• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

"Policininkas Jankauskas" laukia teismo

Irena ZUBRICKIENĖ

Klaipėdietis Mindaugas Urbšas (32 m.), prieš 8 metus nuteistas už tyčinį nužudymą ir kalintis Marijampolės pataisos namuose, šiuo metu vėl laukia teismo. Kalinys įtariamas "zonoje" ir už jos ribų subūręs organizuotą gaują, kuri iš patiklių Lietuvos gyventojų išviliojo mažiausiai 64 tūkstančius litų.

REKLAMA
REKLAMA

Gaujos sėkmė - prieš 18 žmonių

Mindaugui už tyčinį nužudymą 1998-aisiais buvo paskirta 11 metų laisvės atėmimo bausmė. Per 8 dykaduonystės "zonoje" metus kalinys sugebėjo pasireikšti kaip gabus artistas ir įtaigus organizatorius. Būtent tokių sugebėjimų, kaip teigia patyrę pareigūnai, reikia vadinamiesiems telefoniniams sukčiams, kad paskambinę jie sėkmingai įtikintų išgąsdintus žmones.

REKLAMA

Generalinė prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą, kurioje nukentėjusiaisiais nuo telefoninių sukčių pripažinta 18 žmonių. Mindaugas Urbšas laikomas 8 bendrininkų gaujos organizatoriumi. Sukčiai naktimis skambindavo nepažįstamiems žmonėms, jų telefonų numerius aptikę telefonų abonentų knygose, sužinoję iš pažįstamųjų arba atsitiktinai surinkę, ir apgaule stengdavosi išvilioti jų santaupas. Tyrimo metu pareigūnams pavyko nustatyti, kad kalintis M. Urbšas suorganizavo į gaują ne tik kelis kitus kalinius (nustatyti du vyrai, šiuo metu atliekantys bausmę Marijampolės pataisos namuose už plėšimus), bet ir laisvėje esančius jų draugus. Žinoma, kad "zonoje" kartu su M. Urbšu veikė ir daugiau kalinių, tačiau pareigūnams nepavyko jų nustatyti.

REKLAMA
REKLAMA

Ne tik gudrus sukčius

Telefoniniai sukčiai dažniausiai apmulkindavo senyvo amžiaus žmones. Jiems prisistatydavo esą artimi giminaičiai ar šeimos nariai, neva patekę į avariją ar muštynes. Esą teisėtvarkos pareigūnai už tai reikalauja kyšio arba skubaus žalos atlyginimo nukentėjusiam asmeniui, kad nebūtų pradėtas ikiteisminis tyrimas. Manoma, kad kai kurias savo aukas nusikaltėliai būdavo nusižiūrėję iš anksto, nes žinodavo jų vaikų ar brolių bei anūkų vardus, amžių, vairuojamo automobilio markę bei numerį. Kitus patikliuosius "gaudydavo" atsitiktinai: sūnaus ar anūko vardą gudriai išgaudavo patys, vos tik bandomi apgauti žmonės prasitardavo. Sutrikusios apgavikų aukos išsiduodavo klausdamos, pavyzdžiui: "Ar tu čia, Mindaugai, sūneli?.." Tai būdavo lauktoji sukčių sėkmingo darbo pradžia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaujos vadeiva M. Urbšas nepažįstamiems žmonėms ne kartą skambino ir pats. Jis prisistatydavo esąs "policininkas Jankauskas". Dėl to kaltinamam klaipėdiečiui sukčiui dabar teks atsakyti dar ir už pareigūno vardo pasisavinimą. Anot policijos tyrėjų, kai auka "užkibdavo ant kabliuko", sukčius paskambindavo laisvėje esančiam bendrui ir nurodydavo susitikti su auka bei paimti sutartus pinigus. Nustatyta, kad savo parankiniams M. Urbšas dažniausiai mokėjo po 100 litų.

REKLAMA

Stebino patiklumas

Telefoninių sukčių apgautus žmones apklausinėję pareigūnai neslėpė buvę priblokšti, kad apgavikų aukos buvo labai patiklios. Viena vilnietė per 3 kartus tą pačią naktį sukčiams sumokėjo net 13 000 litų... Klaipėdietė nė nedvejodama nusikaltėliams sumokėjo 4000 eurų už tai, kad pareigūnai išleistų artimą žmogų į laisvę ir neapkaltintų dėl vieno asmens tariamo sumušimo... Vilnietis dailininkas per 4 kartus sukčiams atidavė 8000 litų. Penktąjį kartą, kai vyriškiui paskambino sukčiai, dailininkas jiems padiktavo išankstinio apmokėjimo paslaugos papildymų už 405 litus... Dar viena vilnietė neteko 7000 litų, kai iš jos namų pinigų atėjęs pasiimti M. Urbšo bendras pinigų negavo, bet pavogė moters rankinę su banko kortele ir slaptažodžiu. Nusikaltėlis tą pačią naktį per kelis kartus ištuštino aukos sąskaitą... Kai kuriems nukentėjusiesiems sukčiai liepdavo pervesti pinigus į nurodytas bankų sąskaitas.

REKLAMA

Sukčių gauja buvo atskleista pasinaudojus telekomunikacijų bendrovių pateikta informacija bei nukentėjusiųjų parodymais.

M. Urbšui gresia įkalinimas iki 2 metų, jo bendrams - šiek tiek švelnesnės bausmės. Kai kurie slapstosi nuo ikiteisminio tyrimo, todėl paskelbta jų paieška

Klampina kyšio paprotys

Telefoninių sukčių naujų istorijų kone kasdien išgirstantys policininkai nuolat kartoja piliečiams, kad pareigūnai neskambinėja įtariamųjų artimiesiems, idant susiderėtų dėl atlygio, tad visokie "policininkai Jankauskai" - nusikaltėlių išmonė. Vienintelis pareigūnų patarimas sulaukus tokio skambučio - iškart skambinti į vietos policiją arba telefonu 112 ir pasiteirauti dėl buvusio pranešimo, tai yra sužinoti, ar užfiksuotas menamas įvykis. Tiesa, gudrieji apgavikai pradėjo derėtis su užkluptomis aukomis, joms liepdami nepadėti telefono ragelio, kad žmogus nepaskambintų į policiją arba savo artimiesiems. Tai, anot pareigūnų, ryškiausias įtarimas, kad daromas nusikaltimas, nes policininkai nelaiko pašnekovų "ant laido" po pusvalandį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Policininko Jankausko" ir kitų telefoninių sukčių skambučių sulaukę, bet gresiančią apgaulę nuspėję žmonės turi savų "receptų" patikliesiems, kaip pergudrauti paskambinusį nusikaltėlį.

- Kai man paskambino, tai pasakiau, jog grynųjų neturiu, bet dabar tuoj pat keliaukime pas notarą ir perrašysiu skambintojui savo butą, - pasakojo marijampolietis Robertas G. (37 m.). - Sukčius tyli, o aš ir sakau jam: "Ko tyli, gaidy, buto nenori?" Tas skubiai numetė ragelį...

REKLAMA

- Tuos kalinius reikia ištrempti iš Lietuvos, kad kelio atgal nerastų ir skambinti būtų brangu! - linkęs patarti vilkaviškietis Stasys J. (62 m.). - Be to, ne vien tik tų apgautųjų patiklumas kaltas. Žmonėms tiesiog įaugęs į kraują kyšio paprotys. Kyšį duoti dėl asmeninės naudos arba kad išsisuktum nuo baudos ar bausmės - mūsuose natūraliausias dalykas! Tie banditėliai apgavikai - tikri ostapai benderiai, kad užčiuopė šią mūsų žmonių silpnybę ir gerokai juos nugręžė. Juk turbūt visais skambinimų atvejais už nuslėptą nusikaltimą buvo reikalaujama kyšio! Tad, žmonės, geriau mokykimės visi laikytis įstatymų. Tai labiau apsimoka.

REKLAMA

- Nusikaltimo slėpimas yra bendrininkavimas, - teigė prieniškė Dalia B. (49 m.). - Jei skambučio sulaukęs patiklus nelaimėlis mokėjo pinigus, vadinasi, norėjo nuslėpti padarytą nusikaltimą. Išvada viena - kaliniai ne šventiesiems skambino...

"Zonoje" telefonai bus beverčiai

Ne paslaptis, kad šalies įkalinimo įstaigose, be išaiškintos M. Urbšo telefoninių sukčių gaujos, yra ir daugiau panašių gaujų ir jų vadeivų, tačiau iššifruoti juos yra sunku. Tikėtina, kad tokioms klestinčioms apgavystėms kelią užkirs už grotų pradėsianti veikti mobiliojo ryšio blokavimo įranga. Tuomet slapta naudojami mobilieji telefonai "zonoje" bus beverčiai.

Kalėjimų departamento spaudos atstovo Gintauto Stalnionio teigimu, Ryšių reguliavimo tarnyba minėtą brangią įrangą prieš kelis mėnesius jau leido įrengti šešiose Lietuvos įkalinimo įstaigose - 4 pataisos namuose, esančiuose Pravieniškėse (Kaišiadorių r.), ir Alytaus bei Marijampolės pataisos namuose. Pastaruosiuose mobiliojo ryšio blokavimo įranga bus sumontuota pirmiausia - tikimasi, jau sausio pabaigoje. Juose ir Pravieniškių 2-uosiuose pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje pernai buvo aptikta daugiausia mobiliųjų telefonų ir SIM kortelių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų