• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

SVEIKATA

Auksinis ūsas - naminis ženšenis?

Ne ant vienos palangės galima pamatyti vazone auginamą augalą, kuris, kaip sakoma, yra vaistas nuo visų ligų. Tai - auksinis ūsas, kitaip dar vadinamas naminiu ženšeniu, Tolimųjų Rytų ūsu, gyvuoju plauku, Veneros plauku, o mokslinėje literatūroje - kvapniąja kalizija (Callisia fragrans).

REKLAMA
REKLAMA

Vaistas nuo visų ligų

Namuose kalizijos užauga iki metro aukščio ir turi dvejopus ūglius - vieni augina stačią lapų skrotelę, kiti driekiasi horizontaliai ir labai lengvai įsišaknija. Kartais jos pražysta smulkiais žiedeliais, sutelktais šluotelės formos žiedyne.

REKLAMA

Liaudies medicinos žinovai teigia, kad auksinis ūsas iš tiesų yra "auksinis" jame esančių biologiškai aktyvių medžiagų ir reikiamų elementų požiūriu. Chemijos ir farmacijos akademijos mokslininkų duomenimis, dideli veikliosios medžiagos kiekiai yra kalizijos šoniniuose ūgliuose - ūsuose. Sakoma, kad žinant ir tinkamai vartojant auksinį ūsą, galima gyventi nesergant daugybę metų. Liaudies medicinoje kalizijos sultimis ir užpiltinėmis gydo virškinamojo trakto ligas, bronchų astmą, žaizdas, vėžį, nudegimus ir net priklausomybę nuo nikotino ir alkoholio. Augalo sultyse yra daug organizmui svarbių medžiagų - geležies, chromo, vario. Jomis suvilgytos greičiau gyja žaizdos, tinka gydyti sumušimus, nudegimus. Sultys taip pat gydo opaliges, varo tulžį, veikia kaip diuretikas, gydo reumatą, kai kurias akių ir kitų organų infekcijas. Jos taip pat tonizuoja ir stiprina organizmą, slopina uždegimus.

REKLAMA
REKLAMA

Labai vertinamos sultys

Kalizijos sultyse esančios biologiškai aktyvios medžiagos priskiriamos flavonoidų (flavonolų) ir steroidų (fitosteroidų) grupei. Flavonoidai - medžiagos, esančios aukščiausios pakopos augaluose. Dauguma jų pigmentų suteikia įvairiems augalų organams spalvą, kiti - rauginių medžiagų pradininkai. Kai kuriems flavonoidams būdingas antiseptinis poveikis ir vitamininis aktyvumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalizijos sultyse, be flavonoidų, yra steroidų (fitosterolių) grupė. Steroidai plačiai paplitę gyvūnų ir žmogaus organizme, jie atlieka biologinių reguliatorių funkciją. Jiems priklauso D grupės vitaminai, tulžies rūgštys, steroidiniai hormonai. Beta sitosterolis priklauso cheminių junginių fitosteroidų grupei, jam būdingas estrogeninis aktyvumas (daro įtaką baltymų biosintezei) ir antisklerotinis, priešnavikinis, antibakterinis poveikis. Beta sitosterolis vartojamas sutrikus medžiagų apykaitai (padidėjus cholesterolio kiekiui), gydant endokrininės sistemos ligas, prostatitą, prostatos adenomą. Šiuo metu aktyviai tiriamas šios medžiagos priešnavikinis aktyvumas.

REKLAMA

Be biologiškai aktyvių medžiagų, kalizijos sultyse aptikti tokie svarbūs žmogaus organizmui elementai kaip chromas, nikelis, geležis, varis. Vis dėlto prieš pradėdami savarankiškai gydytis, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju, nes iš šio augalo pagaminti preparatai gali sukelti stiprią alergiją, pažeisti balso stygas ir panašiai.

REKLAMA

Kaip vartoti auksinį ūsą

* UŽPILUI naudojami augalo lapai. Užpilas vartojamas diabetui, pankreatitui, kepenų ligoms, virškinamojo trakto ligoms gydyti bei organizmui valyti.

Spiritinei trauktinei gaminti naudojami šoniniai ūgliai, sudaryti iš rudai violetinių mazgų, arba sąnarėlių, tarp kurių yra dalelių. Augalas tuomet yra tinkamas vaistams, kai jame jau yra 8 - 10 sąnarėlių. Reikia paimti 30 - 40 dalelių (koncentracija gali kisti), susmulkinti ir užpilti litru degtinės, palaikyti tamsioje vietoje 10-15 dienų, kas kiek laiko supurtant. Trauktinė tampa tamsiai violetinės spalvos, tada ją reikia nukošti ir laikyti tamsioje vėsioje vietoje. Kartais trauktinei naudojamas visas augalas, paliekant toliau augti tik jo viršūnę. Įvairios koncentracijos trauktinė naudojama tiek išoriniam gydymui, tiek gerti gydant osteochondrozę, sutrenkimus, tuberkuliozę, bronchinę astmą, pneumoniją, pooperacines sąaugas, polipus, fibromas, miomas ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

* NUOVIRAS gydo kepenų ir virškinimo trakto ligos, šalina iš organizmo šlakus; jis geriamas profilaktiškai dėl peršalimo ligų. Tinka visos augalo dalys. Lapai ir stiebai susmulkinami, užpilami šaltu vandeniu, užverdama, nukeliama nuo ugnies ir palaikoma dar 6 - 7 valandas. Perkošiama, laikoma vėsiai ir tamsiai.

REKLAMA

* TEPALAS ruošiamas iš augalo lapų ir stiebų košelės arba sulčių bei riebaus pagrindo (vaikiško kremo ar vazelino). Toks tepalas naudojamas gydant trofines opas, odos ligas ir sumušimus, sąnarių ligas. Preparatus kiaulės arba barsuko taukų pagrindu rekomenduojama naudoti sąnarių ligoms gydyti ir įtrinti persišaldžius.

REKLAMA

* ALIEJUS iš kalizijos tinkamas naudoti masažui, įtrynimams, gydant artritus ir artrozes, taip pat ir odos ligas. Augalo ūsai susmulkinami, užpilami aliejumi ir laikoma 40 laipsnių karščio orkaitėje 8 valandas. Tada perkošiama ir laikoma tamsiai bei vėsiai.

Gydant auksiniu ūsu, be cukraus kiekio sumažėjimo kraujyje, jaučiamas savijautos pagerėjimas, atgaunamos jėgos, padidėja darbingumas, sumažėja troškulys. Reguliariai vartojant auksinio ūso užpilą, išsivalo virškinamasis traktas, nebevargina rėmuo, normalėja tuštinimasis. Valomas organizmas, šalinami teršalai, smulkūs akmenys ir smėlis iš inkstų, traukiasi inkstų bei šlapimtakių akmenligė. Kai išsivalo organizmas, žmogus tampa aktyvesnis ir darbingesnis, daugeliui pagerėja regėjimas ir sumažėja kraujospūdis. Kalizijos užpilą galima vartoti nuolat kaip profilaktinę priemonę, nes jis, galima sakyti tinkamas visais atvejais.

Paruošė Irena ZUBRICKIENĖ

Laimos GRIGAITYTĖS nuotr.

2008 10 14

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų