Aurelija Žutautienė
Lietuvai tapus Europos Sąjungos (ES) nare, teisėsaugos institucijoms teks ypač budriai stebėti žemės ūkio sektoriaus finansavimą bei ES struktūrinių fondų panaudojimą.
"Kitų šalių praktika liudija, kad vienas iš labiausiai paplitusių sukčiavimo būdų yra piktnaudžiavimas subsidijomis už eksportuojamą žemės ūkio produkciją į trečiąsias šalis. Dvi tokios šalys - Rusija ir Baltarusija - yra Lietuvos kaimynės. Todėl Lietuvai greičiausiai teks strateginis vaidmuo užtikrinant ES lėšų apsaugą", - pabrėžia Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) komisaras Igoris Kržečkovskis.
Šis ir kiti uždaviniai aptarti su Vilniuje viešėjusiais Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) pareigūnais. Viešnagės metu specialistai susipažino su Lietuvoje vykdomos Europos bendrijų finansinių interesų apsaugos mechanizmu ir praktinio tyrimo klausimais.
Jau šiais metais į Lietuvą ketina atvykti OLAF ekspertai. Įvertinę šalies teisinį pagrindą bei teisėsaugos institucijų situaciją jie pateiks išvadas, ar nuo 2004 metų gegužės 1-osios Lietuva bus pasirengusi kvalifikuotai užtikrinti ES lėšų apsaugą.
Rugsėjį Lietuvoje, kaip ir kitose naujosiose ES narėse, OLAF atstovai pradės ilgalaikius mokymus ikiteisminio tyrimo pareigūnams, kurie betarpiškai tirs galimus sukčiavimo atvejus ir vykdys jų prevenciją. Be FNTT, mokymuose dalyvaus Muitinės departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Policijos departamento bei prokuratūros atstovai.
Kaip pabrėžė I. Kržečkovskis, mokymų planuojama labai daug ir jie bus labai įvairiapusiški. Seminarai vyks visose į ES stojančiose šalyse, tačiau jų bus daug ir Lietuvoje. Vilnių OLAF atstovai įvertino kaip vieną iš puikių būsimųjų regioninių mokymo centrų.
Be OLAF, tiriančios konkrečius sukčiavimo atvejus ir vykdančios jų prevenciją, Europos Sąjungoje veikia galinga ES lėšų administravimo kontrolės sistema, jungianti ES audito rūmus ir dar keletą direktoratų. Analogiška ES lėšų panaudojimo kontrolės sistema turės būti suformuota ir Lietuvoje, sako I. Kržečkovskis. FNTT šioje sistemoje veiks kaip tam tikras OLAF padalinys, tačiau už ES lėšų panaudojimo skaidrumą bus atsakingos ir kitos institucijos, tarp jų - Finansų bei Žemės ūkio ministerijos.
Finansų ministerijos atstovų teigimu, rimtų pažeidimų panaudodami ES finansinę paramą jau yra padarę danai, švedai, italai ir kitų valstybių atstovai. "Nesinorėtų, kad Lietuva išsiskirtų savo sukčiavimo sugebėjimais", - sakė I. Kržečkovskis, pabrėždamas, kad tikslios statistikos apie tai, kokia ES fondų dalis kitose šalyse panaudojama neskaidriai, beveik nėra. Galima tik įsivaizduoti, jog tai nemaži pinigai, nes ir vienas kokio nors ES fondo procentas siekia šimtus milijonų eurų.