Seimas antruoju svarstymu antradienį (02.25) pritarė dviejų Konstitucijos straipsnių pataisoms, kuriomis pagrindiniame šalies įstatyme įtvirtinama generalinio prokuroro skyrimo tvarka ir jo nepriklausomumas.
Seimas Konstitucijos 48 ir 118 straipsnių pataisoms, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu, pritarė bendruoju sutarimu, be diskusijų. Pirmą kartą parlamentas dėl minėtų pataisų balsavo praėjusį spalį ir joms pritarė.
Pagal Konstitucijos pataisų priėmimo tvarką Seimas už jas turi balsuoti du kartus su ne mažesne kaip trijų mėnesių pertrauka. Tarp balsavimų pataisų tekstas negali būti keičiamas.
Konstitucijos pataisa nekeičia esamos generalinio tvarkos, bet tik ją įtvirtina pagrindiniame šalies įstatyme. Šiuo metu generalinio prokuroro skyrimo tvarką reglamentuoja Prokuratūros įstatymas.
Generalinio prokuroro skyrimo tvarka Lietuvoje buvo keičiama keletą kartų, pastarąjį - po praėjusių Seimo rinkimų.
Tuomet priėmęs Prokuratūros įstatymo pataisas, Seimas grąžino anksčiau prezidento turėtą teisę skirti generalinį prokurorą ir sudarė prielaidas iš pareigų atleisti ankstesnio Seimo paskirtą Generalinės prokuratūros vadovą Kazį Pėdnyčią.
Antrojo balsavimo data kol kas nėra paskirta, tačiau tai turi būti padaryta iki balandžio 1 dienos, nes priešingu atveju pataisos negalės įsigalioti iki gegužės 1 dienos, kai turi pradėti galioti naujieji Baudžiamasis, Baudžiamojo proceso ir Bausmių vykdymo kodeksai.
Atsižvelgiant į kodeksus, Konstitucijoje siūloma nustatyti, kad prokuroras organizuoja ir vykdo ikiteisminį tyrimą, palaiko valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose, gina asmens, visuomenės ir valstybės teises bei teisėtus interesus.
Taip pat siūloma Konstitucijoje įtvirtinti nuostatą, kad vykdydamas savo funkcijas prokuroras yra nepriklausomas ir klauso tik įstatymo.
Konstitucijos pataisos įsigaliojo po mėnesio nuo jų priėmimo. Konstitucijos pataisoms priimti reikia ne mažiau kaip dviejų trečdalių visų parlamentarų arba 71 Seimo nario balso.
Konstitucijos pataisų projektą inicijavo Generalinė prokuratūra, o jas savo parašais parėmė 62 parlamentarai.
Konstitucijos keitimo iniciatyvos teisę turi ne mažiau kaip 36 parlamentarai arba ne mažiau kaip 300 tūkstančių rinkimų teisę turinčių piliečių.
Seime yra 141 narys.
BNS