• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Kai išsišauna pėdos kauliukas...

Dailiomis kojų pėdomis, kaip ir dailiomis rankomis, ne visi galime pasigirti. Tai priklauso ir nuo to, ką paveldime, ir nuo to, kaip tas savo galūnes prižiūrime. Rankas po "šlapių" ir kitokių darbų dar prisiruošiame bent jau patepti kremu (nekalbant apie rankų masažą ir voneles joms), o kojų pėdas, kurios dirba nei kiek netrumpiau nei rankos (o gal dar intensyviau), dažnai paliekame likimo valiai. Bet juk jas dažnai visai dienai tiesiog "įkalame" į batus. Ypač kenčia moterų kojų pėdos.

REKLAMA
REKLAMA

Kauno medicinos universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos gydytojas ortopedas traumatologas Gintautas Pocius sako, kad bėdų su pėdos kauliuku daugiausia turi moterys - 80 proc. ligonių. Būna, kad tokia netikusi "konstrukcija" paveldima, tačiau neretai dėlto kalti ir dizaineriai, kurie kuria gana nepatogią, tačiau ekstravagantišką avalynę. Žinoma, smailianosė ir aukštakulnė avalynė daro koją grakštesnę, tačiau palaipsniui tas grožis ima žaloti kojas. Avint tokius batus greit pavargsta kojos, dažnai išsikiša pėdos kauliukas, iškrypsta padikaulis. Ilgainiui kojas ima varginti aštrūs skausmai, deformuojasi avalynė (o jei pėdos kauliukas smarkiai progresuoja, tai avalynę tenka pirkti numeriu ar dviem didesnę) ir kojas tenka operuoti.

REKLAMA

Pėdos kauliuko operacija yra pakankamai sudėtinga (sudėtingumą nustato ortopedas traumatologas). Jos metu yra pašalinamos ataugos nuo kojos didžiojo piršto sąnario, tiesinamas padikaulis, dažnai "sukalant" jį varžtais ar vinimis. Jei pėdos kauliukas ir padikaulis smarkiai iškrypę, greičiausiai koja bus tvirtinama varžtais, kuriuos maždaug po 3 savaičių teks išimti. Lengvesniu atveju kaulai yra tvirtinami ne varžtais, o metalinėmis smeigėmis, kurias kojoje gali tekti nešioti visą likusį gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Operacija, beje, kaip ir visos kitos operacijos, nėra maloni jau vien dėlto, kad ligonis gauna narkozę. Taip pat į tam tikrus kojos pėdos ir čiurnos taškus suleidžiami nuskausminamieji, kad operuojamasis nieko nejustų. Pirmosiomis dienomis po operacijos gali kamuoti smarkūs skausmai - juk pjautas kaulas! Paprastai keletą dienų operuotos kojos neleidžiama priminti (tai vėlgi labai individualiai - priklauso ne tik nuo kauliuko išsišovimo dydžio ir padikaulio iškrypimo, bet ir nuo gydytojo pasirinkto operavimo metodo). Jeigu koja sėkmingai gyja, visa pėda leidžiama minti maždaug po pusantro mėnesio. Tiek laiko tenka avėti ir specialų ortopedinį batą. Tą pusantro mėnesio kiekvieną dieną reikia didįjį operuotos kojos pirštą mankštinti, masažuoti, daryti jūros druskos voneles, nevarginti kojos, laikyti ją pakėlus aukščiau ne tik naktį, bet ir dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, kartais vienu metu operuojami abiejų kojų pėdų kauliukai. Tuomet tenka pirmosiomis dienomis po operacijos pratintis vaikščioti ant išorinių pėdų pusių.

- Maždaug po pusantro mėnesio sugyja kaulas, - aiškina gydytojas G. Pocius, - tada ligoniui leidžiama minti visa pėda. Dabar jau galima bandyti prisitaikyti avalynę žema plačia pakulne, į bato vidų įsidėti specialų supinatorių.

REKLAMA

Po pėdos kauliuko operacijos žmogus paprastai nedarbingas būna apie trejetą mėnesių. Koja gali patinti, skaudėti, todėl patariama ją kuo mažiau varginti. Po ranka būtina turėti skausmą ir tinimą mažinančių tepalų.

Keletas ortopedo traumatologo Gintauto Pociaus patarimų, kaip išvengti kojos pėdos kauliuko operacijos:

REKLAMA

*Neavėkite smailianosės ir avalynės labai aukšta pakulne. Jei jau negalite atsispirti šiam norui, tai avėkite ją kuo trumpiau, o nusiavus reikėtų nepatingėti padaryti kojoms masažą ir druskos vonelę.

*Prieš apsiaudami bet kokią avalynę, o jei smailianosę - tai būtinai, nepamirškite tarp didžiojo ir antrojo kojos pirštų įsidėti silikoninius tarppirščius - jų būna pirkti ortopedijos priemonių parduotuvėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

*Prižiūrėkite savo kojų pėdas! Nenuvarginkite jų. Įvertinę dienos tempą ir darbus, pasirinkite atitinkamą avalynę. Vakarais palepinkite kojas įvairiomis vaistažolių (ramunėlių, mėtų, melisos ir kt.), jūros druskos vonelėmis, pamasažuokite jas, patepkite maitinančiu kremu. Įsigykite masažo kilimėlį kojoms. Jei negalite, tai kuo dažniau vaikščiokite basomis po smėlį, per akmenis ar tiesiog pieva.

*Miegodami pakelkite kojas aukščiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų