Petras KURMELIS
Klaipėdos apygardos prokuratūra išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriame pranešė, kad prokurorai kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį, kuriuo buvo išteisinti vaikų vasaros stovyklos Alsėdžiuose vadovai - viršininkė Jurga Metrikienė (32 m.) ir komendantas Kęstutis Mockus (31 m.).
Nelaimė Lietuvos šaulių sąjungos organizuotoje mobiliojoje vasaros stovykloje Alsėdžiuose įvyko 2005-ųjų birželio 24-ąją. Tą dieną į jaunųjų šaulių ištvermės žygį išėjo apie dvidešimt 14-19 metų stovyklautojų. Jų būrį išvedė tokie patys stovyklautojai - Evaldas Brasas bei Šarūnas Rupšys. Žygeivių kelyje pasitaikė tvenkinys. Brisdami jo pakraščiu vaikai priėjo į vandenį įvirtusį medį, tačiau užuot jį perlipę, kaip patarė vadovaujantys vaikinai, kai kurie sumanė jį aplenkti apiplaukdami. Vaikai pateko į duobę, mažesnieji ėmė skęsti. Būrio vadai patys puolė į vandenį ir gelbėjo skęstančiuosius.
Gelbėti padėjo ir Viktorija Adačkutė (19 m.) bei Vilma Budreckytė (16 m.). Kaip tik jų praėjus panikai ir pasigedo žygeiviai. Viktoriją dar buvo bandoma gelbėti ir ištraukus į krantą gaivinti, tačiau nepavyko. O štai Vilma buvo surasta tik kitą dieną tvenkinio dugne. Iš pradžių buvo manoma, kad ji galbūt po nelaimės parbėgo namo ir tik vėliau, niekur neradus, pulta jos ieškoti.
Po nelaimės Plungės rajono prokuratūroje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Prokurorai dėl netinkamo pareigų atlikimo įtarimus pareiškė Telšių apskrities Žemaitijos šaulių sąjungos 8-osios rinktinės vadui Jonui Žvirbliui (47 m.), stovyklos viršininkei Jurgai Metrikienei (32 m.) ir komendantui Kęstučiui Mockui (31 m.). Stovyklos vadovus teisė Plungės rajono apylinkės teismas.
Rinktinės vadas J. Žvirblis savo kaltės nepripažino ir buvo išteisintas, o J. Metrikienė ir K. Mockus buvo nuteisti 1 metų 2 mėnesių laisvės atėmimo, bausmių jų vykdymas atidėtas 2 metams.
Tiek nuteistieji, tiek prokurorai nuosprendį apskundė Klaipėdos apygardos teismui. Nuteistiesiems atrodė, kad nuosprendis per griežtas, o prokurorai prašė nuteisti ir J. Žvirblį.
Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, jog mergaitės nuskendo ne dėl to, kad stovyklos vadovai netinkamai atliko savo pareigas, o dėl pačių stovyklautojų nedrausmingumo, todėl visus išteisino. Prokurorai nesutinka su tokiu teismo vertinimu ir nuosprendį apskundė Aukščiausiajam Teismui. Kasaciniame skunde teigiama, jog ir stovyklos viršininkė J. Metrikienė, ir komendantas K. Mockus, ir rinktinės vadas J. Žvirblis, kaip valstybės tarnautojai, buvo atsakingi už stovyklautojų saugumą, todėl turėjo užtikrinti, kad stovykloje neatsitiktų nelaimingų atsitikimų.