Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Šią savaitę Lietuvoje lankosi Švedijos kalėjimų ir probacijos administracijos atstovai. Delegacijos narių tikslas - įvertinti kalėjimų-dvynių programos rezultatus. 1998 metų vasario 11 dieną Vilniaus pirmoji GRPDK užmezgė bendradarbiavimo ryšius su Švedijos Tidaholmo kalėjimu. Vėliau buvo užmegztas bendradarbiavimo ryšys dar su keturiomis Lietuvos įkalinimo įstaigomis - Marijampolės GRPDK, Pravieniškių BRPDK, Kauno NTI-ADK bei Kalėjimų departamento prie LR teisingumo ministerijos mokymo centru.
Lankydamasis Vilniaus GRPDK, Švedijos kalėjimų ir probacijos administracijos generalinio direktoriaus tarptautinio biuro patarėjas Bo Johansonas teigė, jog Lietuvos ir Švedijos teisinių sistemų pasirašyta sutartis apima ne tik kalėjimus, bet ir prokuratūrą bei policiją. Šią programą finansuoja Švedijos tarptautinio vystymosi agentūra (SIDA). Tarp Lietuvos kalėjimų departamento bei Švedijos kalėjimų ir probacijos administracijos pasirašyta trejų metų sutartis baigiasi jau šių metų gruodžio mėnesį, todėl švedai atvyko susipažinti su šio bendradarbiavimo rezultatais, nuo kurių priklausys, ar ši sutartis bus pratęsta ir toks bendradarbiavimas vystysis toliau.
Paklaustas, kokią konkrečią naudą šis bendradarbiavimas davė švedams, Bo Johansonas pasakė, jog jie, sekdami lietuvių pavyzdžiu, savo kalėjimuose pradėjo organizuoti kažką panašaus į ilgalaikius nuteistųjų pasimatymus su artimaisiais. Iki šiol Švedijos kaliniams tokia galimybė nebuvo suteikiama. Svečio manymu, didžiulę naudą jo šalies kalėjimų darbuotojams teikia paprasčiausias pasidalijimas informacija, darbo patirtimi.
Svečių iš Švedijos viešnagė Lietuvoje baigsis rugsėjo 24 dieną. Šio vizito rezultatus delegacijos vadovas Bo Johansonas žadėjo pateikti maždaug po mėnesio. Nors tik tuomet paaiškės, ar bendradarbiaujama bus ir toliau, tačiau pirmieji įspūdžiai, kuriuos švedų delegacijos nariai patyrė lankydamiesi Vilniaus pirmojoje GRPDK, nuteikia optimistiškai.