Kauno medicinos universiteto klinikų Reumatologijos klinikos med. dr. Margarita PILECKYTĖ
Podagra yra uždegiminė sąnarių liga, kuria sergant išsivysto ūmus uždegimas viename arba keliuose sąnariuose. Paprastai pradžioje, t. y. per pirmuosius 10 metų, liga pasireiškia priepuoliais. Tai klasikinis ligos variantas. Vėliau, kai liga tampa lėtine, sąnarius dažniausiai skauda nuolatos. Uždegimas išsivysto dėl to, kad sąnaryje ima kauptis šlapimo rūgšties kristalai. Jie dirgina vidinius sąnario dangalus ir sukelia labai intensyvų uždegimą. Podagra dažniau serga jauni vyrai, tačiau daugiau kaip 60 metų amžiaus žmonių grupėje ši liga paplitusi ir tarp moterų, o tarp dar vyresnių asmenų dažniausiai serga moterys. Klasikiniu atveju ūmus uždegimas dažniausiai apima kojų pirštų sąnarius, o šios ligos "numylėtinis" yra kojos nykščio sąnarys. Tačiau gali išsivystyti ir čiurnos sąnario, kitų kojų pirštų, kelio sąnario uždegimas. Rankų sąnarių uždegimas dažniausiai išsivysto jau ligos eigoje. Lėtinės ligos eiga gali pažeisti labai daug kitų sąnarių. Pirmiausia atsiranda skausmas. Jis yra nepaprastai intensyvus, pulsuojantis, labai stiprus ir dažniausiai kyla naktį. Iš vakaro atsigulęs visiškai sveikas, naktį žmogus gali netikėtai pajusti labai stiprų skausmą. Sąnarys dega, būna paraudęs, karštas, kūno temperatūra pakyla iki 38-39 laipsnių, krečia šaltis, jaučiamas bendras negalavimas. Kartais gali sutinti ne tik sąnarys, bet ir visa pėda. Sąnario uždegimas gali trukti kokias penkias dienas, o vėliau savaime laipsniškai išnykti nuo paprastų uždegimą malšinančių vaistų. Tačiau podagra dažniausiai kartojasi - uždegimas gali išsivystyti vis kitame sąnaryje. Tokie įvairaus intensyvumo podagros priepuoliai gali tęstis 10-15 metų. Tačiau kuo liga ilgiau trunka, tuo priepuolių trukmė ilgėja, bet intensyvumas mažėja. Ilgainiui ši liga pažeidžia vis naujus sąnarius, kol galiausiai ima skaudėti nuolat. Sąnariai išlieka patinę, deformuojasi, iškrypsta, sustorėja, pablogėja jų judrumas bei funkcija. Podagra yra sutrikusios medžiagų apykaitos liga. Labai dažnai medžiagų apykaita sutrinka nutukusiems žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Šlapimo rūgštis gali kristalizuotis ir kauptis ne tik sąnariuose, bet ir vidaus organuose, todėl sergantiesiems podagra dažnai yra pažeidžiamos kraujagyslės, išsivysto išeminė širdies liga. Neretai tokie asmenys serga stenokardija, jiems gali išsivystyti miokardo infarktas. Šlapimo rūgštis dažnai išsiskiria inkstuose, todėl podagrą lydi įvairūs inkstų pažeidimai (gali išsivystyti inkstų akmenligė, lėtinis inkstų uždegimas, kuris gali progresuoti ir išsivystyti inkstų nepakankamumas). Kartais šlapimo rūgštis išsiskiria kristalais minkštuosiuose audiniuose. Tokiais atvejais galima apčiuopti sukietėjimus ausų kaušeliuose, ties sąnariais, po oda (pavyzdžiui, dilbio srityje). Taigi podagra yra ne tik sąnarių liga. Ji gali pakenkti ir vidaus organams - inkstams, širdžiai, kraujagyslėms.
Ligą diagnozuoti padeda klasikinis jos pobūdis - pasikartojantys priepuoliai. Ji nustatoma ir pagal ligonio kraujyje esantį didelį šlapimo rūgšties kiekį, kartais ją išaiškinti padeda rentgeno nuotrauka. Kadangi tai yra medžiagų apykaitos sutrikimo liga, pirmiausia reikia šalinti ją sukeliančius rizikos veiksnius. Vienas tokių veiksnių yra antsvoris. Taigi pirmiausia būtina mažinti kūno svorį. Rekomenduojama vartoti daug skysčių, tačiau reikia vengti alkoholio, taip pat ir alaus, nes alkoholis stabdo šlapimo rūgšties išsiskyrimą iš organizmo. Tad nenuostabu, kad priepuoliai dažniau pasikartoja po "rimtesnių" išgertuvių. Tokios yra profilaktikos priemonės. Na, o gydoma skausmą, uždegimą malšinančiais vaistais. Jei priepuoliai kartojasi dažnai, skiriami vaistai, veikiantys šlapimo rūgšties koncentraciją (viena vaistų grupė slopina šlapimo rūgšties gamybą, kita skatina šlapimo rūgšties išsiskyrimą). Podagra, kaip ir dauguma kitų reumatinių ligų, nėra išgydoma, tačiau šį procesą galima sustabdyti ir liga neprogresuos. Žinoma, šią ligą reikia pradėti gydyti kuo anksčiau. Užėjus pirmam priepuoliui būtina kreiptis į medikus.
Patarimai ištikus podagros priepuoliui: rekomenduojamas gulimasis režimas, koją reikia pakelti kiek galima aukščiau, ant sąnarių dėti spiritinius kompresus, vartoti daug skysčių bei paracetamolį.