Virginija GRIGALIŪNIENĖ
- Dabar jau geriau, ir ranką ne taip skauda, - "Akistatos" žurnalistei pasiguodė Luokės miestelio (Telšių rajonas) gyventoja, šešiolikmetė Erika Ž., šiuo metu gydoma Telšių apskrities ligoninės traumatologiniame skyriuje. - Tik va, labai svaigsta galva... Ypač vakarais. Ir dar niekaip neatsigaunu nuo patirto išgąsčio... Nežinau, kaip bus toliau...
Vasario viduryje Erika Ž. žiauriai nukentėjo nuo palaidų šunų - rotveilerio ir mišrūno. Mergina paryčiais, apie ketvirtą valandą, žingsniavo iš Jonaičių kaimo (ten svečiavosi pas draugą) namo į Luokę, ir net pati nepastebėjo, kaip iš kažkur atskalijo du didžiuliai šunys.
Erika buvo girdėjusi, jog tokiais atvejais reikia laikytis kiek įmanoma ramiau, neparodyti šunims, kad jų išsigandai - ir jie esą žmogaus nepuola kandžioti (apuosto ir traukiasi į šalį). To ir tikėdamasi, Erika, nugalėjusi baimę ir sukaupusi visas jėgas, stabtelėjo šalikelėje ir į aršų šunų skalijimą stengėsi nereaguoti. Deja. Pripuolę "veršiai" dantimis sugriebė už Erikos striukės ir, parmetę auką ant žemės, ėmė kandžioti. Supratusi, kad šunų mylėtojų patarimai - neveiksmingi, Erika pabandė nuo gyvūnų atsiginti - mosavo rankomis, šaukė, tačiau šunys nė nemanė atstoti. Žiauriai apkandžioję iš striukės išsinėrusią ranką, apdraskę kojas ir kitas kūno dalis, plėšrūnai Erikai griebė už galvos, pakaušio odą drėkstelėjo kartu su kuokštu plaukų...
Erika su šunimis ilgai nepasigalynėjo - dėl ūmaus nukraujavimo ir, be abejo, didžiulio išgąsčio, užpultoji bemat nusilpo, prarado visas jėgas. Pasak Erikos, vienu metu, regis, pavargo ir šunys - jie trumpai palakavo liežuviais, palaižė iš padarytų žaizdų srūvantį kraują, tačiau atsipūtę vėl puolė draskyti ir kandžioti savo auką... Leisgyvė Erika jau buvo besusitaikanti su mintimi, jog šunys ją sukramtys negyvai, kaip tuo momentu kelyje pasigirdo automobilio gausmas. Greičiausiai išvydę artėjančios mašinos šviesas, šunys nuo aukos pasitraukė į šalį. Tada Erika, sukaupusi paskutines jėgas, šiaip taip atsikėlė nuo žemės ir klūpomis ėmė mostaguoti rankomis, bandydama automobilį sustabdyti.
Automobilis pravažiavo pro šalį, tačiau netrukus sustojo. Iššokęs vairuotojas pasibaisėjo, pamatęs krauju pasruvusią merginą ir, sužinojęs, kad ją jau buvo besuėdantys šunys, iškvietė greitąją medicinos pagalbą. Nelaukdamas, kol medikai atvyks, automobilį vairavęs netoli Luokės esančio Jonaičių kaimo gyventojas Tomas Vitkevičius leisgyvę nukentėjėlę įsisodino į mašiną ir pasuko tiesiai į Telšius, į apskrities ligoninę. Pakeliui į rajono centrą gelbėtojas sutiko ir medikus... Greitosios medicinos pagalbos medikų brigada, išvydusi ligonę, pakraupo iš siaubo - taip baisiai ji atrodė...
Jei ne laimingas atsitiktinumas - nakties metą kelyje pasirodęs automobilis - stipriai sužalota Erika vargu ar būtų išgyvenusi.
Kaip "Akistatai" minėjo Luokės seniūnijos vyriausioji globos ir rūpybos inspektorė Zina Kasmauskienė, iš vakaro Tomas Vitkevičius su tėvais buvo išvykęs į Mažeikius. Ten aplankė ką tik leliuko susilaukusią seserį. O paryčiais svečiai išsiruošė į namus - laukė neatidėliojami ūkio darbai. Štai dėl to Erikai ir pasisekė...
Erika pamažu sveiksta: jau gali vaikščioti, pati pavalgo, nusiprausia. Tik, kaip minėta, dar niekaip nesiseka atgauti dvasinės pusiausvyros, užmiršti kelias valandas trukusį nakties košmarą... Didžiulio išgąsčio padariniai merginą, ko gero, persekios visą gyvenimą. Po ilgo gydymo ligoninėje Erikai greičiausiai prireiks ir reabilitacijos atitinkamo profilio sveikatos priežiūros įstaigoje.
- Anksčiau tuo keliu nakties metu esu ėjusi ne vieną kartą, - prisipažino Erika. - Niekada nieko panašaus nebuvo atsitikę. Ir su palaidais šunimis niekada nebuvau susidūrusi... Nemaniau, kad jie gali būti tokie aršūs. Nuo šiol šunų labai saugosiuos, o naktimis sėdėsiu namuose...
Luokės seniūniją aptarnaujantis rajono PK pareigūnas Erikas Volskis "Akistatai" patvirtino, jog jau yra nustatyta, kieno šunys Eriką taip žiauriai sužalojo. Ir rotveileris, ir mišrūnas priklauso Jonaičių kaime ūkininkaujančiam Albertui Mikalauskui. Ūkininkas nuovados inspektoriui esą pasiaiškino, jog iš vakaro abu šunys tikrai buvo pririšti, o naktį, matyt, nuo grandinių nutrūko ir sukiojosi aplink sodybą.
Kaip minėjo nuovados inspektorius, A. Mikalauskui kol kas gresia tik administracinė atsakomybė už šunų nepriežiūrą. Jei paaiškėtų, kad Erika Ž. patyrė sunkų sveikatos sutrikdymą, šios nelaimės kaltininkų šeimininkui bus iškelta baudžiamoji byla, teks sėsti į teisiamųjų suolą.
Dėl to, kas atsitiko, A. Mikalauskas labai išgyvena. Vyriškis jau ne kartą aplankė ligoninėje gydomą Eriką, nuvežė čion ir mergaitės patėvį Jurą Šlepiną. Pastarasis seniūnijoje esą jau teiravęsis, kur tokiu atveju turėtų kreiptis, kad šunų savininkas būtų patrauktas atsakomybėn ir atlygintų patirtą moralinę skriaudą. Albertui Mikalauskui teks atlyginti ir Erikos Ž. gydymo išlaidas, o jos bus tikrai nemažos.
Nukentėjusiųjų yra ir daugiau
Erika Ž. - šiemet ne pirmoji auka Telšių rajone, stipriai nukentėjusi nuo palaidų šunų. Sausio gale būrys šunų užpuolė vidury dienos į paštą pensijos pasiimti ir parduotuvėje maisto nusipirkti žingsniavusią Nevarėnų seniūnijos Dadotkų kaimo gyventoją Antaniną Pagojienę (72 m.).
Pensininkė į Nevarėnus patraukė lauko keliuku. Čia ją ir užpuolė šunų gauja. Įsiutę gyvūnai į skutus suplėšė moters kailinius, sukandžiojo rankas bei kojas, galiausiai dantis suleido ir į galvą (kartu su plaukais nudrėskė dalį skalpo). Visa laimė, jog moters pagalbos šauksmą išgirdo vietos gyventojas, kuris atskubėjo su pagaliu rankose ir šunis išvaikė, o po to nukentėjėlę palydėjo iki Nevarėnų ambulatorijos.
Kaip prisiminė šios ambulatorijos slaugytoja Laimutė Purauskienė, sužalota moteris atrodė siaubingai: nuo galvos iki kojų kruvina, be galo išsigandusi, patyrusi šoką. Slaugytoja negalėjo atsistebėti, kaip tokiame stovyje moteris dar galėjo paeiti...
Sutvarsčiusi žaizdas ir sugirdžiusi nuskausminamųjų vaistų, slaugytoja nukentėjusiajai iškvietė greitąją medicinos pagalbą. Telšių apskrities ligoninės priėmimo skyriaus medikai vargšę moterį skubiai išgabeno į Kauno medicinos universiteto klinikas. Čia jai buvo atlikta skubi operacija.
Paleista iš klinikų, A. Pagojienė namie vėl pasijuto labai prastai. Šiuo metu ji gydoma Klaipėdos ligoninėje. Artimieji baiminasi, kad dėl patirtos traumos neišsivystytų pačios sunkiausios komplikacijos.
Apylinkės inspektorius Kostas Jaruševičius "Akistatos" žurnalistei tepasakė, jog Antaniną Pagojienę sukandžiojusių šunų savininkas dar tiksliai nežinomas (o juk nuo įvykio jau praėjo beveik mėnuo!). Pareigūnas žadėjo artimiausiu metu nuvykti į kaimą ir viską išsiaiškinti. Jei jo turima operatyvinė informacija pasitvirtins, sakė nedelsdamas šunų savininkui pareikšiąs ir atitinkamus įtarimus. Beveik neabejojama, jog A. Pagojienei bus nustatytas sunkus sveikatos sutrikdymas, taigi netinkamai prižiūrėtų šunų savininkui teks sėsti į teisiamųjų suolą. Vyriškis privalės atlyginti ir nukentėjėlės patirtą turtinę bei moralinę žalą.
Kaimo gyventojai "Akistatai" piktinosi, jog kai kurie šunų savininkai "turi durną madą" veršių didumo "šunelius" atrišti nuo grandinių ir išleisti palakstyti. Ypač daug palaidų šunų esą galima sutikti vakarais arba nakties metu. Aplinkinių nuomone, taip elgiamasi todėl, kad į šią problemą savivaldybės tarnautojai bei rajono PK pareigūnai žiūrėjo pro pirštus.
Imasi priemonių
Kaip žinia, gyvūnų laikymo ir registracijos tvarką nustato įstatymai. Savivaldybių tarnybos privalo tikrinti, ar gyventojai laikosi gyvūnų priežiūros taisyklių. Šunų savininkai turi garantuoti, kad jų augintiniai nekels grėsmės aplinkinių sveikatai, gyvybei, ramybei, nuosavybei, nepažeis kitų asmenų teisių ir interesų. Įstatymuose yra konkrečiai nurodoma, jog gyvūnų savininkai privalo atlyginti visas išlaidas, susijusias su jiems priklausančio augintinio padaryta žala nukentėjusiojo sveikatai ir turtui.
Pastaruoju metu Telšių rajone ypač padaugėjus šunų išpuolių prieš vaikus ir suaugusiuosius, rajono PK Viešosios policijos pareigūnai pagaliau ėmėsi priemonių, kad tokių dalykų ateityje būtų išvengta.
Kaip minėjo ne vienos Telšių rajono seniūnijos darbuotojai, seniūnijų stenduose iškabintos šunų laikymo taisyklės ir paskelbta informacija apie tai, kokia atsakomybė gresia šių taisyklių nesilaikantiems asmenims. Už netinkamą gyvūnų priežiūrą, jeigu dėl to nukentėjo žmonės, šunų savininkai esą gali būti nubausti pinigine bauda net iki 1 000 litų. Tačiau policijoje taip ir nepavyko sužinoti, ar nors vienam pažeidėjui bent minimali bauda buvo paskirta - dažniausiai esą apsiribojama įspėjimu.
Šuns įkandimai - labai pavojingi
Gydytojų traumatologų teigimu, šuns įkandimai - labai pavojingi, nes dažniausiai būna gilūs, audiniai - smarkiai sužaloti (iškąsti), vadinasi, atsiranda didelė tikimybė, kad tokios žaizdos supūliuos, išsivystys infekcija. Sunkiausiems nukentėjėliams prireikia ne vienos odos persodinimo operacijos.
Kita vertus, nuo šuns agresijos nukentėję žmonės nukenčia ne tik fiziškai, bet ir psichologine prasme. Po šunų išpuolių ligoniams dažniausiai prireikia ilgo gydymo, po to - reabilitacijos, neretai - ir psichologo ar psichiatro konsultacijų (dėl patirto didžiulio streso gali paūmėti ir lėtinės ligos, jei tokiomis nukentėjėlis serga). Kartais tokia pagalba būna reikalinga ir skaudžiai išgyvenantiems ligonio artimiesiems.
Kaip apsiginti?
Kinologai tvirtina, jog, pamačius artėjančius šunis, jokiu būdu nereikia pradėti bėgti, imti mosuoti rankomis, daryti kitokius staigius judesius (tiesa, Erika Ž., kaip pati sakosi, elgėsi ramiai, deja, tai nepadėjo). Šunį esą gali dar labiau suerzinti rėkimas, šaukimas ant jo, siekimas neva kažką paimti nuo žemės ir sviesti gyvūno link bei... nuo žmogaus sklindantis alkoholio kvapas. Jokiu būdu nereikia parodyti, kad šuns bijai, nepatariama žiūrėti šuniui į akis.
Na, o jei jau tampa aišku, kad įpykusio gyvūno išpuolio išvengti nepavyks, reikia drabužiu, striuke, šaliku, rankine ar kitu panašiu daiktu apsukti ranką (kad ji nukentėtų kuo mažiau) ir bandyti ją įkišti gyvūnui į gerklę (tuomet šuns įkandimas bus silpnesnis). Laisva ranka reikėtų šuniui smogti - pajutęs skausmą, jis turėtų atsitraukti.