Giedrė POTELIŪNAITĖ
Po vasaros sezono, pabaigę visus rudens darbus, daugelis didesniųjų miestų gyventojų pasiėmė vertingesnius daiktus, užrakino sodo namelius ir grįžo namo į butus. Dabar sodo nameliai iki pat pavasario stovės tušti. Kai kuriuos iš jų kartais atvažiuos patikrinti jų šeimininkai, o kai kuriuos... aplankys vagišiai. Pastarieji susirinks bet ką vertingesnio ir patrauks savo keliais, o atvykę pavasarį namelių šeimininkai kreipsis į policiją dėl dingusio turto. Kreipsis, žinoma, ne visi, nes dėl puodo ar darbinių kelnių, vargu ar kas norės įsitraukti į teismų maratoną.
Gyvenimas tapo ramesnis
Girionių sodų bendrijos "Vanagynė" sodai irgi ištuštėję. Užkloti kol kas dar menkai iškritusio sniego, maži sodo namukai snaudžia šalia medžių. Tarp tokių mažų sodo namelių iškilę nemažai modernių ir naujų gyvenamųjų namų, kurių languose šviečia šviesa, prie garažo stovi automobiliai, kiemuose amsi šunys - žmonės, pardavę butus Kaune ar kituose miestuose, persikėlė gyventi sodus.
"Jeigu būtų šalčiau, pamatytumėt, iš kiek daug kaminų rūksta dūmai, - sako Girionių soduose jau kuris laikas gyvenanti pensininkė Elena. - Gyventi į sodus keliasi nemažai jaunų žmonių. Jie medinių sodo namelių vietose pasistato didelius mūrinius namus ir kuriasi čia "su visam". Ir kodėl gi nesikurti? Kaunas visai netoliese, yra parduotuvė, autobusas surenka vaikus ir veža į mokyklą, graži gamta, tyras oras", - gyvenimo sodų bendrijoje privalumus vardijo Elena.
Pensininkė pasakojo, kad Girionyse dabar gerokai ramiau negu pernai. Mat pernai čia siautėjo vagišiai, nuo kurių nukentėjo ne vienas sodo namelius turintis žmogus. O šiemet, anot Elenos, dar neteko girdėti, kad kas ko nors būtų pasigedęs.
Kita "Vanagynės" sodų bendrijos gyventoja pensininkė Stasė čia įsikūrusi su sūnumi. Moteris irgi tikino, kad pastaruoju metu neteko girdėti apie vagystes. Tačiau ji prisimena, kad pernai daugelis jos kaimynų, kurie soduose leidžia tik vasaras, o rudeniop išvažiuoja į Kauną, buvo apvogti. "Kalbėjo žmonės, kad čia toksai 22 metų bernas iš Kauno atvažiuodavo su baltu mikriuku ir mėgdavo palandžioti po tuščius namelius. Tiesa, ne tik tuščius buvo apšvarinęs. Va kaimynai už tvoros gyvena nuolat, bet ir juos praeitą rudenį buvo apvogę. Įsivaizduokit, įlindę į rūsį net katiliuką vandeniui šildyt pavogė. Visus metalinius rakandus susirinko, turbūt priduot nunešė. Rodos, policija jį sugavo ir teismas jo ne per seniausiai buvo. Tai jis tam teisme prisipažino daugiau kaip šimtą sodo namelių apvogęs. Tai net jeigu būtų pavogęs iš kiekvieno po litą - žiūrėkit, jau kokia suma susidaro!" - baisėjosi Stasė. Pati pasidžiaugė, kad vagių yra išvengusi, ir sakė, jeigu vogtų kas iš vietinių - greitai paaiškėtų, o iš kitur atvykėliai nebesirodo.
Apvogė tris kartus
Sodų bendrijos parduotuvėlė "Lobis" dirba ne tik vasarą. Siūlomų prekių gausa parduotuvė smarkiai atsilieka nuo "Maximos", bet paklausiausių prekių - stipraus alaus "bambalių" ir "fleškučių" - čia visada rasi. Todėl pirkėjų užtenka ir šaltuoju sezonu, tik prie lauke pastatyto medinio stalo jie nebesėda, o įsimetę "fleškutę" užantin, skuba "šildytis" namo. Pardavėja Tatjana čia dirba jau pora metų. Lygiai tiek pat laiko ji nuolat gyvena sodų bendrijoje. Todėl žino viską, kas aplink dedasi, ir netgi žino, kodėl.
"Muniškėse gyvena tokie 3 ar 4 banditėliai. Susimetę į krūvą terorizuoja ir apvaginėja vietinius žmones, tai greičiausiai ir pas mus užklysta. Tik kažin kodėl, bet rečiau - va, jau kokie metai kaip tos vagystės aprimę. Aš pati, kai dar čia nuolat negyvenau, o tik vasaras leidau, buvau apvogta 3 kartus. Pirmą kartą tai drabužius išnešė. Paskui - indus ir patalynę. Čia nieko vertingesnio negali palikti, jeigu nuolat negyveni", - patarė pardavėja Tatjana.
Tatjana žino, kad iš vieno pensininko švarko, kuris buvo pakabintas namelio priangyje, šią vasarą kažkas nukniaukė piniginę, iš kitų, netoliese gyvenančių kaimynų, kažkas "nukosėjo" žoliapjovę, o štai iš šalia parduotuvės stovinčio prabangaus namo vagys išėmė didelį langą ir spėjo pagriebti televizorių, kol įsijungė signalizacija ir nedorėlius išvaikė. Žino ir kad prieš keletą metų jos gyvenamoje gatvėje banditai apvogė 4 namelius, o penktą padegė... Pasiguodė Tatjana, kad ir jų parduotuvė buvo apvogta - tik nuostoliai nelabai dideli - kartą vaikai nušvilpė dėžę ledinukų, kitą sykį nematyti paaugliai - tris blokus cigarečių ir keturias vištos šlauneles. O štai prieš porą savaičių sumušė parduotuvės "Lobis" direktorių. "Vakaras jau buvo tamsus, nešėsi direktorius pinigų nemažą sumą, čia pat už parduotuvės gavo per galvą ir prarado sąmonę. O kai atsipeikėjo, tai nei pinigų, nei telefono. Kol kas policija aiškinasi, kas ir kaip, bet, man atrodo, čia galėjo būti tie patys iš Muniškių", - svarstė Tatjana.
Šiaip jau, Tatjana džiaugiasi, kad gyvena 1-ojoje sodų bendrijoje, kuriai jau daugiau kaip 60 metų, ir siūlo mums nuvažiuoti apžiūrėti kitoj miškelio pusėj dygstančių naujų, prabangių namų: "Pamatysit, kokie namai statomi. Keliasi žmonės čia gyventi, nes ir vieta puiki, ir ramybė - tai ne mieste gyventi, kur nuolat triukšmas, stresas ir smogas", - reziumuoja moteris.
Daugėja chuliganų
Samylų ir Taurakiemio seniūnijose esančias sodininkų bendrijas vienijančios asociacijos "Saugūs sodai" pirmininkas ir buvusios Girionių policijos nuovados viršininkas Darius Joneikis tiksliai suskaičiavo, kad jo prižiūrimose valdose yra daugiausia sodininkų bendrijų - 69, o jose - 6600 sodo sklypų. Pareigūnas pasidžiaugė, kad nusikalstamumas sodų bendrijose mažėja - esą jog tam nemažai pasitarnavo ir "Saugių sodų" asociacijos įkūrimas. "Iš tiesų nusikalstamumo mažėjimas yra kompleksinių priemonių padarinys. Prie jo prisidėjome ne tik mes, bet ir bendrijose gyvenantys žmonės. Tačiau, nors vagysčių mažėja, daugėja chuliganizmo atvejų - vis dažniau tenka užregistruoti išdaužytus sodo namelių langus, padegimus".
"Saugių sodų" pirmininkas sodų vagis yra suskirstęs į tris grupes. Vadinamieji "metalistai", vagia visus metalinius daiktus - nuo durų rankenų ir karnizų iki santechnikos įrenginių. Antrajai grupei priklauso "buitininkai", kurie vagia, nes neturi ką valgyti - maistą, drabužius, įvairius buitinius reikmenis. Tretieji - ima viską iš eilės. Pastarieji, ant pareigūno, veikia grupėmis po kelis žmones, atvyksta prie namelio autobusiuku ir sukrauna į jį viską ką pakelia. Kaip tik tokią grupuotę pareigūnams neseniai pavyko sulaikyti. Trys 30-35 metų vyrai vien Kauno rajone apšvarino 200 sodo namelių, o per visą Lietuvą - greičiausiai tūkstančius.
"Neretai pasitaiko, kad tą patį sodo namelį apvagia antrą ar trečią kartą. Tada žmonės net nebesikreipia į policiją, nes žino, kokį teismų maratoną jiems teks pereiti, kiek laiko ir pinigų tai kainuos, o nuostoliai būna gana maži. Todėl tiesiog neapsimoka kreiptis į teisėsaugą. Būna, nuvažiuoji, matai, kad langas išdaužtas ar durys išlaužtos, o jie sako: "Ne ne, mes jokių pretenzijų neturime, nieko čia nenutiko", - pasakojo D. Joneikis.
Jam pritaria ir kolega Domeikavos policijos nuovados viršininkas Artūras Maisuraitis, kurio prižiūrimose valdose 52 sodo bendrijos - 6800 sodo namelių. "Jeigu būna užregistruota 20 ar 30 pranešimų apie vagystes iš sodo namelių, tą skaičių drąsiai galima dauginti iš 100, - sakė A. Maisuraitis. - Žmonėms paskui tampytis po teismus dėl 100 litų nuostolio tikrai nėra tikslinga. Jeigu mus iškviečia į vieną apiplėštą sodo namelį - mes apžiūrime ir gretimus. Neretai pasitaiko, kad aplinkui randame dar kelis apvogtus sodo namelius. Tokiais atvejais dažniausiai viską sujungiame ir pradedame vieną bylą".
Nuostoliai skaičiuojami pavasarį A. Maisuraitis sako, kad kiek iš tikrųjų nuostolių šaltuoju sezonu patiria sodus turintys žmonės, sužinoti galima pavasarį, nes daugelis žiemai palieka namelius ir išvažiuoja į namus miestuose, o atvykę pavasarį neretai randa juos apvogtus. Nuovados viršininkas pasidžiaugė, kad vagysčių su kiekvienais metais mažėja. Retesni ir chuliganizmo atvejai. "Jeigu ir padega, tai netyčia koks valkata įlindęs pasišildyti. Langus dažniausiai išdaužo dykinėjantys vaikai. Daug rečiau pasitaiko tyčinių padegimų ir turto sunaikinimo atvejų".
Paklaustas, ką gi dažniausiai vagys neša iš sodų, A. Maisuraitis sakė, kad neša viską, kas tik užkliūva už akies. "Būna, nurenka ir santechniką visą, išneša baldus, maistą, žoliapjoves ir daržo įrankius. Iš pensininko namuko daug nepavogsi, bet vis tiek suranda ką - tai puodą kokį, tai bidoną. Yra netgi žmonės, kurie vaikšto po sodus ir stebi, kas ką turi, kas ką veikia, kur ir ką laiko. Tik nusisuka žmogus nuo kokios žoliapjovės - jau tos ir nebėra. Tokių momentinių vagysčių vasarą pasitaikydavo nemažai", - sakė A. Maisuraitis.
Pareigūnas pasakojo, kad sodų bendrijoms pataria samdyti sargus ir įsitraukti į saugios kaimynystės grupes, bet daugelis mano, kad policijos pareiga juos apsaugoti, ir patys nesiima jokių priemonių.
"Ne kartą nuvykę į susitikimus su bendrijomis sakėme, kad galėtų susiskirstyti ir pabudėti pasikeisdami. Juk jeigu 100 žmonių grupė budėtų, tai išeitų tik po vieną budėjimą per mėnesį ar pusantro, bet jie nori, kad mes juos saugotumėme ištisą parą. Kartais žmonėms sunkus suprasti, kad tai tiesiog yra neįmanoma. Mes darome viską, kas mūsų galioje. Įgyvendiname projektą "Stabdyk nusikalstamumą", kuris sėkmingai vystosi, jam priklauso gyvenviečių seniūnai, įsitraukė jau daugiau kaip 70 narių - jie padeda vykdyti reidus. Daliname telefonų numerius, kuriais žmonės gali pranešti apie nusikaltimus ar įtartinus asmenis", - pasakojo pareigūnas.
A. Maisuraitis pasidžiaugė, kad žmonės tampa aktyvesni ir įsitraukia į pagalbą policijai - ne tik praneša apie vagystes, bet yra pasitaikę atvejų, kad ir patys sulaiko nusikaltėlius: "Tikrai smagu, kad sulaukiame pagalbos iš žmonių, kitaip viską sužiūrėti nebūtų įmanoma".