• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

SOLIARIUMŲ BUMAS VIS DAR TĘSIASI?

Sandra Bytautienė

Prieš kelis šimtus metų iš odos baltumo buvo sprendžiama apie žmogaus padėtį visuomenėje: kuo blyškesnė odos spalva, tuo kilmingesnis asmuo. Vėliau atsirado deginimosi kultas - kuo tamsesnė oda, tuo gražiau.

REKLAMA
REKLAMA

O dabar daugelis yra sunerimę dėl nepageidaujamo ultravioletinių spindulių poveikio, soliariumų žalos, pagreitėjusio odos senėjimo. Kaip yra iš tikrųjų?

REKLAMA

Ultravioletiniai spinduliai

Žmogų veikia ultravioletiniai A, B (UVA, UVB) spinduliai. Jie skiriasi bangos ilgiu. Paprastai oda, besigindama nuo saulės spindulių, stengiasi išskirti kuo daugiau odos pigmento - melanino. Melaninas rusvai nudažo odą. Žmogaus odoje yra mažiausiai karščio receptorių, todėl į odos perkaitimą reaguojama pavėluotai. Per ilgai kaitinantis galima "sudegti". Kelis kartus gyvenime nudeginus odą, galima išprovokuoti odos patologinius pakitimus: dėmelių, apgamų ar net melanomų (odos vėžio) atsiradimą.

REKLAMA
REKLAMA

Soliariume UVA ir UVB spinduliai suderinti vieni su kitais ir dozuojami lempų, kurios tiesiogiai ir sąlyginai mažu atstumu veikia žmogaus odą. Toks spindulių veikimas turėtų būti atsakingai dozuotas, atsižvelgiant į žmogaus odos tipą, sveikatos būklę, vartojamus vaistus, kosmetiką bei amžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Soliariume galima degintis saugiai

Negalima teigti, kad soliariumas būtinai sukelia odos patologiją, vėžines ligas. Svarbu tinkamai riboti laiką. Pradžioje rekomenduojami ne ilgesni nei 5 minučių seansai. Oda pratinama prie spindulių. Kuo oda tamsesnė - tuo kaitintis galima ilgiau. Norint suteikti odai gražaus rudumo, užtenka dešimties seansų soliariume per keturias savaites. Paskui pakanka vieno karto per savaitę įdegimui palaikyti. Per parą leistinas ne daugiau kaip vienas seansas. Reikia vengti tą pačią dieną lankytis soliariume ir degintis saulėje.

REKLAMA

Pirmo tipo oda labai jautri, ji ne įdega, o nudega, atsiranda pūslių. Žmonėms, kurių oda tokia jautri, soliariumuose lankytis draudžiama. Antro tipo oda - jautri, bet įdeganti. Trečio tipo - nelabai jautri, švelniai įdega, retai nudega, o ketvirto - nejautri, įdegis sunkiai matomas.

Mūsų krašto gyventojų oda dažniausiai yra pirmo ar antro tipo. Anot gydytojų, į soliariumus galėtų eiti nebent tie, kurių oda trečio ar ketvirto tipo. Mėlynakiams šviesiaodžiams soliariumo reikėtų atsisakyti ir rinktis kitas įdegio priemones. Taip pat tai itin aktualu tiems, kurie turi daug apgamų arba kenčia nuo bėrimų. Deginimasis soliariume vėžį sukels ne kiekvienam apsilankiusiam soliariume - tai priklauso nuo žmogaus odos tipo, kiek turima apgamų, pigmentinių dėmių, strazdanų.

REKLAMA

Soliariumas netinka jaunesniems nei 16 metų, vartojantiems vaistų, didinančių jautrumą ultravioletiniams spinduliams, tiems, kurių jautri, greitai nudeganti oda, taip pat tiems, kurie buvo smarkiai nudegę saulėje (ypač jei tai nutiko vaikystėje), strazdanotiems, blondinams ar raudonplaukiams, turintiems daug apgamų, tiems, kurių giminaičiai sirgo odos vėžiu. Kad soliariumo spinduliai nepažeistų akies tinklainės, turi būti naudojami specialūs apsauginiai akiniai. Svarbu atsiminti, kad užsimerkus ar užsidėjus įprastus saulės akinius ar uždengus akis vatos tamponais, nuo ultravioletinių spindulių, galinčių žaloti akies rageną, neapsisaugoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Soliariumų lempos

Soliariumai klientams siūlo pasikaitinti po įvairaus stiprumo lempomis. Todėl pirmą kartą čia užsukusiems būna sunku susigaudyti, ką reiškia lempas apibūdinantys "turbo", "mega", "ultra". Taip soliariumuose lempos skirstomos pagal stiprumą. Kiekvienas lankytojas turi pasirinkti jas pagal savo odos tipą ir tai, kelintą kartą lankosi soliariume.

REKLAMA

Silpniausios lempos paprastai prilygsta vasaros dienos saulės spinduliams. Pačios stipriausios skleidžia dukart intensyvesnius spindulius nei silpnosios. Kuo lempos stipresnės, tuo trumpiau galima po jomis degintis. Kaitintis 5 minutes po intensyvaus veikimo lempomis yra tas pat, kas 12 minučių po silpnesnėmis.

REKLAMA

Skirtingos ir vertikaliųjų bei horizontaliųjų soliariumų lempos. Vertikaliuosiuose soliariumuose paprastai šviečia stipresnės lempos, nes jos nuo kūno būna toliau. Šiuose soliarumuose galima tolygiau įdegti. Juos dažniau nei horizontaliuosius renkasi ir uždarų ankštų patalpų baimę jaučiantys žmonės. Horizontaliųjų soliariumų mėgėjus kartais galima atpažinti iš vieno šviesesnio šono. Toje pusėje, kur soliariumo kabina užsidaro, kartais lieka tarpelis. Šių soliariumų pranašumas - stipresnės lempos veidui, nes jis paprastai įdega sunkiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai soliariume yra aukštos ir žemos įtampos lempų. Aukštos įtampos lempų galingumas yra nuo 400 W iki 2,5 kW. Jomis išgautas įdegis matomas jau po kelių valandų, tačiau išlieka neilgai. Šios lempos yra pritaikytos kūno sritims, kurių įdegis greitai pranyksta: veidas, iškirptė, rankos. Žemos įtampos lempų galingumas neviršija 160-180 W. Šiomis lempomis išgautas įdegis tampa matomas per 2-3 dienas, tačiau jis yra patvaresnis.

REKLAMA

Paprastai lempų galiojimo terminas - 5 metai. Tačiau jei lempa jau švietė apie 500-700 valandų, ją reikia pakeisti, nes kitu atveju tai pakenks įdegio kokybei bei sveikatai. Moderniuose soliariumuose, jei lempos yra viršijusios 500-700 valandų laiką, aparatas paprastai nustoja dirbti. Kada buvo pakeistos lempos ir kiek pradirbo valandų, jums privalėtų atsakyti soliariumo darbuotojai.

REKLAMA

Vadovaujantis galiojančia higienos norma, leidžiama naudoti pirmo ir antro tipo soliariumo įrenginius. Tačiau pastebėta, kad net ir antro tipo įrenginiuose aptinkamos ketvirtojo tipo soliariumų lempos, kurios šiaip jau yra skirtos gydymo tikslams. Ketvirto tipo lempos pradėtos montuoti daugelyje soliariumų, nes joms švitinant įdegama greičiau. O į pirmo ir antro tipo soliariumus reikia ilgiau vaikščioti, kol oda įgauna rudą atspalvį. Pagal higienos normą taip neturėtų būti, tačiau, kita vertus, elektrotechninių prietaisų įrengimo saugos standartai šito nedraudžia. Vis dėlto tokiuose soliariumuose turi būti labai griežtai reglamentuotas deginimosi laikas, nes šios lempos yra skirtos gydymui, o ne grožiui. Prieš deginimąsi būtina pasitarti su gydytoju.

REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, būtų idealu, kad soliariumuose dirbtų bent minimalų medicininį išsilavinimą turintis asmuo, tačiau vargu ar dabar tai įmanoma.

Visiems susiruošusiems į soliariumą arba poilsiauti šiltuosiuose kraštuose medikai pataria vartoti betakaroteną ir kitus antioksidantus - vitaminus A, C, ir E. Juos vartojant oda įdega kur kas lygiau, neatsiranda pigmentinių dėmių. Saikingas deginimasis soliariume yra profilaktinė priemonė sezoninėms depresijoms, atsiradusioms dėl šviesos stygiaus dažniausiai žiemą ir ypač pavasarį, gydyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų