Neperšalkime!
Staiga atšalus orams ne vienas per vėlai iš spintos išsitraukęs šiltesnį rūbą pajutome pirmuosius peršalimo požymius: varva nosis, kamuoja čiaudulys, kosulys. Vieni į šiuos lengvus negalavimus nekreipiame dėmesio, kiti bandome sveikatą pataisyti vaistažolių arbatomis ar didesnėmis vitamino C dozėmis. Sunkesniais peršalimo atvejais gali prireikti ir antibiotikų.
Žinoma, dabar ne laikas pradėti mąstyti apie organizmo grūdinimą - apie tai reikėjo galvoti kur kas anksčiau. Tačiau kol nesugriebė rimtesni negalavimai, atsparumą ligoms įmanoma padidinti.
Visų pirma medikai pataria kasdien valgyti daug natūralių vitaminų turinčių šviežių vaisių ir daržovių. Kvėpavimo takų ligų padės išvengti šaltalankių uogos, spanguolės, bruknės. Daug vitamino C yra ir citrusiniuose vaisiuose, kiviuose, raugintuose kopūstuose. Pajutus pirmuosius peršalimo požymius patartina sukramtyti kelias česnako skilteles, pagraužti svogūno, neišsigąsti krienų aštrumo. Jei šių daržovių negalite valgyti vienų, pasidarykite sumuštinių: ant duonos užtepkite sviesto ir pridėliokite česnako, svogūnų gabalėlių, užtepkite tarkuotų krienų.
Virusus efektyviai naikina česnakinis vanduo (reikia sutarkuoti kelias skilteles vidutinio dydžio česnako, užpilti maždaug 40 laipsnių temperatūros vandeniu ir palaikyti porą valandų. Paruoštą skystį lašinti į kiekvieną šnervę po kelis lašus kas 2-3 valandas). Tiesa, nereikėtų pamiršti, jog česnakinis vanduo vartojamas tik šviežias - gamintas tą pačią dieną.
Pakilus kūno temperatūrai, neskubėkite gerti karštį mažinančių vaistų (karštis naikina ligos sukėlėjus!). Temperatūrą tabletėmis patariama mažinti tik tuo atveju, jei labai prastai jaučiatės ir jei ji viršija 38,5 laipsnio.
Kūno temperatūrą galima sumažinti ir be medikamentų: reikia kūną apsitrinti šaltu drėgnu rankšluosčiu, apsivynioti šalta drėgna (geriau - sudrėkinta sūriu vandeniu) antklode ir, šiltai užsiklojus, kurį laiką pagulėti.
Prasidėjus gerklės uždegimui, savijautą pagerins liaudyje nuo seno vartojama efektyvi gydomoji priemonė - kojų kaitinimas (kojas galima kaitinti, jei kūno temperatūra neviršija 38,5 laipsnio karščio). Kojas reikia kaitinti vakare, maždaug dešimt minučių prieš miegą. Į karštą vandenį galima įberti druskos, garstyčių miltelių. Pasikaitinus kojas būtina sausai nušluostyti, padus ištepti eukalipto aliejumi, terpentinu, medumi ar krienų sultimis, užsimauti šiltas kojines ir skubiai atsigulti į lovą. Patikėkite - rytą jausitės nepalyginti geriau!
Gerklės uždegimą efektyviai slopina ir kompresai ant kaklo: gabalėlis vatos ar marlės suvilgomas į pašildytą aliejų ir, apvyniojus kaklą, uždengiama plastmasiniu maišeliu bei užrišama šiltu šaliku. Tinka ir pakaitinta sausa druska, kurią reikėtų skubiai suberti į vilnonę kojinę ir apvynioti kaklą.
Kosulį mažina įvairios inhaliacijos (kvėpuojama vandens, į kurį įberta eukalipto lapų, levandos žolių ar pušies spyglių ar įlašinta žolių aliejų, garais), krūtinės bei nugaros kompresai (naudojama terpentino, eukalipto tepaliukai, tinka ir karštos trintos bulvės, maišeliai su pakaitinta rupia druska ar smėliu).
Na, o ką patarti, jei artinasi nelengvai įveikiamas gripas? Pasak gydytojų infektologų, ši ūmi kvėpavimo takų liga skiriasi nuo peršalimo ligų, nes yra kur kas pavojingesnė, gali baigtis mirtinomis komplikacijomis.
Pagrindiniai gripo simptomai yra smarkus kosulys, aukšta temperatūra, didžiulis nuovargis, galvos skausmas. Tokie negalavimai gali kamuoti daugiau nei dešimt parų! Gripas ypač pavojingas vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms bei sergantiesiems lėtinėmis plaučių ar inkstų, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, ŽIV infekuotiems asmenims, kt.
Gydytojų teigimu, patikimiausia apsisaugojimo nuo gripo priemonė - skiepai. Tačiau skiepytis reikia ne tada, kai jau pradedami registruoti susirgimai gripu, o gerokai anksčiau.
Ir dar vienas bendras patarimas: išmokite derinti darbą ir laisvalaikį, nepervarkite, venkite stresų. Na, o jei pajutote pirmuosius peršalimo simptomus, nelaukite, kol liga "įsivažiuos" - pasilepinkite, pagulėkite, gerkite daug skysčių, valgykite kuo daugiau vitaminingų vaisių ir daržovių, prireikus kvieskitės gydytoją, nes uždelsus gydymą gali tekti susidurti su pavojingomis komplikacijomis.