prokuroras reikalavo įkalinti net 11 metų, atsipirko tik pinigine bauda.
Jos gyvenimo draugas M.Aleksandravičius, kuriam prokuroras siūlė skirti 15 metų kalėjimo, išsisuko dar lengviau - jam net ir teismo paskirtos 5200 litų baudos neteks mokėti, nes šią sumą kompensavo už grotų iki teismo praleisti pora mėnesių.
Po tokių teismo sprendimų netenka stebėtis narkotikų prekeivių įžūlumu. Paleisti teismo salėje ar vos mėnesį kitą kalėję mirtį sėjančių kvaišalų platintojai net išdrįsta pasirodyti prie policijos pastatų ir vaipytis, rodydami įvairus ženklus rankomis.
Bet nusikaltėlių patyčios - dar ne didžiausia teismų nuolaidžiavimo narkotikų prekeiviams blogybė. Teisėjai savo sprendimais vėjais paleidžia ne vienerius metus trukusį kruopštų, daug žmogiškų išteklių ir biudžeto pinigų reikalaujantį policijos darbą.
Policijai narkotikų prekeivius pavyksta sulaikyti tik per gerai parengtas operacijas, ilgai stebėjus nusikaltėlių grupes, infiltravus į jas savų žmonių. Neretai tai - savo gyvybe rizikuojantys jauni pareigūnai.
O teismai narkotikų platintojus, kuriuos ginantys garsūs advokatai nusitveria kokio nors formalaus teisinio kabliuko, netrukus ramiausiai išleidžia į laisvę.
Atkreipia dėmesį, kad nusikaltėliams lengvai išsisukti vis dažniau padeda valstybės ginama vaiko teisė augti šeimoje ir turėti tėvus.
Antai jau minėta J.Bagdanavičiūtė išvengė įkalinimo, nes Kauno apygardos teismo teisėjas E.Grigaravičius nusprendė, kad tokia bausmė prieštarautų teisingumo principui. Mat ši narkotikų prekeivė tvirtino, kad viena augina vaiką, be to, ji vėl laukiasi kūdikio.
Dešimtis milijonų litų turto sukaupęs, narkomafijos baronu vadinamas R.Taločka už milijoninės vertės ekstazio tablečių kontrabandą buvo nubaustas vos 3 metų laisvės atėmimo bausme, bet nekalėjo nė tiek. Jau po kelių mėnesių Kaišiadorių apylinkės teismas R.Taločką išleido į laisvę, nusprendęs, kad ekstazį "stumdančiam" veikėjui reikia prižiūrėti sunkiai sergančią žmoną ir tris vaikus.
Vienu stambiausių narkotikų prekeivių Vilniuje laikytam V.Ražanauskui, kuris net tris kartus slaptajam policijos agentui pardavė labai didelį kiekį narkotikų, taip pat pavyko išsisukti menka bausme. Prokurorai prašė įkalinti jį 12 su puse metų, bet teismas skyrė tik puspenktų metų, o jau po poros metų šis narkomafijos veikėjas buvo laisvėje. Taip nusprendusio teisėjo motyvas - narkotikų prekeivis turi mažametį vaiką.
Mat įstatymas leidžia, prisidengus tėvyste, nusikaltėliams išeiti į laisvę atlikus vos trečdalį paskirtos bausmės.
Iš viso vaikai ir nepilnamečiai narkomafijai - geriausias skydas nuo policijos kirčių. Į narkotikų prekybą įtraukiama vis daugiau jaunimo ir net paauglių, o jų įstatymas neleidžia net bausti.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas A.Sadeckas pasiūlė išplėsti sąrašą nusikalstamų veikų, už kurias nepilnametis gali būti baudžiamas nuo 14 metų, bet tuoj sulaukė Seimo teisininkų kritikos.
Dar svarbesni NSGK pirmininko siūlymai gerokai pailginti ankstesnio paleidimo terminus už narkotikų prekybą, kitus sunkius nusikaltimus nuteistiems asmenims, ypač tiems, kurie nepripažino savo kaltės, jau porą metų beviltiškai guli įstrigę Seimo stalčiuose.
Kodėl taip delsiama? Ar narkomafijos milijonai kartu su Lietuvos jaunuolių valia kartais neparalyžiuoja ir atskirų politikų, o gal net ir visų partijų valios?
Amžinatilsį ilgamečio Kriminalinės policijos biuro Narkotikų kontrolės valdybos vadovo A.Kvainicko paskaičiavimais, narkotikų prekybos apyvarta Lietuvoje jau artėja prie 3 milijardų litų ir vis auga.
Kas gali paneigti galimybę, kad dalis narkomafijos pelno nubyra ir į kai kurių partijų juodąsias kasas?
Dar nė vienai šaliai nepavyko visiškai likviduoti narkotikų prekybos. Tačiau riboti ją tikrai įmanoma. Norint pakirsti narkomafijos finansinius pagrindus būtina konfiskuoti jos turtą, neleisti legalizuoti pinigų.
Bet Lietuvoje nėra nė vienos sėkmingai baigtos pinigų plovimo bylos, o net įkliuvę teisėsaugai kvaišalų prekeiviai išvengia turto konfiskavimo, perrašę jį giminėms.
Narkomafija didins juodąją savo apyvartą tol, kol Seimas priims veiksmingus kovos su kvaišalų platinimu įstatymus. Bet ir geriausi įstatymai nieko nepakeis, jei teismai narkotikų prekeiviams bus tokie atlaidūs kaip iki šiol.
Apie tai teisėsaugininkai kalba jau ne vienerius metus. Greičiausiai teismų darbą narkotikų prekeivių bylose galėtų pagerinti Aukščiausiasis Teismas - jo senatui tereikėtų įvertinti įstatymų taikymo praktiką ir pateikti išvadas. Vietoj jų - mirtina tyla.