• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taikdariai tapo okupantais

Diena, kai pasaulį turėjo suvienyti olimpinė dvasia, bus amžiams aptaškyta krauju. Tuo metu, kai Pekine per Olimpiados atidarymą į padangę kilo įvairiaspalviai fejerverkai, Pietų Osetiją siaubė karo ugnys.

REKLAMA
REKLAMA

Priminsime, kad Pietų Osetija, kurioje gyvena apie 70 000 gyventojų, nuo Gruzijos atsiskyrė po 1991 – 1992 metų karo, per kurį žuvo apie 6000 žmonių. 1992 metais buvo pasiektos paliaubos, o Pietų Osetijoje, jos sostinėje Cchinvalyje, įsikūrė taikdariai iš Rusijos ir Šiaurės Osetijos.

REKLAMA

Norėjo atkurti konstitucinę tvarką

Pietų Osetijoje atmosfera kaito kelias pastarąsias savaites. Nepripažintos respublikos kovotojai kaltino Gruziją nuolatiniu kaimų apšaudymu, gruzinai savo ruožtu rodė pirštais į osetinus ir juos remiančius rusus.

Dar trečiadienį tarptautinė bendruomenė su palengvėjimu sutiko Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio pareiškimą. Jis teigė įsakęs šalies pajėgoms nutraukti ugnį Pietų Osetijos teritorijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Bet praėjo vos kelios valandos, ir situacija pasikeitė iš esmės. Gruzijos sunkioji artilerija, remiama karo lėktuvų, pradėjo plataus masto ataką prieš osetinus. Netrukus po to M.Saakašvilis paskelbė visuotinę mobilizaciją. Nors iš visų pusių skambėjo raginimai nutraukti kovas, gruzinai ryžtingai ėjo į priekį ir užėmė Pietų Osetijos sostinę Cchinvalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pat metu osetinai visam pasauliui skelbė apie gruzinų esą vykdomą etninį valymą ir prašėsi Rusijos pagalbos. Į tokius prašymus Rusija reagavo po kelių valandų. Į Pietų Osetiją buvo pasiųstos tankų kolonos, o gruzinų pozicijos - apšaudytos iš karo lėktuvų.

REKLAMA

Tbilisis atsakė šaukdamasis Vakarų pagalbos: "Rusija veržiasi į Gruzijos teritoriją".

Gruzijos premjeras Lado Gurgenidzė visiems separatistams paskelbė amnestiją ir pažadėjo, kad Pietų Osetijai, kaip ir anksčiau, bus užtikrintas autonomijos statusas. Pietų Osetija iš Gruzijos gali tikėtis ir 35 milijonų JAV dolerių (78 mln. litų) regionui atstatyti.

REKLAMA

Gruzija šia operacija pareiškė norinti "atkurti konstitucinę tvarką ir nuversti kriminalinį režimą Pietų Osetijoje".

Į valdžią po 2003 metų „rožių revoliucijos“ atėjęs M.Saakašvilis ne kartą žadėjo susigrąžinti atsiskyrusias Pietų Osetiją ir Abchaziją. Šias respublikas aktyviai remiančią Maskvą jis kaltina kėsinantis jas okupuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareiškimų metas

Maskva, tarytum patvirtindama Gruzijos prezidento kaltinimus, audringai reagavo į Tbilisio smūgius Pietų Osetijos separatistams - ypač po to, kai penktadienį anksti ryte gruzinų aviacija apšaudė Rusijos taikdarių bazę. Pranešama, kad bent 10 rusų taikdarių žuvo.

Netrukus po to Gruzija pranešė, kad trys rusų bombonešiai pažeidė Gruzijos sieną ir bombardavo policijos pastatą Karelio mieste. Po valandos dar keturi lėktuvai atakavo Gorio miestą. Vieną jų, kaip skelbia gruzinai, pavyko numušti.

REKLAMA

Rusija savo atsaką į Gruzijos veiksmus vadina teisėtu savo piliečių gynimu - dauguma osetinų turi Rusijos pilietybę.

Gruzijos nacionalinės saugumo tarybos narys Kacha Lamaja agentūrai "Reuters" pareiškė, kad šalis atsidūrė ant karo su Rusija slenksčio: "Jei tai dar ne karas, mes esame labai arti jo. Rusija įsiveržė į Gruziją, mes atakuojami".

REKLAMA

Apie karą amerikiečių televizijai CNN prabilo ir M.Saakašvilis. Jis pareiškė, kad ginti Gruziją yra ir Jungtinių Amerikos Valstijų interesas. "Rusija kariauja su mumis mūsų teritorijoje, - sakė Gruzijos prezidentas. - Nuo šiol tai ne tiktai Gruzijos reikalas - ir Amerikos. Gruzija taip pat yra laisvę mylinti šalis, tačiau šiuo metu atakuojama".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusus papiktino lietuviai

Tačiau smerkti Rusijos niekas neskubėjo. Tuo metu, kai M. Saakašvilis prašė Amerikos pagalbos, jos prezidentas Kinijoje stebėjo Olimpines žaidynes. Baltieji rūmai įspėjo, kad tolesnė konflikto, susijusio su Pietų Osetija, eskalacija iš Rusijos pusės gali labai pakenkti Rusijos ir JAV santykiams, tačiau tai buvo tik tušti žodžiai. Daug jų buvo prikalbėta ir Jungtinių Tautų Saugumo tarybos posėdžiuose. Šių buvo bent 4, tačiau visos pastangos priimti pareiškimą dėl padėties regione buvo bevaisės.

REKLAMA

Pareiškimą dėl padėties Gruzijos ir Osetijos konflikto zonoje padarė ir Lenkija su Baltijos šalimis, o tai labai nepatiko rusams. „Savo pareiškime jos (trys Baltijos šalys ir Lenkija) apkaltino Rusiją, nei daugiau, nei mažiau, - imperine ir revizionistine politika. Palieku jums spręsti apie panašaus pareiškimo kokybę ir savalaikiškumą. Tačiau noriu pasakyti, kad parinktos tokios nesuprantamos ir visiškai nelogiškos pozicijos - tikriausiai ciniškiausios ir nederamu laiku (skelbiamos) išraiškos formos. Būtent dėl tokių signalų ir įvyko tai, kas prasidėjo rugpjūčio septintąją Pietų Osetijoje“, - dėstė spaudos konferencijoje Rusijos užsienio reikalų viceministras Grigorijus Karasinas. -Žmonės, kurie priima neatsakingus ir nusikalstamus sprendimus, visuomet turi gauti tikslų ir aiškų atkirtį iš tarptautinės bendruomenės. Jis dar pabrėžė, kad „visi turi suprasti, kas pradėjo ir išjudino kraujo liejimo smagratį ir kas mėgina sustabdyti tą smagratį ir atkurti normalų gyvenimą šiame Kaukazo regione“.

REKLAMA

Rusai smogė gruzinams

O tuo metu, kol skraidė pareiškimai, tankų ir kulkosvaidžių šūviai žudė žmones. Kaip visada tokiuose konfliktuose, daugiausiai kentėjo civiliai. Kol kas skaičiai prieštaringi, tačiau manoma, kad žuvo apie 2000 civilių osetinų, o keli tūkstančiai buvo priversti palikti namus.

REKLAMA
REKLAMA

Įsiliepsnojo tikras karas, kurio Gruzija neatlaiko. Ir tai nenuostabu: Gruzijos armijoje 26 900 kariškių, 82 tankai ir 7 lėktuvai, o Rusija turi 641 000 kariškių armiją, 6717 tankų ir 1206 karinius lėktuvus. Argi prieš tokią galybę atsilaikysi? Tad jau sekmadienį Gruzija išvedė savo pajėgas iš separatistinio Pietų Osetijos regiono. BBC pranešė, kad Cchinvalį dabar kontroliuoja Rusijos kariai. Gruzija tai vadina ne pralaimėjimu, bet būtinu žingsniu, siekiant apsaugoti gyventojus nuo humanitarinės katastrofos.

Sekmadienį Gruzijos vyriausybė taip pat pranešė, kad į Gruzijai teisėtai priklausančias autonomines sritis naktį įvesta papildomai apie 10 000 Rusijos karių: 6000 įžengė į Pietų Osetiją per Rokų tunelį, 4000 - lėktuvais atgabenta į Abchazijos uostą Očamčirą.

Konfliktas šeštadienį persimetė ir į Abchaziją - dar vieną nuo Gruzijos atsiskyrusį regioną. Čia separatistų pajėgos surengė atakas prieš gruzinų karius, dislokuotus Tbilisio kontroliuojamoje ginčijamos Kodorio tarpukalnės dalyje.

Abchazijos užsienio reikalų ministras Sergejus Šamba sakė, kad tai, jog nepripažintos respublikos ginkluotosios pajėgos stumia Gruzijos kariuomenę iš Kodorio tarpukalnės, yra "visiškai teisėta akcija". Nors gruzinai paskelbė, kad jie nutraukė ugnį, rusų tai nestabdo – jie toliau atakuoja gruzinų armiją, bombarduoja jos karines bazes šalia Tbilisio.

REKLAMA

Rusijos ir Gruzijos lyderiai eskaluoja ir žodžių karą.

"Tai, ką jie daro, neturi nieko bendra su konfliktu, tai demokratijos naikinimas prie jų sienų", - sakė Gruzijos prezidentas M. Saakašvilis interviu BBC.

"Gruzijos valdžios veiksmai Pietų Osetijoje - tai, suprantama, nusikaltimas, ir visų pirma nusikaltimas savo paties tautai, - savo ruožtu pareiškė Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, kuris iš Pekino atskrido neplanuotai atskrido į Vladikaukazą. - Suduotas mirtinas smūgis pačios Gruzijos teritoriniam vientisumui, taigi didelė žala jos valstybingumui. Sunku įsivaizduoti, kad po visa to, kas įvyko, po to, kas tebevyksta, pavyktų įtikinti Pietų Osetiją įeiti į Gruzijos valstybės sudėtį".

O štai kaip konfliktą komentuoja JAV politologai ir analitikai. Į jų žodžius verta įsiklausyti ir Baltijos šalims. „JAV valstybės departamento pareigūnai leido aiškiai suprasti, kad JAV į karinį konfliktą savo pajėgų tikrai nesiųs. Vladimiras Putinas, kalbėdamas Vladikaukaze labai aiškiai pasakė, kad tai jų įtakos sfera ir jie susitvarkys, tad Jungtinėse Valstijose tai buvo suprasta, kad kištis neverta, - sakė žvalgybos ir analitikos specialistas Džordžas Fridmanas. – Šalys, atsiskyrusios nuo Rusijos ir ieškančios prieglobsčio Vakaruose, kad jais pagasdintų rusus, turi pagalvoti, ar rusai ko nors bijo“.

Dž. Bušo administracija neturi pasirinkimo. Palaikyti Gruziją ji gali tik žodžiais, nepiktindama rusų, nes šie JAV reikalingi tam, kad padėtų sutramdyti Irano branduolines ambicijas. Irano problema šiuo metu darbotvarkėje yra gerokai aukščiau ir svarbiau nei Gruzija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų