Toksoplazmozės labiausiai turėtų saugotis nėščios moterys
Toksoplazmozė - tai zoonozių grupei priskiriama liga, kurią sukelia į organizmą patekę mikroorganizmai (toksoplazmos). Ši liga paplitusi visame pasaulyje, tačiau suaugusiems žmonėms, išskyrus nėščias moteris, nėra labai pavojinga. Nėščiosios toksoplazmozės turėtų labai saugotis, nes ji vaisiui kelia mirtiną pavojų.
Pasak Kauno klinikinės infekcinės ligoninės Suaugusiųjų ligų diagnozės ir profilaktikos skyriaus vedėjos gydytojos Virginijos Mačionienės, dažniausiai šia liga užsikrečiama valgant toksoplazmozėmis užkrėstą ir nepakankamai termiškai apdorotą mėsą, ypač jautieną. Šeimininkės, anot gydytojos, turėtų visiems laikams atsisakyti įpročio ragauti žalią mėsą, tikrinti, ar farše pakanka druskos - jei mėsa užkrėsta, susirgimas garantuotas!
Toksoplazmoze dažnai užsikrečiama ir nuo naminių gyvūnėlių, ypač kačiukų. Mat šių gyvūnų organizme toksoplazmos dauginasi ir su išmatomis, o kartais ir su šlapimu, patenka į aplinką. Jei tokį pavojingais mikroorganizmais aplipusį katinėlį paglostysite ir gerai nenusiplovę rankų sėsitės prie stalo, be jokios abejonės, toksoplazmų pateks ir į jūsų organizmą.
Yra pasitaikę, kuomet toksoplazmoze užsikrėtė ir nelaikantys kačių ar kitų naminių gyvūnų žmonės, todėl galima daryti išvadą, kad ligos sukėlėjas plinta ir kitokiais keliais.
Į organizmą patekę ligos sukėlėjai su krauju nunešami į nervus, akis, širdies ir griaučių raumenis, kepenis ir ten pradeda sparčiai daugintis. Kaip minėta, suaugusiam žmogui toksoplazmozė dažniausiai praeina be didesnių negalavimų: paskauda galvą, vargina silpnumas, gali šiek tiek pakilti temperatūra, kartais padidėja periferiniai limfmazgiai. Tai darbingumo nesutrikdo. Sunkesniais atvejais (tačiau jie pasitaiko labai retai) ligonis vemia, jam gali pradėti dvejintis akyse, sutrinka regėjimas, prasideda plaučių ar širdies raumens uždegimas, gali sutrikti centrinės nervų sistemos veikla.
Toksoplazmoze, anot gydytojos Virginijos Mačionienės, pavojingiausia susirgti nėščiosioms. Mat toksoplazmos per placentą, per bendrą motinos ir vaisiaus kraujotaką, patenka į vaisių. Paveiktas šių mikroorganizmų, kūdikis gali gimti negyvas arba apsigimęs.
Pasitaiko, kai nėštumo metu motina nepajaučia jokių ryškesnių negalavimų. Nenustačius ligos gydymas neskiriamas ir tik gimus nesveikam kūdikiui bei atlikus atitinkamus tyrimus paaiškėja, kokia liga nėščioji buvo užsikrėtusi nešiodama kūdikį. Kartais kūdikis gimsta lyg ir sveikas, tačiau jam augant bei vystantis ima ryškėti tam tikros sveikatos problemos, pavyzdžiui, centrinės nervų sistemos pakenkimas, aklumas. Neretai tokių negalavimų priežastys - kad mažylis serga įgimta toksoplazmoze - kaip tik ir paaiškėja atlikus kompiuterinę tomografiją ar paskyrus specialius kraujo (imunologinius) tyrimus.
Kad tokių naujagimių apsigimimų nepasitaikytų, išsivysčiusiose užsienio šalyse, anot gydytojos Virginijos Mačionienės, imunologiniai tyrimai, nustatantys, ar nėščioji neužsikrėtusi toksoplazmoze, nemokamai atliekami kiekvienai kūdikio besilaukiančiai moteriai. Kauno klinikinėje infekcinėje ligoninėje toks tyrimas nemokamai atliekamas tik toms nėščiosioms, kurios turi šeimos gydytojo ar akušerio-ginekologo siuntimą konsultuotis dėl minėtos ligos (kai kyla įtarimas, kad nėščioji gali būti užsikrėtusi toksoplazmoze).
Išsitirti kraują dėl galimos toksoplazmozės gali kiekvienas panorėjęs žmogus, tačiau už tokį tyrimą (jis yra kompleksinis, susidedantis iš trijų atskirų tyrimų) reikia mokėti (pilno tyrimo kaina - apie 90 litų).
Toksoplazmozę galima gydytis ambulatoriškai. Vaistai yra gana brangūs, tačiau jei diagnozuojama ūmi toksoplazmozės forma, skiriami kompensuojamieji vaistai (tereikia mokėti pusę jų kainos). Kauno klinikinėje infekcinėje ligoninėje toksoplazmozei gydyti šiuo metu yra iš labdaros skirtų kokybiškų vaistų. Jie ligoniui išrašomi nemokamai.
Profilaktika
Kad išvengtumėte toksoplazmozės, gydytoja Virginija Mačionienė pataria visų pirma laikytis švaros, asmeninės higienos. Grįžus iš darbo darže ar sode, sutvarkius kačių ar kitų gyvūnėlių fekalijas būtina kruopščiai su muilu nusiplauti rankas. Jei bute laikote katę, reguliariai valykite jos fekalijas. Būtina reguliariai atlikti naminių gyvūnėlių dehelmetizaciją. Negalima leisti katėms ir kitiems naminiams gyvūnams būti smėlio dėžėse, kuriose žaidžia vaikai.
Reikia valgyti tik gerai termiškai apdorotą mėsą. Kepsnį, totorišką bifšteksą ar kitus patiekalus patartina užsisakyti tik nepriekaištingos reputacijos maitinimo įstaigose, o jei šiuos patiekalus gaminatės namuose, turėtumėte patikrinti, ar mėsa neužkrėsta.