"Ką veikia teismai ir policija, aišku visiems. O kokia prokuratūros darbo paskirtis? Ką veikia prokurorai, kurių dabar devynios galybės? Ar jų pagrindinė pareiga kišti - į belanges žmones?"
Stepas Bartuška iš Utenos
Šiais ir kitais su prokuratūros darbu susijusiais klausimais su Kauno apygardos prokuratūros vyriausiuoju prokuroru Kęstučiu Betingiu kalbėjosi Mantas Lideikis.
- Taigi ką veikia prokuratūra ir prokurorai?
- Viena svarbiausių prokuratūros funkcijų organizuoti ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauti. Prokurorai patys gali atlikti visą ikiteisminį tyrimą arba atskirus procesinius tokio tyrimo veiksmus šį tyrimą atliekančioje įstaigoje - policijoje, Specialiųjų tyrimų tarnyboje ar Valstybės saugumo departamento padaliniuose. Prokuroro valia konkrečioje byloje nuspręsti, kaip vykdyti apklausas, ką konkrečiai apklausti. Ypač jei tai liečia nepilnamečius ir kitais atvejais, kai apklausą organizuoti būtina labai kvalifikuotai.
Kita iš svarbių prokuratūros funkcijų - teisme palaikyti valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose. Tokio kaltinimo palaikymas - išimtinė prokuroro teisė, joks kitas pareigūnas mūsų šalyje tokio darbo atlikti negali. Surinkus visą ikiteisminio tyrimo medžiagą, įrodymus, ekspertizių išvadas, tik prokuroras gali surašyti kaltinamąjį aktą, kuriuo pateikiamais įrodymais teisme ir grindžiamas kaltinamojo kaltumas.
Prokuratūra atlieka ir begalę kitų sudėtingų darbų - kontroliuoja nuosprendžių pateikimą vykdyti ir jų vykdymą, koordinuoja ikiteisminio tyrimo įstaigų veiksmus tiriant nusikalstamas veikas, gina viešąjį interesą (stengiasi, kad būtų atlyginta nusikaltimu padaryta žala valstybei ar asmeniui). Prokuratūra nagrinėja piliečių prašymus, pareiškimus ir skundus.
- Ar dažnai žmonės su skundais užsuka pas prokurorus? Kuo dažniausiai skundžiamasi? Kaip skundai nagrinėjami?
- Kasmet Kauno apygardos prokuratūroje sulaukiama iki kelių šimtų įvairiausių skundų. Dažniausiai tai būna nepasitenkinimas policijos ar kitų ikiteisminio tyrimo įstaigų darbu. Tačiau piliečiai kartais skundžiasi ir dėl pačių prokurorų veiksmų. Atitinkama tvarka tokie skundai yra išnaginėjami ir pareiškėjui duodamas atsakymas. Noriu pasakyti, jog piliečių skundams, pareiškimams yra teikiamas ypatingas dėmesys. Reguliariai organizuojame gyventojų priėmimus prokuratūroje. Aš, kaip vyriausiasis apygardos prokuroras, gyventojus priimu vieną kartą per savaitę. Žmonės gali kreiptis su įvairiausiai klausimais, dėl neaiškumų, problemų.
Jeigu žmogus mano, kad jo teisės ar kažkokie interesai buvo pažeisti, kad jo atžvilgiu buvo padarytas nusikaltimas, jeigu sužinojo apie kokią nors neteisėtą veiklą arba atrodo, kad pareigūnai netinkamai vykdo savo pareigas, piktnaudžiauja tarnyba ir kitais atvejais - galima atvykti į prokuratūrą, kreiptis pareiškimu, prašymu ar skundu, ir toks dokumentas visuomet bus priimtas. Jo nagrinėjimui sudaroma eilė ir po tam tikro laiko tarpo žmogui atsakoma, kokių priemonių imtasi problemai spręsti. Bet kuris pilietis čia tikrai sulauks pagalbos.
- Atitinkamiems nusikaltimams tirti būtina ir atitinkama patirtis, kvalifikacija. Ne kiekvienas prokuroras gali imtis tirti bet kokią bylą. Kaip organizuojate darbą ir juo dalinatės apygardos prokuratūroje?
- Turime tris skyrius. Pirmasis - Labai sunkių nusikaltimų ir nusikalstamų veikų tyrimo ir kontrolės skyrius. Čia tiriami smurtiniai ir kitokie nusikaltimai, už kuriuos bausmės - 10 metų ir daugiau.
Antrasis skyrius - Sunkių nusikalstamų veikų tyrimo ir kontrolės. Šio skyriaus prokurorai kontroliuoja tyrimus nusikaltimuose, už kuriuos baudžiama nuo 6 iki dešimties metų. Tai turto iššvaistymas, pasisavinimas, stambaus masto vagystės ir panašūs nusikaltimai.
Vienas iš svarbiausių mūsų padalinių yra trečiasis, Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo skyrius. Čia kuruojama ir Specialiųjų tyrimų tarnybos, ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių policijoje, ir Saugumo departamento padalinių veikla - tai ir tyčiniai užsakomieji nužudymai, ir narkotikų prekyba, ir įvairios užsakomosios vagystės bei kiti organizuoti nusikaltimai.
Labai svarbus teisinės pagalbos baras, kur sprendžiami klausimai, susiję su ekstradicijos reikalais, asmenų, pasislėpusių užsienyje, paieška ir panašiai. Vyksta glaudus bendradarbiavimas su Europos Sąjungos valstybėmis ir kitomis šalimis, su kuriomis sudarytos teisinės pagalbos sutartys. Tiesa, nepakankamai skiriama lėšų komandiruotėms užsienyje. Todėl esant reikalui ne iš karto galime išvykti į užsienį ir ten atlikti atitinkamus veiksmus. Tuo tarpu ana pusė, su kuria mes kovojame, tokių sunkumų neturi...