• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suskubkite padėti

Širdies priepuolis daugeliui susijęs su validolio ar nitroglicerino tablete. Manoma, kad to pakanka. Turėtų pakakti. Mes stengiamės nuvyti šalin mintį, kad širdis staiga gali sustoti. Tačiau širdis sustoja ne taip jau retai. Kad kritiniu momentu galėtume išgelbėti gyvybę, turime elgtis greitai ir šaltakraujiškai. Kol atvyks kvalifikuota pagalba, neturime tik stovėti ir žiūrėti. Kad nelaimingajam galėtume padėti, turime šį tą mokėti.

REKLAMA
REKLAMA

Visų pirma, reikia mokėti atskirti penkis požymius, pagal kuriuos galima suprasti, kad žmogui sustojo širdis:

REKLAMA

- be sąmonės;

- nekvėpuoja;

- neapčiuopiamas stambiųjų arterijų (miego, kirkšnies) pulsas;

- nejuntamas širdies plakimas;

- išsiplėtę vyzdžiai.

Tačiau net jeigu žmogus tik netekęs sąmonės ir nereaguoja į išorinius dirgiklius (kratymą, garsų riktelėjimą), nedelsiant reikia imtis gaivinimo procedūros.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia - nesupanikuoti. Nedaryti nereikalingų judesių, nekelti sumaišties. Jei šalia nėra mediko, galinčio suteikti pirmąją pagalbą, imkite iniciatyvą į savo rankas. Dabar svarbu veikti ir neprarasti nė vienos brangios sekundės.

Tuoj pat ką nors įpareigokite iškviesti greitąją pagalbą, įsidėmėkite laiką, kada nukentėjėlis neteko sąmonės, ir išsirinkite padėjėją, kuris jums padėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paguldykite ligonį horizontaliai ant tvirto pagrindo, atpalaiduokite varžančius rūbus (atsekite diržą, kelnes, sijoną, apykaklę). Jei sustojęs (arba sutrikęs) kvėpavimas, to pakanka, kad nukentėjėlis vėl pradėtų kvėpuoti. Tuomet net nebūtina atlikti netiesioginio širdies masažo.

REKLAMA

Kaip padėti?

1. Pasukite nukentėjėlio galvą į šoną ir išvalykite burną (ten gali būti skrandžio turinio, daug seilių) apsukęs pirštą švaria nosine arba popierine servetėle.

2. Įsitikinęs, kad kvėpavimo takai laisvi, kiek galima atloškite nukentėjėlio galvą (po sprandu pakiškite voleliu susuktą kokį nors rūbą), pražiodinkite.

REKLAMA

Kadangi netekus sąmonės atsipalaiduoja liežuvio ir kaklo raumenys, liežuvis dažniausiai užkrenta prie užpakalinės gerklės sienelės ir užkemša kvėpavimo takus. Atlošus nukentėjėliui galvą liežuvis pasitraukia nuo kvėpavimo takų angos ir kvėpavimas pamažu atsistato.

Jei atlošus galvą nukentėjėlis nepradeda kvėpuoti, būtina jį pražiodinti. Lūpų kampučius paspauskite nykščiais apatinio žandikaulio kryptimi. Sekite krūtinės ląstą, įsiklausykite (prikiškite nukentėjėliui prie burnos savo ausį), ar išeina oras. Jei ir tuomet nukentėjėlis nepradėjo spontaniškai kvėpuoti, pradėkite dirbtinį kvėpavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbtinis kvėpavimas "burna į burną"

Uždėkite vieną savo delną nukentėjėliui ant kaktos, nykščiu ir smiliumi (tos pačios rankos) užspauskite nosies ertmę, kad neišeitų įpučiamas oras. Giliai įkvėpkite (plačiai atvėręs burną), stipriai priglauskite burną prie reanimuojamojo burnos ir greitai (per 1-1,5 sekundės) iškvėpkite. Tą patį tuoj pat pakartokite. Tai turite daryti 12-18 kartų per minutę. Laikykitės vienodo ritmo.

REKLAMA

Du įpūtimai, 6-8 sekundžių pertrauka (laikas, kad ligonis pasyviai iškvėptų), po to - vėl du įpūtimai.

Jei teikdamas nukentėjėliui pagalbą pajutote, kad jums ima svaigti galva, ūžti ausyse, ritmą sulėtinkite, išpūskite šiek tiek mažiau oro.

REKLAMA

Sekite nukentėjėlio krūtinės ląstą, įsiklausykite į išeinančios oro srovės garsą. Jei kvėpavimo taikai uždari, nepanikuokite! Susikaupkite, įsitikinkite, kad rulonėlis nukentėjėliui po sprandu (po viršutiniąja nugaros dalimi ir kaklu) padėtas teisingai ir vėl palaipsniui kartokite kvėpavimo takų atlaisvinimo etapus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net pereikite prie dirbtinio kvėpavimo "burna į burną".

Pamėginkite apčiuopti miego arterijos pulsą. Jei pulso neapčiuopiate, nedelsdamas pradėkite netiesioginį širdies masažą.

Kraujotakos atstatymas

Kraujotaka atstatoma suderinus netiesioginį širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą. Atsitūpkite nukentėjėliui prie galvos, uždėkite vieną savo ranką nukentėjėliui ant krūtinės taip, kad didysis pirštas būtų viduryje (kur jungiasi šonkauliai), o smiliumi apčiuoptumėte apatinį krūtinės kraštą. Kitos rankos delną uždėkite ant smiliaus. Kilstelkite apatinę ranką ir ją prispauskite prie krūtinės viršutine ranka. Negalima dėti rankų žemiau, nes galite pažeisti krūtinės ląstą.

REKLAMA

Pradėkite netiesioginį širdies masažą. Jūsų rankos per alkūnes turi būti tiesios.

Spausti krūtinę reikia ne per stipriai, kad nesulaužytumėte šonkaulių. Pakanka krūtinę įspausti 4-5 centimetrus. Pirštus galite išskleisti ar suglausti, bet jais nereikia remtis (pakanka delnų).

Visi jūsų judesiai turi būti plastiški ir ritmiški (80-100 judesių per minutę), delnų per pertraukas nenuimkite.

REKLAMA

Dabar du kartus įpūskite "burna į burną", 10-15 kartų paspauskite krūtinės ląstą, po to vėl du kartus įpūskite ir t. t.

Jie jums padeda kitas žmogus, tai vienas pūskite, o kitas masažuokite krūtinės ląstą.

Jūsų darbo efektas - jei atsirado pulsas stambiosiose arterijose, jei nukentėjėlis nebe toks išblyškęs (jei buvo pamėlęs, tai atbalo), jei vyzdžiai pradėjo reaguoti į šviesą, pradėjo savarankiškai kvėpuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Gaivinimą, jei žmogus nepradėjo kvėpuoti savarankiškai, būtinai tęskite tol, kol atskubės kvalifikuota pagalba.

Svarbiausia - nesutrikti, nebijoti pačiam, jei jums likimas lėmė išgelbėti žmogui gyvybę.

Gaivinimo klaidos:

1. Pavėluota sustojusio kvėpavimo ar sutrikusios kraujotakos diagnozė.

2. Nesėkmingas bandymas išvalyti kvėpavimo takus.

3. Oras "burna į burną" pučiamas neenergingai, neišsiplečia nukentėjėlio krūtinė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų