Lietuvai tapus Europos Sąjungos (ES) nare, panaikinama cukraus mokesčio prievolė, kurią cukraus gamintojai dabar moka į šalies biudžetą, ir įteisinamas kvotinio baltojo cukraus gamybos mokestis, kuris bus mokamas į ES biudžetą.
Tokias permainas šalies cukraus pramonėje numato antradienį (10.14) Seime priimtas Kvotinio cukraus gamybos mokesčio ir papildomo cukraus gamybos mokesčio įstatymas.
Lietuva, tapusi ES nare, turėtų sumokėti į ES biudžetą apie 4,5 mln. litų. Kadangi prekybiniai metai prasideda 2004 m. liepos 1 d. ir baigiasi 2005 metų birželio 30 d., mokestis bus mokamas tik 2005-aisiais.
Eurointegraciniu įstatymu įteisinami mokesčiai už baltąjį cukrų, pagamintą pagal Europos Komisijos Lietuvai suderėtą baltojo cukraus gamybos kvotą, ir nustatoma kvotinio baltojo cukraus gamybos mokesčio bei papildomo cukraus gamybos mokesčio mokėjimo tvarka, kontrolė ir atsakomybė už pažeidimus.
Projekte numatyta, kad šiuos mokesčius mokės šalies cukraus gamintojai, pagaminę kvotinį baltąjį cukrų. Kvotinio cukraus gamybos mokesčio tarifas yra nustatomas vienai kvotinio baltojo cukraus tonai ir lygus 2 proc. (43,5 Lt/t) baltojo cukraus intervencinės kainos dydžio. Papildomą cukraus gamybos mokesčio tarifą nustato Europos Komisija, jei lėšų, surinktų iš cukraus gamybos mokesčio, nepakanka kompensacijoms už eksportuojamą kvotinį baltąjį cukrų sumokėti.
Minėtus mokesčius administruos Žemės ūkio ministerija ar jos įgaliota institucija kartu su Valstybine mokesčių inspekcija. Mokesčiai bus mokami į valstybės biudžetą ir pervedami į ES biudžetą.
Dėl to kartu su šiuo įstatymu buvo priimti ir Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimai, nustatantys du naujus kvotinio cukraus gamybos mokesčius, kuriuos siekiama įtraukti į šiuo įstatymu administruojamų mokesčių sąrašą.
Lėšos, surinktos iš kvotinio cukraus gamybos mokesčio ir papildomo cukraus gamybos mokesčio, bus skiriamos cukraus eksporto kompensacijoms mokėti. Dėl įsipareigojimų Pasaulinei prekybos organizacijai iki narystės ES dienos Lietuva negali taikyti eksporto kompensacijų, todėl kvotinio cukraus gamybos mokesčiai iki to laikotarpio nebus taikomi.
Iki 2004 m. vasario 1 d. Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turės parengti ir patvirtinti teisės aktus, reikalingus šio įstatymo įgyvendinimui po jo priėmimo.
Šiuo metu cukraus gamintojai ir importuotojai moka cukraus mokestį, kuris yra 1 Lt už kilogramą cukraus.
Įsigaliojus naujai priimtam įstatymui, cukraus gamintojai gaus didesnes pajamas, nes jiems nebereikės mokėti cukraus mokesčio į valstybės biudžetą. Tokiu būdu padidėjus jų pajamoms, atsiranda prievolė patiems tiesiogiai daugiau mokėti žaliavos tiekėjams.
Naujoji įstatymu reglamentuojama cukraus mokesčių tvarka, Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio ir maisto departamento direktoriaus Rimantas Krasuckio manymu, turėtų šiek tiek sumažinti cukraus kainas ir padidinti subsidijas cukrinių runkelių augintojams.
ELTA