2003 metais pasaulyje žurnalistų jau žuvo daugiau negu pernai per visus metus - vien Irakui tenka beveik trečdalis iš 51 žuvusio, pranešė trečiadienį Pasaulinė laikraščių asociacija (WAN).
Irake karo ir pokario metu gyvybes prarado 16 žurnalistų. Prie pavojingiausių žurnalistams valstybių vėl priskirtinos Kolumbija (6 žuvę) ir Filipinai (5). 2002 metais pasaulyje iš viso žuvo 46 žurnalistai.
Pasak WAN generalinio direktoriaus Timočio Boldingo (Timothy Balding), tokie gąsdinantys skaičiai reiškia, kad vyriausybės, žiniasklaidos priemonių organizatoriai turėtų labiau pasirūpinti savo pareigas atliekančių žurnalistų saugumu - net karo zonoje.
Dabartiniai karo žurnalistai tiesiog gyvena fronte. Šiuolaikinės technologijos leidžia jiems pranešinėti žinias pasauliui tiesiai iš įvykių vietos, iš pavojaus zonų, naudojantis minimalia įranga, todėl vis daugiau žurnalistų tampa šaulių taikiniu.
Bet ne tik karas lemia jų gyvybes. Žurnalistai žudomi už savo darbą, už paskelbtą žinią. Dažnai po to vykstantys tyrimai būna neišsamūs, pabrėžė T. Boldingas (Timothy Balding).
Likę 2003 metais žuvusieji žurnalistai pasiskirstę pagal valstybes taip: Brazilijoje, Nepale ir Rusijoje - po 3, Indijoje, Pakistane ir Palestinos teritorijose - po 2, Dramblio Kaulo Krante, Gvatemaloje, Indonezijoje, Irane, Japonijoje, Kirgizijoje ir Tailande - po 1.
Daugiau žuvusių žurnalistų buvo 2001-aisiais - 60, 2000-aisiais - 53, ir 1999 metais - 70, o 1998 metais žuvusių buvo gerokai mažiau - 28.
Pasaulinė laikraščių asociacija (WAN) duomenis apie žuvusius žurnalistus apibendrino pagal informaciją, gautą iš įvairių organizacijų.
Paryžiuje būstinę turinti pasaulinė žurnalistų organizacija WAN gina žodžio laisvę visame pasaulyje. Ji atstovauja 18 tūkstančių laikraščių, jos nariai - 72 nacionalinės laikraščių asociacijos bei atskiri leidėjai 100 šalių, 13 naujienų agentūrų ir 9 regioninės bei pasaulinės spaudos grupės.
ELTA