Tas kraugerys uodas...
"Kuo tolyn, tuo daugiau uodų, - skundžiasi Marija L. iš Kauno rajono - Ir kiekvienais metais jie vis didesni ir agresyvesni. Pirktos priemonės ne visada padeda. O kai kurie šeimos nariai yra labai alergiški uodų įkandimams - ima niežėti, pakasius pasidaro "žiaurios žaizdos". Ką daryti, gal yra kokių nors tepalų, tablečių ar arbatų, kurios padidintų atsparumą tų gyvių įkandimams?"
Uodų įkandimai dažniausiai būna nepavojingi, tačiau įkandimo vietą labai niežti, todėl besikasydamas žmogus gali užsikrėsti antrinėmis infekcinėmis odos ligomis. Įkandus uodui, į žmogaus organizmą gali patekti ligų sukėlėjų, jautresniems žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos. Uodų įkandimas dažniau sukelia (ypač vaikams) vadinamuosius dilgėlinės tipo bėrimus: įkandimo vietoje atsiranda pūkšlė, oda parausta, paburksta ir ją labai niežti.
Kokia pirmoji pagalba? Tai priklauso nuo reakcijos ir simptomų. Jeigu pasireiškia tik paraudimas, niežėjimas - pakanka nereceptinių vaistų, mažinančių skausmą, patinimą. Šaltis veikia teigiamai, tad galima įgėlimo vietoje pridėti leduką ar šaltą kompresą. Pirmi keli įkandimai dažnai nesukelia jokios reakcijos, tačiau ilgai išsilaikęs tinimas, perštėjimas gali būti signalas, jog reikia pasisaugoti. Tokiam žmogui būtina naudoti priemones nuo vabzdžių.
Apsaugos priemonės. Vaistinėse siūloma įvairių repelentų, kuriuose esančios cheminės medžiagos atbaido uodus. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kam jie skirti. Perkant reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ar preparatas skirtas tik apsaugai nuo uodų, ar padeda išvengti ir bičių įgėlimų.
Dabar galima įsigyti ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams ar kūdikiams skirtų priemonių. Jomis purškiami vežimėlio kraštai, užuolaidos, o jeigu jos skirtos kūnui, svarbu įsigyti saugią priemonę, kad būtų tinkama vaikui, nes jis gali, pavyzdžiui, palaižyti pateptą vietą. Norint efektyviai apsisaugoti nuo vabzdžių, reikia reguliariai pasipurkšti ar pasitepti. Ant kiekvienos priemonės pakuotės nurodyta, kiek valandų ji yra veiksminga.
Taip pat nėra įrodyta, tačiau manoma, kad džiovinti melisos lapai, gvazdikėlių aliejus atbaido uodus. Todėl galima pabandyti gerti melisos arbatą arba prieš važiuojant į gamtą išgerti 2-3 alaus mielių tabletes, kurių veikimo mechanizmas nuo uodų nėra aiškus, bet kai kam padeda.
Paruošė Sandra Putrūnaitė