• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Ir kaljano dūmas toks pat kenksmingas

Atrodo, jog apie rūkymo žalą jau tiek prikalbėta, kad visai nereikėtų iš naujo aušinti burnos. Tačiau dar kartą grįžti prie šio žalingo įpročio paskatino Lietuvoje vis labiau įsigalinčios rytietiškos tradicijos. Dabar jau beveik kiekvienas mūsų tautietis, grįžtantis iš Egipto, Tuniso, Turkijos ar kitų Azijos šalių, namo būtinai gabenasi egzotišką suvenyrą - kaljaną, kuris tampa ne vien namų puošmena. Dabar jau madinga maloniai leidžiant laiką prie arbatos puodelio savo svečiams pasiūlyti parūkyti kaljaną. Daugeliui atrodo, kad tai nekaltas žaidimas, kad mėgautis kaljano dūmų skleidžiamais aromatais gali net mažamečiai vaikai, tačiau iš tiesų taip nėra. Nacionalinės tabako kontrolės koalicijos prezidentas, Kauno medicinos universiteto Profilaktinės medicinos katedros dėstytojas Aurelijus Veryga sutiko pakalbėti apie tai, kokį pavojų kelia kaljano Rūkymas, ir dar kartą priminti nikotino žalą...

REKLAMA
REKLAMA

- Tad sakykite, kodėl žmonės rūko, nors ir puikiai žino, kad šis įprotis žalingas?

- Kol žmogus nesuserga, tol nepaiso jokių įspėjimų ir nebijo gąsdinimų nei susirgti plaučių vėžiu, nei kitomis ligomis. Ant cigarečių pakelių yra parašyta, jog rūkymas žaloja sveikatą, tačiau realiai žmogus nelabai suvokia, kas tai yra. Ypač nesupranta tie, kuriems su ligomis dar neteko susidurti. Juo labiau kad liga savo požymius parodo ne iš karto. Žmogus iš pradžių tampa priklausomas (ši priklausomybė išsivysto dažniausiai vaikystėje, iki 18 metų). Per 80 procentų rūkalių pradėjo rūkyti būtent iki 18 metų amžiaus. O juk teoriškai tokiu savo amžiaus laikotarpiu jie net negalėtų nusipirkti cigarečių. Tad visi gąsdinimai didelio efekto neduoda. Tiesa, daug dalykų yra nutylima. Gal pastebėjote - ant cigarečių pakelių neliko užrašų ("light", "super light" ir t. t.), bet išliko spalvinis žymėjimas, taigi rūkaliai žino, ką kuri spalva reiškia. O tie užrašai panaikinti ne šiaip sau. Pati tabako pramonė sukūrė mitą, kad silpnos cigaretės yra mažiau pavojingos. Tai - didžiausia nesąmonė.

REKLAMA

- Rūkalių vartojamos prekės išvaizda taip pat tikriausiai vaidina svarbų vaidmenį?

- Taip. Juk cigaretės pakuojamos ne į kažkokius kartoninius, o į gražaus dizaino, puikaus stiliaus, aukso raidėmis išrašytus pakelius. Prie jų labai dera stilingi žiebtuvėliai. Na, išsitrauki tokį pakelį, pasidedi ant stalo - gražu... O jeigu ant stalo padėsi pakelį su užrašu "Rūkymas sukelia impotenciją", atrodys neypatingai stilingai. Tai duoda efektą ir žmonės iš tikrųjų informuojami.

REKLAMA
REKLAMA

- Na, o ar pavojinga rūkyti kaljaną? Juk, lyginant su cigaretėmis, tai atrodo tik nekaltas žaidimas...

- Na, gerai, pakalbėkime apie kaljaną. Žmonės trokšta naujovių, deja, rūkant kaljaną įtraukiamas tas pats tabako dūmas, tiktai jis praleidžiamas pro vandenį, ataušinamas. Kadangi tabakas pagardinamas įvairiais aromatais, gaunamas geras kvapas. Kaip ir sukamas, vyniojamas tabakas - jis taip pat yra įvairių skonių - vyšnių, vanilės ir t. t. Bet vanduo dūmų neabsorbuoja, iš jų niekas nedingsta - visos cheminės medžiagos, skilimo produktai pasigamina iki tol, kol per vandenį dūmai patenka žmogui. Juk vienos medžiagos yra pačiame tabake, kitos susidaro degant, o prie aukštos temperatūros net gaminasi radioaktyvūs elementai. Na, o jei suaugusieji mano, jog tai žaidimas, ir leidžia jį "žaisti" savo paaugliams vaikams, jie nesuvokia, jog tie vaikai taps priklausomi nuo nikotino. Jeigu kaljaną rūkytų tiek pat, kiek rūko cigarečių - pasekmės būtų tokios pačios, tačiau jo tiek daug ir taip dažnai nerūko... Tai kitokia rūkymo forma - malonesnė, išsiskirianti estetiniu vaizdu, kvapais, tas procesas vyksta jaukioje aplinkoje ir sukuria malonumo įspūdį. Todėl noriu priminti vieną rimtą dalyką - nekenksmingo rūkymo nėra. Kartais žmonės klausia, kiek jie gali rūkyti, kad neišsivystytų vėžys? Tokio atsakymo niekas nepasakys. Vėžio atsiradimo mechanizmas yra toks: jeigu vienos pasikeitusios ląstelės organizmas neatpažįsta, ji pradeda nekontroliuojamai daugintis ir iš jos išauga vėžys. Žmogui pradėjus rūkyti tūkstančiai jo ląstelių mutuoja arba keičiasi. Jeigu prie viso to dar prisidės susilpnėjęs imunitetas, žmogus gali susirgti labai greitai. Deja, tiksliai to niekas nepasakys. Todėl nebūtina laukti dešimtmečius. Tiesa, kai kurie rūkaliai niekad nesuserga, bet tokių yra tiktai keletas procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kas randama tabako dūmuose?

- Yra nustatyta apie 40 patvirtintų cheminių medžiagų (kancerogenų), kurios sukelia vėžį žmogui (tai įrodyta be jokių diskusijų), o dar yra šimtai medžiagų, šią ligą sukeliančių gyvūnams. Šiaip tabako dūmuose yra apie 4 000 cheminių medžiagų. Deja, ne visų jų kenksmingumas įrodytas, nes tyrimai labai brangiai kainuoja.

REKLAMA

- Apie tai, jog rūkymas sukelia vėžį, jau žinome. Vis dėlto priminkite, kokios dar gali būti rūkymo pasekmės...

- Iš tikrųjų pagrindinė liga, kuri dažniausiai išsivysto vyrams, yra plaučių vėžys. Kai kuriose šalyse nustatyta, jog net 95 procentus plaučių vėžio yra nulėmęs rūkymas. Taigi įsivaizduokite, kitu atveju plaučių vėžys būtų tokia pat reta liga kaip ir kitos. Na, o kas darosi su moterimis? Lietuvoje per 10 metų penkis kartus išaugo rūkančių moterų skaičius (nes būtent į jas buvo nukreipta reklama). Ir tas plaučių vėžio augimo efektas bus stebimas ne tuoj pat, o po dešimtmečio, keliolikos metų. Turi praeiti laiko, nes, kaip jau minėjau, ši liga išsivysto negreitai. Žymus anglų tyrinėtojas lordas Ričardas Peto, tyrinėjantis mirtingumą, susijusį su rūkymu visame pasaulyje, labai aiškiai pasakė, jog jeigu moterys pradės rūkyti tiek pat, kiek vyrai, jos pradės mirti taip pat, kaip vyrai. Įdomu tai, jog moterys tampa priklausomos dažniausiai greičiau nei vyrai. Nutraukti rūkymą joms yra sudėtingiau dėl harmoninių svyravimų, menstruacijų ciklo... Dėl savo fiziologinių dalykų moterys tampa greičiau priklausomos ir nuo alkoholio.

REKLAMA

Rūkymas taip pat sukelia širdies ligas (tą patį infarktą ir insultą) bei dabar labai dažnai minimą lėtinę obstrukcinę plaučių ligą. Jos simptomai labai panašūs į astmą ir pakitimai negrįžtami. Plečiantieji vaistai nebeduoda efekto ir žmogus tiesiog uždūsta, miršta. Nerasite reguliaraus rūkančiojo, kuris nesirgtų lėtiniu bronchitu. Praktiškai visi 100 procentų kosti, skrepliuoja... Iš tikrųjų, nėra organizme sistemos, kurios rūkymas nepažeistų. Kai žmogus rūko, tie tūkstančiai chaminių medžiagų patenka į kraują ir išnešiojamos. Taigi ne tik plaučiuose nusėda dervos - kancerogenai iškeliauja į visą organizmą. Jie patenka ir į šlapimą, dėl to gali išsivystyti ir inkstų, ir kepenų, ir kasos, ir skrandžio, ir stemplės vėžys... Visi šie organai yra veikiami, tiktai ne tiek daug, kiek plaučiai. Žodžiu, kuo daugiau ir kuo ilgiau žmogus rūko, tuo atsiranda didesnė ligų tikimybė...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar tiesa, kad pradėjus rūkyti ankstyvoje jaunystėje, paauglystėje, rūkymo sukeltos pasekmės būna skaudesnės?

- Be abejo... Vaiko organizmas yra nesusiformavęs, nesubrendęs, imuninė sistema yra silpnesnė ir ją pažeisti, išvesti iš pusiausvyros yra daug lengviau negu suaugusio žmogaus. Bet vaikai rūko ne dėl priklausomybės, o dėl kitų dalykų - socialinio spaudimo, noro neprarasti draugų ir t. t. O suaugusieji tam dar pagelbėja. Iš tikrųjų puikiai matome, kad vaikai nusiperka ir rūkalų, ir alkoholio. Dėl to dideles pastangas deda ir pati tabako pramonė. Juk būsimieji jos produkcijos vartotojai yra vaikai, moksleiviai. Ir koks paradoksas... "Phillip Morris Lietuva" finansavo programas, kurios neva tam turėtų užkirsti kelią. Deja, tai atskleidė labai aukštą tų programų tikslą - vykdyti lobizmą, daryti įtaką politikams... Jie tikrai nenori pakeisti kai kurių vaikų įpročių, jiems reikia vartotojų... Yra paviešinti slapti dokumentai, iš kurių aišku, į ką buvo nusitaikyta... Tabako pramonės įmonės suinteresuotos tik pelnu ir dėl jo pasirengusios apgaudinėti žmones visokiais būdais - tuo pačių dervų kiekio žymėjimu ir t. t.

REKLAMA

- Sakykite, ar mesti rūkyti nebūna per vėlu? Ar žmogus dar gali spėti savo sveikatą pataisyti?

- Štai vienas vyras, rūkantis 40 metų, klausia, ar jam yra prasmė mesti... Visada verta mesti rūkyti. Nustojus rūkyti kai kurių ligų rizika mažėja labai greitai, tarkim, normalizuojasi kraujotaka, per keleto valandų laikotarpį normalizuojasi pulsas, širdies veikla... Aišku, plaučių vėžio, širdies ligų rizika taip greitai nesumažėja... Sakykime, jeigu vyras, kuriam 40 metų, mestų rūkyti, gali būti, kad rizika susirgti ir numirti nuo miokardo infarkto per 15 metų taps lygi tai pačiai, kaip niekada nerūkiusio žmogaus. Taigi verta mesti - ir kuo anksčiau, tuo geriau. Juk tuomet pagerėja ne tik sveikata, bet ir gyvenimo kokybė... Moterims, deja, odos procesai dažniausiai yra negrįžtami, nes būna pažeista elastinio audinio gamyba, labai suintensyvėjęs senėjimo procesas... Kartais tokiais atvejais juokauju sakydamas, jog jeigu dabar joms užtenka kosmetinių priemonių už 100 litų per mėnesį, tai po 10 metų reikės išleisti tūkstantį... Sakau, jog tada reikės piešti veidą iš naujo...

REKLAMA

- O ką galėtumėte patarti tiems, kurie nusprendžia mesti rūkyti?

- Rūkymas yra narkomanijos rūšis, įtraukta į psichikos ligų sutrikimų sąrašą, ir todėl ne taip paprasta nusikratyti priklausomybės. Visų pirma reikia išsirinkti konkrečią datą, kada mesti. Toliau - paprašyti pagalbos (pirmiausia - iš artimųjų, kad šie nepyktų, suprastų, atjaustų ir pagelbėtų, kai žmogus, metęs rūkyti, taps irzlus, nervingas, kai jam viskas klius). Jei aplinkui yra rūkančiųjų - su jais susitarti, kad šie nesiūlytų cigarečių. Dar reikėtų vengti alkoholio. Bent mėnesį. Nes išgėręs žmogus praranda kontrolę. Jeigu ir toliau nesiseka mesti rūkyti - kreiptis į gydytoją, kad jis paskirtų gydymą. Be to, galima ir pačiam pabandyti pakaitinę terapiją (tuos pačius nikotininius pleistrus ir t. t.). Yra ir kitų medikamentų, tačiau juos turi paskirti gydytojas. Šeimos gydytojai turėtų pagelbėti visiems, taip pat ir bandantiems mesti rūkyti... Svarbu suvokti, kad rūkymas labai kenkia organizmui, ir kuo greičiau atsikratyti šios priklausomybės...

Kalbėjosi Ramutė PEČELIŪNIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų