• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

"Prašau apvogti mano butą!"

Remigijus RAINYS

Tokio turinio lentelę ant savo būsto durų galėtų pasikabinti dauguma miestų ir miestelių gyventojų, mat kone kiekvienoje laiptinėje išvysi ne po vienerias iš medžio plaušo plokštės pagamintas ar plona fanera padengtas laukujes duris, kurios nuo vagies saugo tik simboliškai. Prasidėjo vasara, tad žmonės gerokai mažiau laiko praleidžia namuose, o tai reiškia, kad vagims atėjo pats darbymetis: kol gulinėsite paplūdimyje ar plušėsite sode, jūsų butas gali būti ištuštintas vidury baltos dienos, ir net kaimynų akivaizdoje.

REKLAMA
REKLAMA

Vagysčių sumažėjo, bet ar ilgam?

Savo patirtimi aiškinantis vagystes iš butų ir vykdant jų prevenciją sutiko pasidalinti Kauno miesto Santakos policijos komisariato komisaras Raimondas Abugelis, kurio teritorijoje gerokai sumažėjo tokio pobūdžio nusikaltimų. Pernai per pirmuosius penkis metų mėnesius buvo apvogti 179, o štai šiemet - tik 72 butai. Komisaras pirmiausia tai aiškina tuo, jog pagaliau išseko amnestuotųjų srautas, o komisariato kriminalistai išaiškino kelias ypač aktyvias vagišių grupuotes. Vienoje į teismą nukeliavusioje byloje keturi įtariamieji kaltinami net 25 vagystėmis iš butų. Išaiškintų vagysčių procentas jau perkopė 28 ir tam, anot R. Abugelio, įtakos turėjo darbo perskirstymas teritoriniu principu. Dabar visose šešiolikoje apylinkių dirba nuolatinė grupė, kurią sudaro kriminalinės policijos pareigūnas, apylinkės inspektorius ir nepilnamečių reikalų inspektorius. Taigi pareigūnai geriau susipažįsta su aptarnaujančioje apylinkėje gyvenančiais žmonėmis, stebi naujai atvykusiuosius ir prašalaičius. Didžiulis dėmesys skiriamas nuomojamiems butams ir juose apsigyvenantiems žmonės, nes dažniausiai trumpam laikotarpiui gyvenamuosius būstus išsinuomoja vagys ir juose kaupia pavogtus daiktus. Didžiulę paramą tiriant vagystes iš butų teikia įvykio liudininkai, nes jei tik atsiranda kas nors, kažką matęs ar girdėjęs, tokia vagystė paprastai išaiškinama.

REKLAMA

Dar kartą apie duris ir signalizaciją

Nors teigiama, kad kiekvienas mokosi tik iš savo klaidų, tačiau jei bent vienas iš šimto, perskaitęs šias eilutes, susimąstys apie savo būsto saugumą ir imsis konkrečių veiksmų, autorius savo tikslą bus pasiekęs. Pasak komisaro R. Abugelio, vagišių jau seniai nebesustabdo dvigubos medinės duris. Jie sugeba išlaužti bet kokios konstrukcijos spynas, o jei nepasiduoda spynos - sulaužo pačias duris, staktas ar vyrius ir vis tiek pasiekia savo tikslą. Įsibrovėliai nesunkiai atstumia užtrenkiamų durų spynų liežuvėlius, tad vien tokia spyna nereikėtų pasikliauti. Kol kas vagims nepavyksta įveikti tik šarvuotų durų, tačiau jos patikimai butą saugo tik tuo atveju, jei nėra kitų galimybių patekti vidun: tai yra jei butai ne pirmajame ar paskutiniajame aukštuose ir į juos negalima įlipti balkonais ar nusileisti nuo stogo. Gana patikimai apsaugoti ir tie butai, kuriuose įvesta signalizacija. Dabar egzistuoja daugybė apsaugos firmų, kurios už paslaugą ima 40-60 litų mėnesinį mokestį, signalizacijos įrangą parduoda išsimokėtinai arba nuomoja. Tūlo šeimininko teiginys, jog "iš manęs nėra ko vogti", tikrai neatitinka tikrovės, nes, be materialinės žalos, apvogtasis patiria ir gilią moralinę skriaudą bei psichologinį stresą. Gudručiai, sumanę įsivesti butaforinę signalizaciją, nelabai turėtų ja pasikliauti, nes paprastai vagys, išlaužę pirmąsias duris ir aptikę signalizacinę įrangą, paprastai kur nors netoliese pasislepia ir laukia, ar kas nors atvažiuos patikrinti pažeistos sistemos. Dar vienas patarimas - apdrausti savo turtą. Anksčiau ar vėliau draudimo bendrovės bus priverstos samdytis agentus, kurie padėtų policijai ieškoti pavogto turto ir taip sutaupytų savo darbdaviams solidžias sumas.

REKLAMA
REKLAMA

Jei abejingų būtų mažiau

Nors pastaruoju metu daug kalbama apie saugaus būsto ar kiemo bendrijas, žmonės į jas buriasi labai nenoriai. Į policijos pareigūnų rengiamus gyventojų susirinkimus vagysčių iš butų prevencijos klausimais ateina tik keli žmonės, tad policininkai ir pakviesti saugos firmų atstovai dažniausiai tik gaišta laiką agituodami piliečius būti budresniems ir saugoti savo turtą patiems. O net nedidelės smulkmenos turi didelį efektą. Rakinama laiptinė jau atbaido žemiausios kvalifikacijos vagišius. Jei kaimynai nebūtų tokie abejingi ir bent susipažintų vieni su kitais, tikrai pasidomėtų, kas ir kodėl iš vieno ar kito buto neša televizorių ar šaldytuvą, nekalbant jau apie baldus, užsirašytų atvažiavusių įtartinų automobilių numerius, informuotų policijos pareigūnus apie įtartinus nuomininkus, nešiojančius ryšulius, ar keistą triukšmą gretimame bute. Policija dabar reaguoja į visus pranešimus ir nereikalauja skambintojo pavardės. Pareigūnai pataria net ir geriausiems draugams nepasakoti apie bute laikomas dideles pinigų sumas ar kitas vertybes, nes šie kartais ir nenorėdami tokią informaciją gali leptelti tiesiai į ausį nusikaltėliui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žymėti ir fotografuoti

Jei nuo vagystės nepavyko apsisaugoti, kriminalistams bus daug lengviau surasti pavogtus daiktus, jei jie bus pažymėti. Slaptai daiktus pažymėti galima kiekviename policijos komisariate, tačiau jei nenorite pareigūnams "deklaruoti" savo turto, bent jau susirašykite ant lapelio televizoriaus, vaizdo grotuvo, skalbyklės ir kitų vertingų daiktų gamyklinius numerius, o lapelį pakiškite kad ir po sekcijos kojele. Dar išmintingiau savo daiktus, o ypač auksinius papuošalus ir brangenybes, nufotografuoti, kad prireikus galėtumėte pateikti jų nuotraukas policijai. Beje, visai nebūtina saugoti nuotraukas. Visiškai pakaks, jei kur nors dėželėje laikysite fotojuostos negatyvą - vagys juo kažin ar susidomės, o policijai aiškinantis vagystę tai gali būti labai naudinga.

REKLAMA

Saugantis plėšikų svarbiausia - nebūti vėplai

Vis dažniau plėšikai įsiveržia į butus prisistatę vandentiekio, dujofikacijos darbuotojais ar telefonų remontininkais, tad prieš įleidžiant į butą nepažįstamąjį reikėtų bent pro durų akutę pažvelgti į jo dokumentus ar net paskambinti į jį pasiuntusią įstaigą. Įsigyti vaizdo stebėjimo sistemą išgali tik nedaugelis, bet nusipirkti durų grandinėlę privalu kiekvienam - plėšikui vis bus sunkiau įsibrauti į butą. Dabar ne tiek jau mažai žmonių laukujų durų nerakina ne tik dieną, bet ir naktį, todėl vagišiai šmirinėja po butą rinkdamiesi jiems patikusius daiktus, dažnai nepaisydami net bute esančio šuns. Keturkojai bičiuliai ne visuomet įspėja apie gresiantį pavojų, nes net ir nuo įtartino triukšmo pabudę šeimininkai dažnai pamano, kad tai į tualetą eina kiti šeimynykščiai, ir subarę šunį vėl ramiausiai užmiega. Rekomenduojama nakčiai duris užrakinti bent jau dviem spynom, o miegamajame būtinai turėti telefono aparatą, mat jau užregistruota atvejų, kai išėję iš miegamojo pasižiūrėti, kas čia darosi, žmonės buvo užpulti ir sumušti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų